REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Windows 7
Windows 7

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj oficjalnie w sprzedaży detalicznej pojawia się system Windows 7. Sprzedawany będzie w trzech wersjach Home Premium, Professional i Ultimate. Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się która będzie dopasowana do naszych potrzeb. Zatem przyjrzyjmy się mu bliżej.

Zacznijmy od zmian

REKLAMA

Według Microsoftu Windows 7 jest największą rewolucją w przypadku interfejsu użytkownika od czasu Windows 95. Nowy pasek zadań i jego obsługa może się wydać nietypowa dla osób przyzwyczajonych do klasycznych rozwiązań

Drugą wartą uwagi funkcją jest pokazanie na przycisku postępu kopiowania (w przypadku przeglądarki Internet Explorer jest to postęp ściągania plików). Wypełnienie ikony zielonym kolorem odzwierciedla postępy danego procesu.

REKLAMA

Nowy Windows 7 to krok w kierunku uczynienia z komputera prawdziwego centrum multimedialnego. Przebudowany interfejs, pasek zadań jest nie tylko przyjemniejszy dla oka, ale także o wiele bardziej funkcjonalny. To właśnie zwiększenie funkcjonalności oraz bezpieczeństwa użytkownika przyświecało pracom nad Windows 7. Od teraz praca na wielu dokumentach stanie się prawdziwą przyjemnością, do czego przyczyni się na przykład funkcja Aero Snap – przeciągnięcie myszką miniatury dokumentu do góry pulpitu spowoduje powiększenie okna, w którym ten dokument jest przedstawiony.

Windows 7 cechuje się także dynamicznym dostosowywaniem do możliwości komputera. Jest to szczególnie istotne, gdy zostanie on zainstalowany na starszych komputerach lub na netbookach. Windows 7 ułatwia także współpracę z urządzeniami zewnętrznymi podłączonymi do komputera grupując je wszystkie w jednym miejscu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany objęły także Windows Media Player, który w swojej dwunastej już wersji wspiera wszystkie najpopularniejsze kodeki, które funkcjonują na świecie, w tym divx, a także DVD i Blue-ray.

Kolejną nowością użytkową są tzw. biblioteki, które inteligentnie grupują powiązane tematycznie pliki różnego rodzaju (dokumenty tekstowe, pliki multimedialne czy arkusze kalkulacyjne) choć w rzeczywistości są one zapisane w różnych katalogach. 

Ulepszony pasek zadań

REKLAMA

Pasek zadań znajdujący się u dołu ekranu służy do uruchamiania programów i przełączania między nimi, gdy są otwarte. W systemie Windows 7 można „przypiąć” dowolny program do paska zadań, aby był dostępny za pomocą jednego kliknięcia myszą, a także zmienić rozmieszczenie ikon na pasku zadań, klikając je i przeciągając.

Ikony są teraz dużo większe, a tym samym łatwiejsze w użyciu. Po umieszczeniu wskaźnika myszy na ikonie danego programu wyświetlane są miniatury każdego otwartego w nim pliku lub okna, a po umieszczeniu wskaźnika myszy na miniaturze danego okna wyświetlany jest jego pełnoekranowy podgląd. Przemieszczenie kursora poza miniaturę powoduje zniknięcie podglądu pełnoekranowego.

Listy szybkiego dostępu

W systemie Windows 7 położono nacisk na łatwą dostępność najczęściej używanych elementów. Jednym z przykładów jest nowa funkcja listy szybkiego dostępu. Umożliwia ona wygodny i szybki dostęp do plików, z którymi użytkownik ostatnio pracował. Aby wyświetlić ostatnio używane pliki, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy odpowiednią ikonę na pasku zadań. Na przykład kliknięcie prawym przyciskiem myszy ikony programu Word powoduje wyświetlenie ostatnio używanych dokumentów tego programu. Aby dodatkowo mieć szybki dostęp do innych plików, można je dołączyć do listy szybkiego dostępu, aby zawsze były wyświetlane. Dzięki temu dostęp do dokumentów, które mogą być potrzebne, wymaga zaledwie kilku kliknięć myszą.

W niektórych programach, takich jak Windows Media Player, listy szybkiego dostępu mogą być wstępnie wypełnione typowymi zadaniami. Na przykład w przypadku programu Windows Media Player lista szybkiego dostępu zawiera opcje odtwarzania całej muzyki i wznawiania ostatniej listy odtwarzania. Lista szybkiego dostępu programu Internet Explorer zawiera często odwiedzane witryny sieci Web, a także ostatnio odwiedzone witryny. W przypadku niektórych programów można nawet szybko uzyskać dostęp do zadań, które w przeszłości dostępne były tylko w danym programie, takich jak tworzenie nowej wiadomości e-mail.

Udoskonalenia pulpitu

System Windows 7 upraszcza sposób pracy z oknami na pulpicie. Dostępne są bardziej intuicyjne sposoby ich otwierania, zamykania, zmiany rozmiaru i rozmieszczania.
W systemie Windows 7 można łatwiej wykonywać typowe czynności. Na przykład teraz porównywanie zawartości dwóch otwartych okien jest łatwiejsze niż kiedykolwiek dotąd dzięki funkcji przyciągania. Nie ma potrzeby ręcznego zmieniania rozmiaru otwartych okien w celu porównania ich zawartości — wystarczy chwycić okno i przeciągnąć je do jednej z krawędzi ekranu, aby wypełnić nim połowę ekranu.

Po przyciągnięciu okien do obu krawędzi można łatwiej porównywać ich zawartość. Aby zobaczyć wszystkie gadżety pulpitu, wystarczy umieścić w jego prawym dolnym rogu wskaźnik myszy. Wszystkie otwarte okna staną się wówczas przezroczyste, pokazując natychmiast pulpit i znajdujące się na nim gadżety. Aby zminimalizować wszystkie okna oprócz jednego, wystarczy chwycić górną krawędź okna i „potrząsnąć” nim. Wszystkie pozostałe otwarte okna zostaną zminimalizowane do paska zadań. Ponowne „potrząśnięcie” tym oknem spowoduje przywrócenie wszystkich okien. 

Udoskonalone zarządzanie urządzeniami

Jedną z zalet komputerów jest możliwość korzystania z szerokiej gamy urządzeń. W przeszłości do zarządzania urządzeniami różnego typu należało używać kilku różnych ekranów. W systemie Windows 7 podłączanie i użytkowanie dowolnych drukarek, telefonów i wszelkich innych urządzeń, a także zarządzanie nimi umożliwia jeden ekran Urządzenia i drukarki.

Zastosowana w systemie Windows 7 nowa technologia o nazwie Device Stage wynosi zarządzanie urządzeniami na wyższy poziom. Ułatwia ona obsługę każdego zgodnego urządzenia podłączonego do komputera. Jedno okno usługi Device Stage umożliwia wyświetlanie stanu urządzeń i wykonywanie typowych zadań. Dostępne są nawet obrazy urządzeń, które zdecydowanie ułatwiają orientację. Producenci urządzeń mogą dostosować funkcję Device Stage do własnych potrzeb. Jeśli na przykład producent aparatu fotograficznego oferuje niestandardową wersję funkcji Device Stage, po podłączeniu aparatu do komputera mogą być wyświetlane takie elementy, jak liczba fotografii w aparacie czy łącza do przydatnych informacji.

Grupa domowa

Obecnie w wielu domach zakładane są sieci umożliwiające udostępnianie połączenia internetowego. Jednak udostępnianie innych zasobów, takich jak pliki i drukarki, może być trudne. Często w domu znajduje się kilka komputerów, ale tylko jedna drukarka. W przypadku, gdy zachodzi potrzeba wydrukowania pliku z komputera przenośnego w sypialni na drukarce znajdującej się w pokoju do nauki, większość osób przesyła taki plik z jednego komputera do drugiego pocztą e-mail lub przenosi go na dysku USB. Jeżeli nie wiadomo, na którym komputerze znajduje się poszukiwany plik, można spędzić wiele godzin, przechodząc od jednego komputera do drugiego i przeszukując każdy z nich.

Grupa domowa — nowa funkcja systemu Windows 7 — znacznie ułatwia łączenie komputerów w domu. Grupa domowa jest konfigurowana automatycznie przy dodawaniu do sieci domowej pierwszego komputera z systemem Windows 7. Dodawanie do grupy domowej kolejnych komputerów z systemem Windows 7 to łatwy proces. Można dokładnie określić, jakie elementy z każdego komputera mają być udostępniane wszystkim komputerom w grupie domowej.

Udostępnianie plików i urządzeń między różnymi komputerami w domu jest wtedy tak łatwe, jak gdyby wszystkie dane znajdowały się na jednym dysku twardym. Można zatem przechowywać fotografie cyfrowe na komputerze znajdującym się w pokoju do nauki i łatwo uzyskiwać do nich dostęp z komputera przenośnego znajdującego się w dowolnym pomieszczeniu w domu. Analogicznie drukarka należąca do grupy domowej jest automatycznie udostępniana wszystkim komputerom w domu. 

Źródło: Microsoft Polska

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA