REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawy korzystania z sieci P2P

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Popularność sieci bezpośredniej wymiany plików jest ogromna. Okazuje się, że spora część codziennego ruchu w Internecie jest konsumowana właśnie przez użytkowników sieci P2P. Dowiedz się jak działają sieci P2P i gdzie leży przyczyna ich popularności.

Na początek powinniśmy wyjaśnić pokrótce główną ideę działania typowej sieci komputerowej. Zazwyczaj znajduje się w niej jednostka centralna, tzw. serwer, który przechowuje wszystkie zasoby i jest odpowiedzialny za przetwarzanie danych oraz komunikację pomiędzy poszczególnymi komputerami (klientami) w danej sieci. Wszystkie komputery połączone są bezpośrednio z serwerem i za jego pośrednictwem wymieniają między sobą dane. Taki sposób komunikacji nazywamy architekturą typu klient-serwer.

REKLAMA

Tymczasem w sieci P2P mamy do czynienia z architekturą typu każdy z każdym albo równy z równym. W praktyce oznacza to, że każdy komputer w sieci ma równorzędne uprawnienia. Wymiana danych pomiędzy poszczególnymi maszynami nie wymaga pośrednictwa jakiejkolwiek jednostki centralnej (ewentualnie pełni ona wyłącznie rolę pośrednika). Co więcej, każdy z komputerów w sieci P2P sam może pełnić funkcję serwera.

Na początku był... Napster

REKLAMA

Pierwsze sieci typu P2P zaczęły się upowszechniać na początku lat 90. wraz z pojawieniem się jednego z pierwszych i zarazem najsłynniejszego programu do wymiany danych w Internecie, czyli Napstera. Każdy internauta, który zainstalował aplikację Napster stawał się częścią wielkiej sieci P2P wymieniającej między sobą dane.

Od samego początku funkcjonowanie oprogramowania P2P wzbudzało niezdrową sensację ze względu na wykorzystywanie go jako narzędzia do dystrybucji i pobierania nielegalnych treści (pirackich plików muzycznych, filmów oraz oprogramowania). Pozostaje tak do dziś. Programy do bezpośredniej wymiany plików w bardzo znikomym stopniu są wykorzystywane do szybszej dystrybucji legalnych danych.

Obecnie najpopularniejszymi sieciami typu P2P w Internecie są BitTorrent oraz ed2k. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę obu sieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ed2k

Sieć ed2k znana również jako eDonkey2000 lub po prostu eDonkey jest przykładem typowej, zdecentralizowanej sieci P2P. Serwery pełnią w niej wyłącznie rolę centrów informacji o lokalizacji poszczególnych plików w danej sieci. Same w sobie zaś nie przechowują żadnych plików. Znajdują się one na komputerach użytkowników i są przez nich udostępniane pozostałym.

Obecnie najpowszechniej wykorzystywanym klientem sieci ed2k jest eMule. Warto również wspomnieć o takich programach jak Morpheus, Shareaza oraz menedżerze pobierania plików FlashGet, który także obsługuje ed2k.

Pliki możesz wyszukiwać w programie używając wielu dodatkowych kryteriów (rozszerzenie pliku, rozmiar, współczynnik bitrate) oraz stosować dodatkowe operatory, jak w wyszukiwarce internetowej (AND, OR, NOT).

BitTorrent

Stosunkowo nowym rozwiązaniem (protokół opracowano w 2001 roku) jest BitTorrent. Unikalność tej technologii polega na tym, że dany plik dzielony jest na niewielkie części, a każda z nich może być pobierana jednocześnie od innego użytkownika. Im więcej osób ma dany plik i udostępnia go, tym szybciej przebiega proces jego pobierania. Przy okazji rozkładamy równo obciążenie na wszystkie komputery biorące udział w tej operacji.

Przy tej okazji warto wyjaśnić proces znajdywania danych oraz ich pobierania:

  • na odpowiedniej stronie internetowej znajdujesz pliki z rozszerzeniem .torrent, które zawierają informacje o pliku, których chcesz pobrać;
  • aby zlokalizować ten plik, musisz połączyć się ze specjalnym serwerem zwanym Trackerem, który przekaże Ci informacje o tym, kto w sieci ma poszukiwany przez Ciebie plik;
  • w kliencie BitTorrent po rozpoczęciu pobierania zauważysz zapewne parametry Leech (Leecher) oraz Seed (Seeder). Pierwszy z nich symbolizuje liczbę użytkowników, którzy pobrali dany plik, ale nie udostępniają go innym. Drugi to liczba użytkowników, którzy mają kompletny plik (do pobierania potrzebny jest przynajmniej jeden użytkownik);
  • pojawi się tam również parametr Swarm oznaczający grupę komputerów pobierających lub udostępniających w sieci poszukiwany przez Ciebie plik lub jego fragment;
  • po zakończeniu pobierania pliku zaczynasz go automatycznie udostępniać innym użytkownikom sieci, dopóki masz włączonego klienta BitTorrent.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA