REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Telefony z dwurdzeniowymi procesorami – czy to naprawdę jest potrzebne?

Kamil Rogala
Na rynku niemal każdego dnia pojawiają się nowe telefony z potężnymi specyfikacjami
Na rynku niemal każdego dnia pojawiają się nowe telefony z potężnymi specyfikacjami

REKLAMA

REKLAMA

Coraz większe wyświetlacze, pamięć o pojemności kilkunastu lub kilkudziesięciu gigabajtów, do tego aparaty fotograficzne o ogromnych matrycach oraz mocne procesory, niekiedy nawet dwurdzeniowe. Nie jest to opis mocnego laptopa, ale najnowszych telefonów, które opuszczają bramy fabryk i trafiają na sklepowe półki kusząc klientów potężnymi parametrami. Oczywiście ceny szybują w górę, a my zastanawiamy się, czy to jest w ogóle potrzebne?

REKLAMA

Na rynku niemal każdego dnia pojawiają się nowe telefony z potężnymi specyfikacjami. W bardzo szybkim tempie przybywa rdzeni w procesorach, zwiększa się ilość pamięci RAM a na dobrą sprawę zauważalna wydajność pozostaje niemal w tym samym miejscu. Można mieć podejrzenia, że wszystko to na pokaz i dla szpanu. Czy naprawdę potrzebne jest w telefonie posiadanie dwurdzeniowego procesora z 1 GB pamięci RAM, żeby ruszyć prosty program lub uruchomić sprawnie system Android?

REKLAMA

Cofnijmy się nieco w czasie i przypomnijmy telefon Nokia N8. Urządzenie korzysta z leciwego procesora z rodziny ARM 11 pracującego z częstotliwością „zaledwie” 680 MHz, a wydajnością nie ustępuje innym nowym urządzeniom z procesorami o taktowaniu 1 GHz, na przykład Snapdragon bazujący na nowszej architekturze ARM v7. Podobnie produkty firmy Apple, których ogromna większość użytkowników wręcz nienawidzi. Cóż z tego, skoro na aplikacje wykorzystujące potencjał kolejnych generacji sprzętu nie trzeba czekać. A jak jest z Androidem?

Zobacz też: Marketing partyzancki w e-biznesie – na czym to polega i czy się sprawdzi?

REKLAMA

Niestety nieciekawie. Kupując dwurdzeniowy telefon z systemem Android musimy przygotować się na to, że jeszcze przez długi czas po kupnie urządzenia nie wykorzystamy pełni jego możliwości. Ponadto większość aplikacji nie działa poprawnie, gdyż są problemy z optymalizacją. Wydaje się, że urządzenia tego typu zostały wypuszczone za szybko, jakby potrzeba rynku była ważniejsza od poprawnego działania, a sprzęt musi czekać na oprogramowanie – powinno być oczywiście odwrotnie.

Oczywiście nie staramy się negować zasadności wyboru telefonu dwurdzeniowego i nikomu tego nie odradzamy. Należy się jednak zastanowić, czy obecnie jest to na pewno opłacalne. Otóż dobrej klasy telefon z jednordzeniowym procesorem jest o około 30 procent tańszy od najtańszego dwurdzeniowca. Natomiast korzyści z dopłaty są jak na razie znikome, gdyż brakuje aplikacji, które mogłyby wykorzystać tak duża moc. Owszem, dostrzeżemy różnicę w działaniu przeglądarki czy całego interfejsu, ale czy to naprawdę jest warte dołożenia około 300-500 złotych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co prawda jeszcze rok temu sama myśl o telefonie z dwurdzeniowym procesorem była marzeniem, podczas gdy dziś niemal codziennie mamy nowe zapowiedzi producentów. Być może za rok dwurdzeniowe telefony będą standardem, ale na dzień dzisiejszy jest to raczej przerost formy nad treścią. Prawda jest taka, że użytkownik kupujący topowy produkt ma prawo oczekiwać pełnej funkcjonalności. W tym przypadku użytkownik, który wydał mnóstwo pieniędzy na nowinkę techniczną musi czekać, aż będzie mógł się z niej w pełni cieszyć. To tak jak kupić Ferrari, z silnikiem o mocy obniżonej o 80% na okres około roku tylko dlatego, że nie ma odpowiednich dróg do jazdy.

Warto przeczytać: Obsługa klienta poprzez system ticketowy – na czym to polega?

Nie da się oczywiście zaprzeczyć, że przyszłość należy do mocnych sprzętów. Tak samo jak rośnie wydajność komputerów domowych i laptopów, tak samo będzie rosła wydajność telefonów, które można schować w kieszeni. Problem pojawia się jedynie w aplikacjach, które na dzień dzisiejszy nie wykorzystują potencjału nowych telefonów. Miejmy nadzieję, że producenci nie będą tak pędzić z postępem i nowinkami technicznymi tylko po to, aby programiści nadążyli z pisaniem optymalizowanych programów i aplikacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Złoto w tym roku jest najlepszym sposobem na ulokowanie oszczędności? Rekordowe ceny kruszców na koniec roku

    Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

    Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

    Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

    Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

    W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    REKLAMA

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    REKLAMA

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    REKLAMA