Podstawy korzystania z sieci P2P
REKLAMA
REKLAMA
Na początek powinniśmy wyjaśnić pokrótce główną ideę działania typowej sieci komputerowej. Zazwyczaj znajduje się w niej jednostka centralna, tzw. serwer, który przechowuje wszystkie zasoby i jest odpowiedzialny za przetwarzanie danych oraz komunikację pomiędzy poszczególnymi komputerami (klientami) w danej sieci. Wszystkie komputery połączone są bezpośrednio z serwerem i za jego pośrednictwem wymieniają między sobą dane. Taki sposób komunikacji nazywamy architekturą typu klient-serwer.
REKLAMA
Tymczasem w sieci P2P mamy do czynienia z architekturą typu każdy z każdym albo równy z równym. W praktyce oznacza to, że każdy komputer w sieci ma równorzędne uprawnienia. Wymiana danych pomiędzy poszczególnymi maszynami nie wymaga pośrednictwa jakiejkolwiek jednostki centralnej (ewentualnie pełni ona wyłącznie rolę pośrednika). Co więcej, każdy z komputerów w sieci P2P sam może pełnić funkcję serwera.
Na początku był... Napster
REKLAMA
Pierwsze sieci typu P2P zaczęły się upowszechniać na początku lat 90. wraz z pojawieniem się jednego z pierwszych i zarazem najsłynniejszego programu do wymiany danych w Internecie, czyli Napstera. Każdy internauta, który zainstalował aplikację Napster stawał się częścią wielkiej sieci P2P wymieniającej między sobą dane.
Od samego początku funkcjonowanie oprogramowania P2P wzbudzało niezdrową sensację ze względu na wykorzystywanie go jako narzędzia do dystrybucji i pobierania nielegalnych treści (pirackich plików muzycznych, filmów oraz oprogramowania). Pozostaje tak do dziś. Programy do bezpośredniej wymiany plików w bardzo znikomym stopniu są wykorzystywane do szybszej dystrybucji legalnych danych.
Obecnie najpopularniejszymi sieciami typu P2P w Internecie są BitTorrent oraz ed2k. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę obu sieci.
ed2k
Sieć ed2k znana również jako eDonkey2000 lub po prostu eDonkey jest przykładem typowej, zdecentralizowanej sieci P2P. Serwery pełnią w niej wyłącznie rolę centrów informacji o lokalizacji poszczególnych plików w danej sieci. Same w sobie zaś nie przechowują żadnych plików. Znajdują się one na komputerach użytkowników i są przez nich udostępniane pozostałym.
Obecnie najpowszechniej wykorzystywanym klientem sieci ed2k jest eMule. Warto również wspomnieć o takich programach jak Morpheus, Shareaza oraz menedżerze pobierania plików FlashGet, który także obsługuje ed2k.
Pliki możesz wyszukiwać w programie używając wielu dodatkowych kryteriów (rozszerzenie pliku, rozmiar, współczynnik bitrate) oraz stosować dodatkowe operatory, jak w wyszukiwarce internetowej (AND, OR, NOT).
BitTorrent
Stosunkowo nowym rozwiązaniem (protokół opracowano w 2001 roku) jest BitTorrent. Unikalność tej technologii polega na tym, że dany plik dzielony jest na niewielkie części, a każda z nich może być pobierana jednocześnie od innego użytkownika. Im więcej osób ma dany plik i udostępnia go, tym szybciej przebiega proces jego pobierania. Przy okazji rozkładamy równo obciążenie na wszystkie komputery biorące udział w tej operacji.
Przy tej okazji warto wyjaśnić proces znajdywania danych oraz ich pobierania:
- na odpowiedniej stronie internetowej znajdujesz pliki z rozszerzeniem .torrent, które zawierają informacje o pliku, których chcesz pobrać;
- aby zlokalizować ten plik, musisz połączyć się ze specjalnym serwerem zwanym Trackerem, który przekaże Ci informacje o tym, kto w sieci ma poszukiwany przez Ciebie plik;
- w kliencie BitTorrent po rozpoczęciu pobierania zauważysz zapewne parametry Leech (Leecher) oraz Seed (Seeder). Pierwszy z nich symbolizuje liczbę użytkowników, którzy pobrali dany plik, ale nie udostępniają go innym. Drugi to liczba użytkowników, którzy mają kompletny plik (do pobierania potrzebny jest przynajmniej jeden użytkownik);
- pojawi się tam również parametr Swarm oznaczający grupę komputerów pobierających lub udostępniających w sieci poszukiwany przez Ciebie plik lub jego fragment;
- po zakończeniu pobierania pliku zaczynasz go automatycznie udostępniać innym użytkownikom sieci, dopóki masz włączonego klienta BitTorrent.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.