REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tabele przestawne w Excelu

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Tabele przestawne, choć dość skomplikowane w budowie są jedną z najlepszych technik analitycznych i prezentacyjnych. Choć tworzenie tabel nie jest łatwe to każdy kto obcuje z Excelem w kilka godzin do perfekcji możemy opanować całą technikę.

Tabele choć z założenia posiadają wielowymiarowe dane to sposób tradycyjnej prezentacji zawartych w nich informacji jest płaski. Gdy chcemy porównać pewne wartości, które cyklicznie się powtarzają (np. co kwartał) lub porównać wyniki sprzedaży trzech naszych sklepów, zwykła tabela ilością zawartych w niej informacji przyprawi nas o zawroty głowy .

REKLAMA

Tabele przestawne to doskonałe lekarstwo na skomplikowane analizy porównawcze. Narzędzie to pozwala przestawiać na ekranie kolumny i zestawiać je tak by wyciągnąć te najważniejsze w podsumowaniu informacje.

Czytaj: Linki sponsorowane

Kreator tabel

Wchodzimy w menu Dane -> Raport tabeli przestawnej i wykresu przestawnego. Naszym oczom powinno ukazać się teraz okno Kreatora tabeli i wykresów przestawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby łatwiej zrozumieć mechanizm działania tabel załóżmy, że naszą tworzymy z już stworzonego arkusza. Gdy klikniemy Dalej , program automatycznie rozpozna tabele i zaznaczy skrajne komórki ( nie martwy się tym, żądany zakres możemy ustalić ręcznie). Nowo powstała tabela powstanie w nowym arkuszu, tuż za tym modyfikowanym.

Gdy już klikniemy na Zakończ pojawi się nowy arkusz z wstępnym szkieletem tabeli przestawnej, paskiem narzędzi i listą pól. Pola te (skopiowane z poprzedniej tradycyjnej tabeli) należ przeciągać wedle upodobań myszą na szkielet tabeli przestawnej tworząc pożądany układ.

Na początek coś łatwiejszego

Na początku warto spróbować łatwego układu. Dla przykładu przestawmy tabele tak aby porównać np. sprzedaż w jednym sklepie, wyłącznie z maja na przestrzeni 3 lat. Jak pamiętamy, w oryginalnej tabeli trzeba by dopiero podsumować poszczególne miesiące i ułożyć lata obok siebie. Tabela przestawna znacznie to przyspiesza. Uchwyć pole Rok i przeciągnij je na obszar Upuść pola wierszy tutaj. Pole Liczbowe przeciągnij na Upuść elementy danych tutaj.

Sprawdź: Firmowy serwer - jak go wykorzystać

Excel ustawił kolejne lata i wartość sprzedaży w poszczególnych latach oraz łącznie za cały okres.

Większe zmiany

REKLAMA

Uchwyć teraz myszą pole Rok w tabeli przestawnej i wysuń je poza obszar tabeli. Na to samo miejsce z listy pól przeciągnij pole Kwartał. Excel przedstawił teraz sprzedaż w podziale na kwartały, przy czym są to oczywiście sumy kwartałów w kolejnych trzech latach. A gdybyś chciał się dowiedzieć, jak wyglądała sprzedaż w poszczególnych kwartałach w kolejnych latach? Uchwyć myszą pole Rok i przesuń je na obszar zajęty teraz przez Kwartał, ale na lewą jego część, tak aby Rok poprzedzał Kwartał.

Tym razem tabela została zbudowana w taki sposób, że główny podział danych przebiega według kryterium roku, a kolejny, bardziej szczegółowy - według kwartałów. W obszarze Elementy danych widzimy cały czas liczbę sprzedanych samochodów. Jak nietrudno dostrzec, są to wszystko ujęcia, jakie trudno by było szybko wydobyć z oryginalnej tabeli.

Uchwyć komórkę Suma z liczbą i wysuń ją poza obszar tabeli, a na miejsce Elementy danych wprowadź pole Wartość. Zobaczysz natychmiast wartości sprzedanych samochodów według tych samych lat i kwartałów.

Włączamy kolumny

Teraz skupmy się na polach wierszy. W tabeli przestawnej wykorzystujemy też kolumny by zwiększyć przejrzystość tabel. Usuńmy z tabeli wszelkie zbędne informacje tak aby wróciła to wyglądu szkieletu. W obszarze Pola wierszy upuść pole Rok. Na Pola kolumn przeciągnij pole Miasto. Do Elementów danych przesuń pole Liczba. W ten sposób stworzyłeś zestawienie sprzedaży w sztukach nie tylko na poszczególne lata, ale i na miasta - w kolumnach.

Idźmy dalej, przeciągając pole Kwartał na prawo od Rok. Teraz ujrzymy podział w wierszach podział na lata, w ich ramach na kwartały, a dodatkowo w kolumnach na miasta.

Każdy z układów wydobywa z tabel to co w tradycyjnej wersji byśmy przegapili. Pamiętajmy jednak, że to tylko program wykonujący nasze polecenia – logikę w tym musimy dostrzec sami. Dla przykładu bez sensu jest przesuwać pola Cena do Elementów danych, gdyż nie ceny są przedmiotem podziału na lata czy miasta, lecz liczba lub wartość sprzedaży. Wszystkie pola możemy zamienić względem siebie w obszarze kolumn i wierwszy, a efekt będzie ten sam, ale w innym układzie.

Pamiętajmy również, że gdy przeciągamy kolumny z oryginalnej tabeli na obszar tabeli przestawnej wyświetlane są wszystkie zawarte w nich wartości. Np. pole Miasto ukaże nam wartości z wszystkich miast w jakich mamy sklep. Aby włączyć filtr, który pozostawi tylko 1 miasto należy skorzystać ze strzałek (są przy nazwach pól) i tam odznaczyć miasta, których nie chcemy w zestawieniu.

W ten sam sposób możemy ograniczać inne tabele, ta by wyświetlić tylko 1 wybrany rok lub kwartał.

Autoformatowanie tabel przestawnych

Aby sformatować tabelę przestawną na pasku narzędzi należy kliknąć przycisk Formatuj raport. W nowym oknie znajdują się 22 predefiniowane schematy. Tabela zostanie automatycznie sformatowana gdy wybierzemy jeden z nich.

Porada tak w żaden sposób nie wyczerpuje wszystkich możliwości kreowania tabel przestawnych. Bardziej zaawansowanym użytkownikom polecam poszukania w książkach i zawodowych poradnikach czegoś na temat odświeżania danych, modyfikowania ustawień pól, grupowania komórek itp.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA