reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > ekoBiznes > Koniec węgla w Polsce najwcześniej za 15 lat [VIDEO]

Koniec węgla w Polsce najwcześniej za 15 lat [VIDEO]

Odejście od węgla jest możliwe w polskiej gospodarce w 2035 r. Ze względu na koszty inwestycji nie jest to scenariusz optymalny. Bardzo wiele zależeć będzie od tego jak wykorzystamy gaz ziemny.

Jaka jest sytuacja węgla w Polsce?

Dolnośląski Instytut Studiów Strategicznych (DISE) w swoim raporcie „Gaz ziemny w procesie transformacji energetycznej w Polsce” porównuje skutki różnych scenariuszy pożegnania z węglem.

- Przeanalizowaliśmy dwa możliwe scenariusze, ten który nazywamy odnawialnym, zakłada odejście od węgla w 2035 r. - mówi Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu DISE. – W tym scenariuszu większość potrzeb energetycznych będzie pokrywana ze źródeł odnawialnych i gazu ziemnego, z udziałem również elektrowni jądrowych.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Scenariusz optymalny

Drugi scenariusz, określono w raporcie jako zdywersyfikowany. Zakłada odstąpienie od paliwa węglowego po 2040 r. W świetle pogłębionej analizy zapisów klimatyczno-energetycznych strategii wspólnoty europejskiej i Polski w zakresie transformacji gospodarki w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej, zdaniem autorów najbardziej optymalnym jej scenariuszem, godzącą interesy i oczekiwania wszystkich stron globalnych przekształceń, jest scenariusz zdywersyfikowany.

Zdywersyfikowany scenariusz transformacji energetycznej stanowi najkorzystniejszą opcję w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego, tj. do roku 2040, zapotrzebowania na energie elektryczną. Scenariusz ten zachowuje również racjonalność wydatków inwestycyjnych i ograniczeń emisji CO2 na poziomie akceptowalnym.

W obu scenariuszach gaz ziemny będzie wypełniał lukę po węglu oraz wspierał znaczenie źródeł odnawialnych.

- Aby zapewnić dostawy gazu ziemnego w potrzebnych ilościach potrzebna jest rozbudowa terminali i połączeń transgranicznych – wyjaśnia ekspert. – Bardzo istotna jest więc realizacja inwestycji Baltic Pipe.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama