REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 podstaw security – dekalog bezpiecznego użytkownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
10 podstaw security – dekalog bezpiecznego użytkownika
10 podstaw security – dekalog bezpiecznego użytkownika
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój technologii i niepohamowana cyfryzacja życia to proces niosący ze sobą coraz to nowsze zagrożenia dla użytkowników sieci. Bardzo często w sposób nieświadomy ułatwiają oni zadanie cyberprzestępcom. Pewne zachowania mogą być wręcz zaproszeniem do ataku na firmowe systemy bezpieczeństwa. Poniższe rady pozwolą Państwu wyeliminować podstawowe błędy w korzystaniu z sieci i nowych technologii, a tym samym poprawić poziom bezpieczeństwa przetwarzanych danych.

Aktualizuj system operacyjny

Każdy użytkownik komputera co jakiś czas informowany jest o nowej aktualizacji systemu operacyjnego, programu antywirusowego, czy innego oprogramowania. Wiele osób lekceważy te powiadomienia i odkłada instalację zaktualizowanych pakietów. Należy zdać sobie sprawę z tego, że aktualizacje nie służą jedynie zwiększeniu atrakcyjności danego narzędzia poprzez wprowadzenie dodatkowych funkcji..

Większość aktualizacji zostaje wypuszczona na rynek przez producentów ze względu na wykryte luki w oprogramowaniu. Kiedy zaktualizowane oprogramowanie pojawia się na rynku,  hakerzy wiedzą już, jak wykorzystać pozostawione „furtki” w poprzednich wersjach programów. Czas zaoszczędzony na odkładaniu aktualizacji może mieć dla użytkownika poważne konsekwencje. Także stare urządzenia, które nie są już wspierane przez producentów są łatwym celem ataku dla cyberprzestępców. Dlatego nie powinniśmy korzystać  z urządzeń pracujących na nieaktualnych wersjach systemów operacyjnych, które nie oferują  odpowiedniego poziomu zabezpieczeń.

REKLAMA

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Używaj programów antywirusowych

Nawet darmowy program antywirusowy jest lepszy, niż brak jakiegokolwiek zabezpieczenia w naszym systemie operacyjnym. Jeśli komunikaty o potencjalnych zagrożeniach lub przenoszeniu plików do kwarantanny rozpraszają nas w wykonywaniu pracy można je wyłączyć i pozwolić antywirusowi „działać w tle”, bez powiadamiania użytkownika o podejmowanych akcjach.

Skanuj urządzenia

Aby przekonać się o tym, czy używane przez nas urządzenia są bezpieczne powinniśmy regularnie skanować je za pomocą specjalnie przygotowanych do tego programów. Antywirusy często automatycznie przeprowadzają cykliczne skanowania.. Wskazane jest jednak korzystane z programów do poszukiwania „szkodników” (ang. malware), tj. złośliwych aplikacji, modułów śledzących naszą aktywność w „sieci”, czy wykradających dane. Często podszywają się one pod popularne programy i bez przeprowadzenia skanowania systemu nie będziemy świadomi tego, że urządzenie na którym pracujemy jest zainfekowane. W sieci dostępne są darmowe programy skanujące które w prosty sposób pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szyfrowanie HTTPS

Jeśli korzystamy z serwisu internetowego, w którym logujemy się na konto i przechowujemy ważne informacje, z pewnością zależy nam na tym, aby pozostały one prywatne. Podczas korzystania ze strony internetowej naszego banku, czy z serwisów społecznościowych, w lewym górnym rogu ekranu, przed adresem WWW powinniśmy widzieć symbol zamkniętej kłódki– jest to informacja, że połączenie ze stroną jest szyfrowane za pomocą odpowiedniego protokołu i wszelkie przesyłane informacje (np. numer karty kredytowej) pozostają prywatne. Hakerzy często podrabiają popularne witryny w celu  wyłudzenia danych do logowania np. do konta bankowego, dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności przy realizowaniu transakcji finansowych drogą elektroniczną.

Certyfikat bezpieczeństwa SSL

Aby komunikacja ze stroną internetową była szyfrowana, wymagany jest odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Jeśli przeglądarka internetowa poinformuje nas, że certyfikat witryny wygasł lub po prostu takiego nie posiada powinniśmy zachować czujność. Zwracajmy uwagę na tego rodzaju informacje i nie klikajmy automatycznie w wyświetlane komunikaty, gdyż raz podmieniony certyfikat będzie automatycznie akceptowany przy kolejnych połączeniach. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce w firmie, niezwłocznie poinformujmy o zdarzeniu dział IT.

Nieznane linki, podejrzane załączniki

Jeśli linki znajdują się w niecodziennej korespondencji e-mailowej, mają dziwną treść lub po prostu wydają się nam podejrzane – skonsultujmy sprawę ze specjalistami z działu IT. Podobnie sprawa ma się z pobieraniem załączników – złośliwe oprogramowanie może być ukryte w pliku PDF, który pozornie nie wygląda podejrzanie. Jeśli źródło nie jest wiarygodne, zrezygnujmy z podejmowania działań lub przeprowadźmy skanowanie pliku przed jego uruchomieniem.

Zadbaj o odpowiednie hasła

Każdy użytkownik sieci wie, że hasła dostępowe są podstawowym środkiem zabezpieczenia go przed utratą danych. Niestety wciąż  wiele osób używa haseł łatwych do rozszyfrowania lub zapisuje je w dostępnym dla innych miejscu. Wszystkie dodatkowe formy zabezpieczeń zawiodą, jeśli nasze hasło dostępowe to np. Grzegorz123. Ogólna zasada jest bardzo prosta – im dłuższe hasło, tym lepsze. Jednak pamiętajmy, żeby nie przesadzać z jego komplikacją, gdyż ten ciąg znaków musimy zapamiętać. Ustawienie bardzo trudnego hasła tylko po to, żeby zapisać je na kartce, która może trafić w niepowołane ręce, nie jest  rozwiązaniem i na pewno nie wpływa dobrze na zabezpieczenie poufnych danych.

Nie korzystaj z otwartych sieci wi-fi

W wielu miejscach możemy korzystać z  sieci niezabezpieczonych hasłem lub z hasłem łatwo dostępnym, np. w kawiarniach, czy centrach handlowych. Korzystanie z nich nie jest bezpieczne, gdyż tak samo jak my, podłączyć się może do nich haker i  zainfekować złośliwym oprogramowaniem wszystkie urządzenia „wpięte” do sieci. Jeśli musimy z takiej sieci skorzystać, kategorycznie nie róbmy płatności i nie logujmy się do poufnych serwisów. W kryzysowej sytuacji, gdy musimy np. pilnie skorzystać ze służbowego laptopa, wykorzystajmy dostęp do internetu z własnego smartfona, jest to dużo bezpieczniejsze wyjście.

Bądź świadomym użytkownikiem

Pamiętajmy o tym, że niezależnie od zaimplementowanych zabezpieczeń, to człowiek jest najważniejszym i jednocześnie najsłabszym ogniwem każdego systemu. Pośpiech nie jest dobrym doradcą –,  czasami wystarczy jedno kliknięcie, aby pojawił się poważny problem. Nie lekceważmy powiadomień systemowych i zachowajmy zdrowy rozsądek korzystając z najnowszych zdobyczy technologicznych.

Nie ułatwiaj zadania przestępcom

REKLAMA

Zastosowanie się do powyższych rad nie sprawi, że będziemy w 100% zabezpieczeni przed atakami hakerów. Pozwoli nam to jednak znacznie ograniczyć ryzyko ich skutecznego ataku. Każdy użytkownik poprzez dobre nawyki i zdrowy rozsądek może przeciwstawić się przestępcom w sieci i prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo danych zarówno swoich, jak i tych przetwarzanych w przedsiębiorstwie, w którym pracuje.

W przypadku zainteresowania tematem nowych technologii i cyberbezpieczeństwa, zapraszamy do kontaktu z ekspertami Rödl & Partner: http://www.roedl.net/pl/pl/uslugi/nowe_technologie_i_cyberbezpieczenstwo.html

Konrad Ziółkowski, key account manager, dział Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa w Rödl & Partner

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA