REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tabele przestawne w Excelu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Tabele przestawne, choć dość skomplikowane w budowie są jedną z najlepszych technik analitycznych i prezentacyjnych. Choć tworzenie tabel nie jest łatwe to każdy kto obcuje z Excelem w kilka godzin do perfekcji możemy opanować całą technikę.

Tabele choć z założenia posiadają wielowymiarowe dane to sposób tradycyjnej prezentacji zawartych w nich informacji jest płaski. Gdy chcemy porównać pewne wartości, które cyklicznie się powtarzają (np. co kwartał) lub porównać wyniki sprzedaży trzech naszych sklepów, zwykła tabela ilością zawartych w niej informacji przyprawi nas o zawroty głowy .

REKLAMA

Tabele przestawne to doskonałe lekarstwo na skomplikowane analizy porównawcze. Narzędzie to pozwala przestawiać na ekranie kolumny i zestawiać je tak by wyciągnąć te najważniejsze w podsumowaniu informacje.

Czytaj: Linki sponsorowane

Kreator tabel

Wchodzimy w menu Dane -> Raport tabeli przestawnej i wykresu przestawnego. Naszym oczom powinno ukazać się teraz okno Kreatora tabeli i wykresów przestawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby łatwiej zrozumieć mechanizm działania tabel załóżmy, że naszą tworzymy z już stworzonego arkusza. Gdy klikniemy Dalej , program automatycznie rozpozna tabele i zaznaczy skrajne komórki ( nie martwy się tym, żądany zakres możemy ustalić ręcznie). Nowo powstała tabela powstanie w nowym arkuszu, tuż za tym modyfikowanym.

Gdy już klikniemy na Zakończ pojawi się nowy arkusz z wstępnym szkieletem tabeli przestawnej, paskiem narzędzi i listą pól. Pola te (skopiowane z poprzedniej tradycyjnej tabeli) należ przeciągać wedle upodobań myszą na szkielet tabeli przestawnej tworząc pożądany układ.

Na początek coś łatwiejszego

Na początku warto spróbować łatwego układu. Dla przykładu przestawmy tabele tak aby porównać np. sprzedaż w jednym sklepie, wyłącznie z maja na przestrzeni 3 lat. Jak pamiętamy, w oryginalnej tabeli trzeba by dopiero podsumować poszczególne miesiące i ułożyć lata obok siebie. Tabela przestawna znacznie to przyspiesza. Uchwyć pole Rok i przeciągnij je na obszar Upuść pola wierszy tutaj. Pole Liczbowe przeciągnij na Upuść elementy danych tutaj.

Sprawdź: Firmowy serwer - jak go wykorzystać

Excel ustawił kolejne lata i wartość sprzedaży w poszczególnych latach oraz łącznie za cały okres.

Większe zmiany

REKLAMA

Uchwyć teraz myszą pole Rok w tabeli przestawnej i wysuń je poza obszar tabeli. Na to samo miejsce z listy pól przeciągnij pole Kwartał. Excel przedstawił teraz sprzedaż w podziale na kwartały, przy czym są to oczywiście sumy kwartałów w kolejnych trzech latach. A gdybyś chciał się dowiedzieć, jak wyglądała sprzedaż w poszczególnych kwartałach w kolejnych latach? Uchwyć myszą pole Rok i przesuń je na obszar zajęty teraz przez Kwartał, ale na lewą jego część, tak aby Rok poprzedzał Kwartał.

Tym razem tabela została zbudowana w taki sposób, że główny podział danych przebiega według kryterium roku, a kolejny, bardziej szczegółowy - według kwartałów. W obszarze Elementy danych widzimy cały czas liczbę sprzedanych samochodów. Jak nietrudno dostrzec, są to wszystko ujęcia, jakie trudno by było szybko wydobyć z oryginalnej tabeli.

Uchwyć komórkę Suma z liczbą i wysuń ją poza obszar tabeli, a na miejsce Elementy danych wprowadź pole Wartość. Zobaczysz natychmiast wartości sprzedanych samochodów według tych samych lat i kwartałów.

Włączamy kolumny

Teraz skupmy się na polach wierszy. W tabeli przestawnej wykorzystujemy też kolumny by zwiększyć przejrzystość tabel. Usuńmy z tabeli wszelkie zbędne informacje tak aby wróciła to wyglądu szkieletu. W obszarze Pola wierszy upuść pole Rok. Na Pola kolumn przeciągnij pole Miasto. Do Elementów danych przesuń pole Liczba. W ten sposób stworzyłeś zestawienie sprzedaży w sztukach nie tylko na poszczególne lata, ale i na miasta - w kolumnach.

Idźmy dalej, przeciągając pole Kwartał na prawo od Rok. Teraz ujrzymy podział w wierszach podział na lata, w ich ramach na kwartały, a dodatkowo w kolumnach na miasta.

Każdy z układów wydobywa z tabel to co w tradycyjnej wersji byśmy przegapili. Pamiętajmy jednak, że to tylko program wykonujący nasze polecenia – logikę w tym musimy dostrzec sami. Dla przykładu bez sensu jest przesuwać pola Cena do Elementów danych, gdyż nie ceny są przedmiotem podziału na lata czy miasta, lecz liczba lub wartość sprzedaży. Wszystkie pola możemy zamienić względem siebie w obszarze kolumn i wierwszy, a efekt będzie ten sam, ale w innym układzie.

Pamiętajmy również, że gdy przeciągamy kolumny z oryginalnej tabeli na obszar tabeli przestawnej wyświetlane są wszystkie zawarte w nich wartości. Np. pole Miasto ukaże nam wartości z wszystkich miast w jakich mamy sklep. Aby włączyć filtr, który pozostawi tylko 1 miasto należy skorzystać ze strzałek (są przy nazwach pól) i tam odznaczyć miasta, których nie chcemy w zestawieniu.

W ten sam sposób możemy ograniczać inne tabele, ta by wyświetlić tylko 1 wybrany rok lub kwartał.

Autoformatowanie tabel przestawnych

Aby sformatować tabelę przestawną na pasku narzędzi należy kliknąć przycisk Formatuj raport. W nowym oknie znajdują się 22 predefiniowane schematy. Tabela zostanie automatycznie sformatowana gdy wybierzemy jeden z nich.

Porada tak w żaden sposób nie wyczerpuje wszystkich możliwości kreowania tabel przestawnych. Bardziej zaawansowanym użytkownikom polecam poszukania w książkach i zawodowych poradnikach czegoś na temat odświeżania danych, modyfikowania ustawień pól, grupowania komórek itp.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA