REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Telefony z dwurdzeniowymi procesorami – czy to naprawdę jest potrzebne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala
Na rynku niemal każdego dnia pojawiają się nowe telefony z potężnymi specyfikacjami
Na rynku niemal każdego dnia pojawiają się nowe telefony z potężnymi specyfikacjami

REKLAMA

REKLAMA

Coraz większe wyświetlacze, pamięć o pojemności kilkunastu lub kilkudziesięciu gigabajtów, do tego aparaty fotograficzne o ogromnych matrycach oraz mocne procesory, niekiedy nawet dwurdzeniowe. Nie jest to opis mocnego laptopa, ale najnowszych telefonów, które opuszczają bramy fabryk i trafiają na sklepowe półki kusząc klientów potężnymi parametrami. Oczywiście ceny szybują w górę, a my zastanawiamy się, czy to jest w ogóle potrzebne?

REKLAMA

Na rynku niemal każdego dnia pojawiają się nowe telefony z potężnymi specyfikacjami. W bardzo szybkim tempie przybywa rdzeni w procesorach, zwiększa się ilość pamięci RAM a na dobrą sprawę zauważalna wydajność pozostaje niemal w tym samym miejscu. Można mieć podejrzenia, że wszystko to na pokaz i dla szpanu. Czy naprawdę potrzebne jest w telefonie posiadanie dwurdzeniowego procesora z 1 GB pamięci RAM, żeby ruszyć prosty program lub uruchomić sprawnie system Android?

REKLAMA

Cofnijmy się nieco w czasie i przypomnijmy telefon Nokia N8. Urządzenie korzysta z leciwego procesora z rodziny ARM 11 pracującego z częstotliwością „zaledwie” 680 MHz, a wydajnością nie ustępuje innym nowym urządzeniom z procesorami o taktowaniu 1 GHz, na przykład Snapdragon bazujący na nowszej architekturze ARM v7. Podobnie produkty firmy Apple, których ogromna większość użytkowników wręcz nienawidzi. Cóż z tego, skoro na aplikacje wykorzystujące potencjał kolejnych generacji sprzętu nie trzeba czekać. A jak jest z Androidem?

Zobacz też: Marketing partyzancki w e-biznesie – na czym to polega i czy się sprawdzi?

REKLAMA

Niestety nieciekawie. Kupując dwurdzeniowy telefon z systemem Android musimy przygotować się na to, że jeszcze przez długi czas po kupnie urządzenia nie wykorzystamy pełni jego możliwości. Ponadto większość aplikacji nie działa poprawnie, gdyż są problemy z optymalizacją. Wydaje się, że urządzenia tego typu zostały wypuszczone za szybko, jakby potrzeba rynku była ważniejsza od poprawnego działania, a sprzęt musi czekać na oprogramowanie – powinno być oczywiście odwrotnie.

Oczywiście nie staramy się negować zasadności wyboru telefonu dwurdzeniowego i nikomu tego nie odradzamy. Należy się jednak zastanowić, czy obecnie jest to na pewno opłacalne. Otóż dobrej klasy telefon z jednordzeniowym procesorem jest o około 30 procent tańszy od najtańszego dwurdzeniowca. Natomiast korzyści z dopłaty są jak na razie znikome, gdyż brakuje aplikacji, które mogłyby wykorzystać tak duża moc. Owszem, dostrzeżemy różnicę w działaniu przeglądarki czy całego interfejsu, ale czy to naprawdę jest warte dołożenia około 300-500 złotych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co prawda jeszcze rok temu sama myśl o telefonie z dwurdzeniowym procesorem była marzeniem, podczas gdy dziś niemal codziennie mamy nowe zapowiedzi producentów. Być może za rok dwurdzeniowe telefony będą standardem, ale na dzień dzisiejszy jest to raczej przerost formy nad treścią. Prawda jest taka, że użytkownik kupujący topowy produkt ma prawo oczekiwać pełnej funkcjonalności. W tym przypadku użytkownik, który wydał mnóstwo pieniędzy na nowinkę techniczną musi czekać, aż będzie mógł się z niej w pełni cieszyć. To tak jak kupić Ferrari, z silnikiem o mocy obniżonej o 80% na okres około roku tylko dlatego, że nie ma odpowiednich dróg do jazdy.

Warto przeczytać: Obsługa klienta poprzez system ticketowy – na czym to polega?

Nie da się oczywiście zaprzeczyć, że przyszłość należy do mocnych sprzętów. Tak samo jak rośnie wydajność komputerów domowych i laptopów, tak samo będzie rosła wydajność telefonów, które można schować w kieszeni. Problem pojawia się jedynie w aplikacjach, które na dzień dzisiejszy nie wykorzystują potencjału nowych telefonów. Miejmy nadzieję, że producenci nie będą tak pędzić z postępem i nowinkami technicznymi tylko po to, aby programiści nadążyli z pisaniem optymalizowanych programów i aplikacji.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA