REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział twardego dysku na partycje i formatowanie

Sebastian Górski

REKLAMA

REKLAMA

Zakup nowego dysku twardego wymaga odpowiedniego przygotowania, zanim będziesz mógł zainstalować na nim system operacyjny i rozpocząć normalną pracę. Proces przygotowawczy składa się z dwóch podstawowych etapów: podziału nowego napędu na kilka mniejszych, niezależnych fragmentów, czyli partycjonowanie oraz ich formatowanie.

Partycjonowanie twardego dysku ma wiele zalet, wśród których warto wymienić następujące:

REKLAMA

 • dane na różnych partycjach są od siebie niezależne. W przypadku uszkodzenia jednej partycji (przykładowo systemowej), dane na drugiej pozostaną bezpieczne;
 • partycje pozwalają na lepsze uporządkowanie danych przechowywanych na twardym dysku. Przykładowo, na jednej z nich możesz mieć system operacyjny, na drugiej zainstalować programy i gry, a na kolejnej przechowywać ważne dokumenty;
 • wszystkie dodatkowe programy oraz gry instalowane na osobnej partycji twardego dysku pozwalają na zmniejszenie czasu dostępu do danych, przy założeniu, że system operacyjny jest również zainstalowany na osobnej partycji. Takie rozwiązanie zapobiega również nadmiernej fragmentacji danych.

Partycjonowanie za pomocą płyty instalacyjnej Windows XP

Najwygodniejszym sposobem na partycjonowanie twardego dysku będzie instalacja systemu Windows XP. Jeśli masz pod ręką płytę instalacyjną z systemem Windows XP możesz przystąpić do procesu podziału twardego dysku na partycje. W tym celu wykonaj następujące kroki:

 1. Włóż płytę instalacyjną Windows XP do napędu optycznego i ponownie uruchom komputer;
 2. Musisz ustawić komputer, aby w pierwszej kolejności uruchamiał się z płyty instalacyjnej Windows XP. W tym celu należy zmienić kolejność uruchamiania (tzw. bootowania) w systemie BIOS (o tym więcej w Poradach Eksperta);
 3. Po skonfigurowaniu kolejności uruchamiania i ponownym uruchomieniu komputera, powinien pojawić się komunikat o naciśnięciu dowolnego klawisza, który spowoduje załadowanie zawartości płyty instalacyjnej Windows XP. Należy to zrobić. Ekran z czarnego zmieni tło na niebieskie;
 4. Po zaakceptowaniu umowy licencyjnej klawiszem [F8] zostaniesz przeniesiony do okna ze spisem partycji twardego dysku. Zakładając, że jest to nowy dysk zobaczysz tam opis o treści Obszar nie podzielony na partycje;
 5. Aby utworzyć nową partycję twardego dysku naciśnij klawisz [C]
 6. Podaj rozmiar nowej partycji w megabajtach (MB), mając na uwadze to, że później będziesz tworzyć jeszcze inne partycje dla programów oraz danych. Operację zatwierdź klawiszem [Enter]
 7. Zaznacz utworzoną przed chwilą partycję twardego dysku, na której zostanie zainstalowany system operacyjny Windows.

Formatowanie partycji przed instalacją Windows XP

Zanim zainstalujesz system operacyjny Windows na nowo utworzonej partycji musisz poddać ją procesowi formatowania. Przygotowuje on partycję twardego dysku i tworzy tzw. tabelę partycji, czyli zestawienie informacji o miejscu, w którym można zapisywać dane.

Kolejny ekran umożliwia wybranie systemu plików, czyli sposobu przechowywania i zarządzania plikami, w jakim partycja zostanie sformatowana. Do wyboru masz następujące opcje:

 • Formatuj partycję stosując system plików NTFS (Szybkie)
 • Formatuj partycję stosując system plików FAT (Szybkie)
 • Formatuj partycję stosując system plików NTFS
 • Formatuj partycję stosując system plików FAT

REKLAMA

Zalecamy wybór systemu plików NTFS ze względu na wyższy poziom bezpieczeństwa oraz szybkość pracy. Różnica między szybkim, a standardowym formatowaniem polega na tym, że drugie z nich jest o wiele dokładniejsze i sprawdza twardy dysk pod kątem potencjalnych błędów fizycznych. Warto przeprowadzić standardowe formatowanie, szczególnie w przypadku nowego dysku i upewnić się, że nośnik danych jest pozbawiony wad zapisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas trwania procesu formatowania partycji twardego dysku jest uzależniony od jej rozmiaru oraz szybkości procesora komputera. Jeśli wybierzesz szybki wariant nie powinno to zająć więcej, niż kilka minut. W przypadku standardowego formatowania musisz się liczyć z o wiele dłuższym czasem.

Po zakończeniu procesu formatowania partycji twardego dysku rozpocznie się proces instalowania na niej systemu operacyjnego Windows XP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA