| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?

Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?

Powiedzenie "wiedza to potęga" jest również prawdziwe w odniesieniu do ochrony przed oszustwami internetowymi. Czasami, aby zorientować się, że ktoś próbuje nas oszukać, wystarczy tylko znać różne taktyki stosowane przez cyberprzestępców. Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze rodzaje oszustw.

Są to wiadomości, które informują cię o rzekomej wygranej na loterii. W rzeczywistości, oszust chce wyłudzić od ciebie pieniądze, żądając zapłaty za "przelanie" wygranej. 

Są to wiadomości, w których nadawca prosi cię o przelanie pieniędzy do odległego kraju, najczęściej położonego w Afryce, w zamian za obietnicę wysokiego procentu od przelewanej kwoty. Następnie oszuści proszą cię o numer twojego konta pod pozorem przelania twojej części. Jednak zamiast przelać pieniądze, wycofują twoje własne środki z konta. W innej odmianie tego szwindlu oszuści proszą o wysłanie pewnej kwoty przeznaczonej na opłacenie usług prawnych lub transportu. Po tym jak pieniądze zostaną przelane, ucinają wszelkie kontakty z ofiarą, która na próżno czeka na obiecane miliony w gotówce.

Groźniejszy wariant tego ataku polega na wykorzystaniu twojego konta w taki sposób, że jesteś jedyną osobą winną prania brudnych pieniędzy. Ofiary takich oszustw mogą nawet trafić do więzienia zamiast rzeczywistych przestępców. 

Tego typu oszustwa polegają na proponowaniu potencjalnym ofiarom, aby zainwestowały niewielką sumę w celu uzyskania wysokiego zwrotu z inwestycji. W rzeczywistości ofiary nie dostają ani grosza. 

W wiadomości odbiorca jest zachęcany do wpłacenia pewnej kwoty, aby wziąć udział w rzekomo lukratywnym projekcie

W tym oszustwie wykorzystuje się e-maile, które wyglądają, jakby pochodziły od organizacji charytatywnych lub osób potrzebujących. W rzeczywistości stanowią one bezczelne fałszerstwo lub zawierają odsyłacze do prawdziwych organizacji i fundacji, ale przy podawaniu danych wymaganych do dokonania płatności, oszuści sprawiają, że wpłacane datki lądują w ich kieszeni. 

Polecamy: Jak nie stać się ofiarą phishingu?

W wiadomości tej odbiorca jest proszony o przekazanie pieniędzy na sieroty z północnej Rosji za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych (podane są konta w dwóch różnych systemach). Oszuści próbują poruszyć serca potencjalnych ofiar zakończeniem wiadomości: "P.S. Dzieci, które nie mają rodziców, bardzo potrzebują naszej pomocy".

Pamiętaj: organizacje charytatywne nie wysyłają spamu - stosują inne metody pozyskiwania pieniędzy. Jeżeli mimo to chcesz sprawdzić informacje zawarte w tego rodzaju wiadomościach, znajdź adres wymienionej organizacji, zadzwoń do niej i dowiedz się, w jaki sposób możesz przekazać datek.

W tego rodzaju oszustwie wykorzystywane są wiadomości e-mail, które za pomocą różnych taktyk próbują przekonać odbiorców do wysłania wiadomości tekstowej na krótki numer. Oszustwo to obejmuje również e-maile zawierające odsyłacze do stron internetowych, na których użytkownicy zostają poproszeni o wysłanie wiadomości na krótki numer w ramach zapłaty za rzekomą usługę. Niezależnie od tego, co obiecują oszuści, ofiary takich oszustw płacą 10 dolarów lub więcej w zamian za nic.

Polecamy: Jak usunąć aktualnie używane pliki?

Co powinieneś zrobić? Zacznij od kasowania wszystkich wiadomości od nieznajomych osób, które kuszą cię ofertami nie do odrzucenia, takimi jak: 

  • łatwe pieniądze (projekty umożliwiające szybkie wzbogacenie się, pomoc w przelewaniu środków, inwestycje z wysokim oprocentowaniem)
  • prośby o przekazanie datku (na leczenie, ubogą nigeryjską piękność itd.)
  • wszelkie "wygrane"
  • oferty darmowego oprogramowania, filmów itd.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?
Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »