REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?

Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?
Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?

REKLAMA

REKLAMA

Powiedzenie "wiedza to potęga" jest również prawdziwe w odniesieniu do ochrony przed oszustwami internetowymi. Czasami, aby zorientować się, że ktoś próbuje nas oszukać, wystarczy tylko znać różne taktyki stosowane przez cyberprzestępców. Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze rodzaje oszustw.

Fałszywe powiadomienia o wygranych na loterii

REKLAMA

Są to wiadomości, które informują cię o rzekomej wygranej na loterii. W rzeczywistości, oszust chce wyłudzić od ciebie pieniądze, żądając zapłaty za "przelanie" wygranej. 

Spam 419 lub nigeryjski szwindel

REKLAMA

Są to wiadomości, w których nadawca prosi cię o przelanie pieniędzy do odległego kraju, najczęściej położonego w Afryce, w zamian za obietnicę wysokiego procentu od przelewanej kwoty. Następnie oszuści proszą cię o numer twojego konta pod pozorem przelania twojej części. Jednak zamiast przelać pieniądze, wycofują twoje własne środki z konta. W innej odmianie tego szwindlu oszuści proszą o wysłanie pewnej kwoty przeznaczonej na opłacenie usług prawnych lub transportu. Po tym jak pieniądze zostaną przelane, ucinają wszelkie kontakty z ofiarą, która na próżno czeka na obiecane miliony w gotówce.

Groźniejszy wariant tego ataku polega na wykorzystaniu twojego konta w taki sposób, że jesteś jedyną osobą winną prania brudnych pieniędzy. Ofiary takich oszustw mogą nawet trafić do więzienia zamiast rzeczywistych przestępców. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piramidy i łatwe pieniądze

Tego typu oszustwa polegają na proponowaniu potencjalnym ofiarom, aby zainwestowały niewielką sumę w celu uzyskania wysokiego zwrotu z inwestycji. W rzeczywistości ofiary nie dostają ani grosza. 

W wiadomości odbiorca jest zachęcany do wpłacenia pewnej kwoty, aby wziąć udział w rzekomo lukratywnym projekcie

Elektroniczne żebractwo

W tym oszustwie wykorzystuje się e-maile, które wyglądają, jakby pochodziły od organizacji charytatywnych lub osób potrzebujących. W rzeczywistości stanowią one bezczelne fałszerstwo lub zawierają odsyłacze do prawdziwych organizacji i fundacji, ale przy podawaniu danych wymaganych do dokonania płatności, oszuści sprawiają, że wpłacane datki lądują w ich kieszeni. 

Polecamy: Jak nie stać się ofiarą phishingu?

REKLAMA

W wiadomości tej odbiorca jest proszony o przekazanie pieniędzy na sieroty z północnej Rosji za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych (podane są konta w dwóch różnych systemach). Oszuści próbują poruszyć serca potencjalnych ofiar zakończeniem wiadomości: "P.S. Dzieci, które nie mają rodziców, bardzo potrzebują naszej pomocy".

Pamiętaj: organizacje charytatywne nie wysyłają spamu - stosują inne metody pozyskiwania pieniędzy. Jeżeli mimo to chcesz sprawdzić informacje zawarte w tego rodzaju wiadomościach, znajdź adres wymienionej organizacji, zadzwoń do niej i dowiedz się, w jaki sposób możesz przekazać datek.

Oszustwa SMS-owe przy użyciu spamu

W tego rodzaju oszustwie wykorzystywane są wiadomości e-mail, które za pomocą różnych taktyk próbują przekonać odbiorców do wysłania wiadomości tekstowej na krótki numer. Oszustwo to obejmuje również e-maile zawierające odsyłacze do stron internetowych, na których użytkownicy zostają poproszeni o wysłanie wiadomości na krótki numer w ramach zapłaty za rzekomą usługę. Niezależnie od tego, co obiecują oszuści, ofiary takich oszustw płacą 10 dolarów lub więcej w zamian za nic.

Polecamy: Jak usunąć aktualnie używane pliki?

Co powinieneś zrobić? Zacznij od kasowania wszystkich wiadomości od nieznajomych osób, które kuszą cię ofertami nie do odrzucenia, takimi jak: 

  • łatwe pieniądze (projekty umożliwiające szybkie wzbogacenie się, pomoc w przelewaniu środków, inwestycje z wysokim oprocentowaniem)
  • prośby o przekazanie datku (na leczenie, ubogą nigeryjską piękność itd.)
  • wszelkie "wygrane"
  • oferty darmowego oprogramowania, filmów itd.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA