Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać kamerę wideo do firmy – na co zwracać uwagę?

Kamil Rogala
Jeśli stoimy przed wyborem kamery cyfrowej do firmy, najczęściej nie mamy łatwego zadania. Ogrom rozmaitych funkcji, wielkie przedziały cenowe, różne zastosowania, formaty, złącza i inne, dla wielu osób niezrozumiałe pojęcia potrafią przyprawić o zawrót głowy. Poznajmy więc zasady, jakimi powinniśmy kierować się podczas wyboru kamery cyfrowej.

Format pliku zapisu – co najlepsze?

Większość obecnie oferowanych kamer z różnych półek cenowych zapisuje wideo na dyskach flash, bądź innego rodzaju przestrzeni dyskowej zamontowanej na pokładzie. Do tego celu wykorzystywany jest najczęściej format AVCHD (Advanced Video Codec High Definition). Największą zaletą tego formatu jest to, że nie gubi on jakości tak jak standardowy MPEG-4, dzięki czemu obraz pozostaje najbliżej swojej pierwotnej ostrości i czystości. Niestety istnieje również druga strona medalu. Aby w pełni wykorzystać ten format podczas kompresji i edycji, potrzebny nam będzie mocny komputer, który będzie w stanie przeprowadzić skomplikowane procesy.

Nasz komputer powinien być wyposażony w co najmniej wielordzeniowy procesor i 4GB RAM pamięci operacyjnej, aby w miarę gładko i bez większych problemów sprostać edycji AVCHD.

Format AVCHD osiągnął już swój szczyt rozwoju, dzięki czemu jest obsługiwany przez większość programów do edycji wideo. Większość kamer zapisujących filmy w tym formacie jest w stanie zapisywać dźwięk i obraz z szybkością 24mb/s. Dzięki temu jakość tak nagranego filmu jest zbliżona do jakości z kaset MiniDV, które wykorzystywane są w kamerach HDV.

Zobacz również: Co zrobić jeśli nie przedłużyłeś domeny w terminie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekran LCD – na co zwrócić uwagę?

W obecnie oferowanych kamerach cyfrowych nieodzownym elementem wyposażenia jest ekran LCD, który pozwala zobaczyć nam, jak będzie wyglądało ujęcie. Na ekranie LCD zobaczymy również to, co zdążyliśmy już nakręcić. Są pewne zasady i zależności, które powinniśmy znać, jeśli decydujemy się na kamerę cyfrową.

Pamiętajmy, że im większy wyświetlacz i o większej rozdzielczości, tym lepiej z punktu widzenia funkcjonalności. Oznacza to, że na takim wyświetlaczu zobaczymy więcej i dokładniej. Z drugiej strony jednak pamiętajmy o tym, że im większy wyświetlacz i jaśniejsze podświetlenie, tym większy apetyt urządzenia na energię, którą pobiera z baterii. Reasumując: im większy wyświetlacz, tym krótszy czas pracy na baterii.

Wybierając kamerę z ekranem LCD powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jeden, niezwykle ważny aspekt. Niektóre modele nie działają najlepiej jasnym świetle zewnętrznym, czyli środowisku, w którym filmy kręci się dosyć często. Nie kupujemy przecież kamery osobno do kręcenia w pomieszczeniach i do filmowania na zewnątrz. Szczególnie teraz warto zwracać uwagę na ten aspekt, gdyż niektórzy producenci porzucili pomysł dodawania wizjera w większości kamer ogólnego zastosowania, pozostawiając LCD, jako jedyną opcje podglądu tego, co dzieje się po drugiej stronie obiektywu.

Ponadto, niektóre modele kamer z ekranem LCD wyposażona jest w interfejs dotykowy pozwalający na sterowanie ustawieniami kamery. Pomyślmy: sterowanie kamerą z wyświetlacza LCD, który jest nieczytelny w ostrym słońcu = kamera jest kompletnie bezużyteczna na wolnym powietrzu, gdyż nie możemy nią sterować. Zatem jeszcze przed zakupem warto poprosić sprzedawcę o prezentację wybranego sprzętu. Sprawdzimy jednocześnie obsługę dotykowego ekranu i jego czytelność w jasnym słońcu.

Zobacz również: Jak uruchamiać programy z klucza USB?

Obiektyw – zoom optyczny czy cyfrowy?

Pomijając proste kamery kieszonkowe, każda cyfrowa kamera wideo posiada obiektyw pozwalający na przybliżenie i oddalenie filmowanego obrazu. I w tym momencie również powinniśmy uważać na niektóre, często nieuczciwe zagrywki marketingowe niektórych producentów. Często bowiem zdarza się, że producenci nie podają czy podany w ulotce, na opakowaniu, w reklamie czy na obudowie urządzenia zoom jest optyczny, cyfrowy czy jest to suma optycznego i cyfrowego.

W specyfikacjach technicznych powinien być podany maksymalny zoom optyczny i tylko tym powinniśmy się interesować. Taka wartość daje nam informację jak bardzo możemy przybliżyć obraz dzięki ruchomym częściom obiektywu.

Większość współczesnych kamer cyfrowych powinna mieć przynajmniej dziesięciokrotny zoom optyczny, co powinno być bardziej niż wystarczające do większości zastosowań. Czym zatem jest zoom cyfrowy?

Zoom cyfrowy jest jedynie pewnym trikiem, jaki kamera wykonuje, gdy optyka nie daje już rady. Polega to na tym, że zoom cyfrowy wycina fragment obrazu, następnie go powiększa. Metoda ta prowadzi do bardzo ziarnistego obrazu z wyraźnymi pikselami, czyli generalnie nie najlepiej wyglądającego filmu. W skrajnych przypadkach jakość obrazu spada tak drastycznie, że nie widzimy co kręcimy. Zdarza się, że jakość spada tak znacząco, że nie widać, co się kręci. Uważajmy więc i nie dajmy się złapać na szumne hasła marketingowe, które głoszą o 200 czy 300-krotnym zoomie cyfrowym.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zmiany dla przedsiębiorców

    W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

    Londyn na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. Czy w rankingu znalazło się polskie miasto?

    Londyn znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. W światowym rankingu znalazło się tylko jedno polskie miasto. Które?

    Fiskus coraz chętniej blokuje rachunki bankowe

    Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o ponad 54% rdr. 

    W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

    Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

    Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

    Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

    Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

    Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

    Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

    Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

    Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

    Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

    Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

    PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

    Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

    Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

    Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

    Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

    "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

    PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

    Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

    Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

    Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

    Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

    W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

    Pełnia Księżyca w czerwcu. Kiedy wypada? Jak działa na nas Truskawkowy Księżyc?

    Pełnia Truskawkowego Księżyca. Czerwcowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa. Wówczas na niebie możemy zobaczyć Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu? Jak na nas oddziałuje?

    Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

    Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

    Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

    Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

    Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

    Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.

    Konsumenci surowo oceniają jakość obsługi klienta. Jest coraz gorzej

    Jakość obsługi klientów na polskim rynku sukcesywnie spada, na co wskazują cykliczne badania prowadzone przez Polski Program Jakości Obsługi. Z ostatniej edycji tego badania wynika, że Polacy najgorzej oceniają m.in. wiedzę i kompetencje pracowników, czas obsługi oraz ceny i dostępność asortymentu. 

    Ile Polacy planują wydać na prezent na Dzień Dziecka?

    Dzień Dziecka. Niemal co czwarty ankietowany zamierza przeznaczyć od 50 do 100 zł na prezent dla jednej osoby z okazji Dnia Dziecka. Z kolei 15% uczestników sondażu chce na ten cel wydać od 100 do 150 zł. Natomiast 12% nie będzie w ogóle obchodzić tego święta. 

    Izba Zbożowo-Paszowa: zwiększenie dopłat do sprzedaży zbóż zachęciło rolników

    Decyzje rządu w sprawie zwiększenia dopłat do sprzedaży zbóż zachęciły rolników do sprzedaży, ale podażowa "górka" wydaje się powoli kończyć – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodano, że część przetwórców skupuje spore wolumeny ziarna przewidując, że w żniwa rynkowa podaż może być mniejsza.

    Telezakupy 2.0 z użyciem internetu

    Gdy połączyć to, co internauci kochają najbardziej, czyli wideo i zakupy, otrzymamy przepis na sprzedażowy sukces. 

    Prawdziwy Lider

    W dobie nieustających wyzwań, to właśnie umiejętności przywódcze naszych liderów są najsilniej wystawione na próbę. Każdy kryzys stanowi egzamin ich siły oraz magnetyzmu. Beata Drzazga – przedsiębiorca wizjoner, konsultant biznesowy i prelegent na konferencjach związanych z przywództwem i biznesem, opowiada czy urodzony lider to mit czy rzeczywistość.

    W Polsce jest obecnie około setki start-upów, których działalność jest bezpośrednio związana ze sztuczną inteligencją

    – Sztuczna inteligencja i cleantech to w tej chwili dwie kluczowe branże, które są w centrum zainteresowania funduszy venture capital i do nich będą płynąć w nadchodzącym czasie największe środki – ocenia prezes zarządu Orlen VC Marek Garniewski. Statystyki pokazują, że rodzime start-upy dobrze sobie radzą w obu tych branżach.