Czy biopaliwa będą włączone do zielonych inwestycji?
REKLAMA
REKLAMA
Co to są biopaliwa?
Biopaliwa to paliwa powstałe z przetwórstwa biomasy, czyli z produktów organizmów żywych np. roślinnych, zwierzęcych czy mikroorganizmów.
REKLAMA
Co to są biopaliwa rolne?
Podstawowymi biopaliwami ciekłymi pochodzenia rolniczego są spirytus etylowy oraz ester metylowy oleju rzepakowego.
Biopaliwa z surowców rolnych do zielonej taksonomii
Polska branża producentów biopaliw apeluje o zakwalifikowanie produkcji biopaliw z surowców rolnych do „zielonych inwestycji” w unijnej taksonomii.
Komisja konsultuje projekt aktu delegowanego doprecyzowującego zakres tzw. „zielonych inwestycji” w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ws. ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Akt ma określać techniczne kryteria kwalifikacji inwestycji m.in. w zakresie produkcji biokomponentów i biopaliw ciekłych.
Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy
REKLAMA
Jak zwraca uwagę Polska Izba Biopaliw, w myśl obecnych zapisów projektu instalacje wykorzystujące surowce pochodzące z rolnictwa miałyby nie uzyskać kwalifikacji jako „zielone inwestycje”. Według Izby, stoi to całkowicie wbrew nie tylko dotychczasowym ustaleniom zapisanym w nowej dyrektywie RED2, ale przekreśla również szanse na praktyczną realizację podwyższonego celu dla OZE w transporcie do 2030 r.
„Nie ma żadnego uzasadnienia dla zapisów w akcie delegowanym dyskryminujących zrównoważone biopaliwa z surowców rolnych. Ich wycofanie z rynku w perspektywie 2030 r. zostało już dwukrotnie formalnie odrzucone przez Radę UE” - przypomniał prezes Krajowej Izby Biopaliw Zygmunt Gzyra. Chodzi o dyrektywę ILUC 2015/1513, a także dopiero podlegającą implementacji, także w Polsce, nową dyrektywę RED2.
„Realizacja 14 proc. celu OZE w transporcie na 2030 r. jest wręcz niemożliwa bez biopaliw konwencjonalnych, tym bardziej wyższego jego poziomu, który zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami KE może ostatecznie wzrosnąć aż do 24 proc.” – podkreślił prezes Gzyra.
Konsultowany obecnie akt delegowany Komisji będzie podlegał procedurze zatwierdzenia przez Parlament Europejski i kraje członkowskie UE.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA