Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić jeśli nie przedłużyłeś domeny w terminie?

NetArt
Mimo iż po wygaśnięciu domeny istnieje możliwość jej przywrócenia przez pewien czas, lepiej upewnić się, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Co zrobic zatem jeśli nie przedłużyłeś domeny w terminie?  Jakie konsekwencje niesie za sobą brak przedłużenia domeny dla przedsiębiorcy?

Co w przypadku domeny polskiej

Do grupy domen polskich należą domeny najwyższego poziomu .pl, a także subdomeny regionalne oraz funkcjonalne. Zarządzane są one przez NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), której rozporządzenia regulują kwestie przedłużenia okresu abonamentowego polskich adresów WWW.

Domeny polskie, których okresu abonamentowego nie przedłużono, blokowane są na okres ok. 15 dni. W tym czasie istnieje możliwość jedynie przywrócenia ich dotychczasowego Abonentowi. Dlatego jeżeli firma zorientuje się, że nie przedłużyła domeny w ciągu 1 - 2 dni od zakończenia ważności usługi, jej przywrócenie nie jest trudne. Zazwyczaj wystarczy wtedy skontaktować się z usługodawcą oraz uiścić opłatę za kolejny okres abonamentowy. Aby jak najszybciej powrócić do normalnego trybu funkcjonowania domeny, warto przesłać rejestratorowi potwierdzenie dokonania przelewu (e-mailem bądź faksem). Skróci to czas pomiędzy wpłatą środków a ich zaksięgowaniem na koncie rejestratora, a więc tym samym okres, w którym firmowa strona WWW nie działa.

Nieco trudniejsze może się okazać przywrócenie funkcjonowania firmowej domeny, gdy przedsiębiorca zorientuje się po dłuższym czasie, np. 13. dniach. Po takim okresie rejestrator nie może zagwarantować, że domena zostanie przywrócona, nawet po przesłaniu potwierdzenia dokonania przelewu, ponieważ okres kwarantanny to ok. 15 dni. Może się okazać, że domena została już zwolniona do ponownej rejestracji.

Tak więc, kiedy od wygaśnięcia usługi minęło więcej niż 10 dni należy skontaktować się z registrarem, w celu otrzymania informacji o aktualnym stanie domeny. Firma powinna także systematycznie sprawdzać status domeny w bazie WHOIS. W trakcie trwania kwarantanny (wspomniane wyżej 15 dni) przy adresie podana będzie informacja „po zakończeniu okresu rozliczeniowego”. Firma powinna obserwować status bardzo dokładnie, a gdy tylko domena zostanie zwolniona do ponownej rejestracji – zarejestrować ją. W innym wypadku ktoś inny mógłby zakupić adres, a przedsiębiorstwo nie miałoby żadnych podstaw do ubiegania się o jego zwrot. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jak uruchamiać programy z klucza USB?

Co w przypadku domeny .eu

Administracją, a więc i kwestiami przedłużeń w przypadku domen europejskich zajmuje się EURid (Europejski Rejestr Nazw Domen Internetowych).

Domeny .eu usuwane są nie, jak domeny polskie – ostatniego dnia okresu abonamentowego, a ostatniego dnia miesiąca, w którym kończy się okres rejestracji danego adresu WWW. Od momentu usunięcia domena blokowana jest na okres 40 dni. W tym czasie firma może starać się u rejestratora o przywrócenie domeny. EURid pobiera jednak opłaty od rejestratorów za przedłużenie okresu rejestracji adresu WWW, który objęty jest kwarantanną w wysokości ok. 4 €. Dlatego w przypadku niektórych rejestratorów może się okazać, iż pobierana jest wtedy dodatkowa opłata od klientów.

Warto więc jeszcze przed rejestracją domeny .eu dowiedzieć się, jaka opłata dodatkowa obowiązuje u danego rejestratora. W natłoku obowiązków każdemu może zdarzyć się zapomnieć o prolongacie usługi bądź wpłacić środki na konto rejestratora zbyt późno (i np. nie zdążą one zostać zaksięgowane). Warto jednak upewnić się, że firma nie będzie musiała ponosić dodatkowych, bardzo wysokich kosztów za odzyskanie domeny.

Co z domenami globalnymi?

Domeny globalne to adresy WWW zakończone rozszerzeniami: .com, .biz, .net, .info oraz .org. Zarządzane są one przez różne instytucje, jednak do wszystkich stosowana jest ta sama zasada odnośnie przedłużeń. Analogicznie do domen polskich, adresy globalne blokowane są dzień po zakończeniu okresu abonamentowego. Ich kwarantanna trwa aż do 75 dni, jednak przywrócenie możliwe jest przez 30 pierwszych dni. Po tym okresie najlepiej kontaktować się z rejestratorem bądź sprawdzać poprzez dostępne na stronach registrarów wyszukiwarki aktualny stan domeny i dokonać rejestracji natychmiastowo po jej zwolnieniu.

Mimo iż po wygaśnięciu domeny istnieje możliwość jej przywrócenia przez pewien czas, lepiej upewnić się, że do takiej sytuacji nie dojdzie. W tym celu warto sprawdzić w regulaminie, przed rejestracją jakiekolwiek domeny, czy usługodawca przypomina Abonentom o zbliżającym się upływie okresu abonamentowego.

Autor: Sebastian Pacanek – Kierownik Biura Obsługi Klienta w NetArt

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

    Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

    Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

    Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

    Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

    Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

    Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

    Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  

    Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

    Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

    Dane GUS o sprzedaży detalicznej – komentarz rynkowy

    Główny Urząd Statystyczny opublikował wczoraj dane na temat sprzedaży detalicznej w lutym 2023. Porównując rok do roku spadła ona aż o 5 proc. (rok temu w lutym zanotowano wzrost o 8,1 proc.), a w porównaniu ze styczniem spadek wyniósł 3,6 proc.

    Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

    Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.

    Po kryzysie niektórych banków USA, cały świat patrzy na Fed

    Śmiało można stwierdzić, że dzisiejsza decyzja ws. stóp procentowych w USA, jest jedną z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych w ciągu ostatnich lat. Wszystko za sprawą niedawnych wydarzeń, gdy po rynkach rozlała się fala systemowych zagrożeń w sektorze bankowym. Jeszcze przed upadkiem SVB, rynkowy konsensus zakładał, że marcowe posiedzenie amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku pozostawi po sobie podwyżkę stóp o 50 pb. Przewidywania te spotkały się z falą krytyki ze strony największych banków na Wall Street. Sytuacja jednak uległa zmianie. Jaka więc będzie decyzja Fedu i co się zmieniło w kwestii dolara? 

    Coraz więcej Polek zakłada własny biznes

    Jednym z kluczowych wyzwań wymienianych przez respondentki jest niewystarczająca wiedza na temat formalności związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz niechęć do ryzyka.

    SCT Warszawa. Warszawscy rodzice chcą ostrzejszych restrykcji

    SCT w Warszawie powstanie. Siedem postulatów wobec władz Warszawy wystosowała wspólna inicjatywa rodziców i ruchów społecznych. O co wnoszą?

    Kobieta z misją nie tylko gospodarczą

    Przedsiębiorcy, którzy w swoim regionie zrobili już wszystko, mogą nadal dużo zrobić w krajach gdzie brakuje tego, w czym oni się wyspecjalizowali. O misjach gospodarczych opowiada Beata Drzazga – Przedsiębiorca Wizjoner, który czerpie radość i energię z pomagania w biznesie i w życiu innym ludziom. 

    Mercedes GLB 2023. Lifting mocno delikatny. Zmian zbyt wiele nie ma

    Mercedes GLB 2023, czyli SUV niemieckiej marki przeszedł właśnie lifting. Co zmieniło się w modelu? Zmian prawie nie widać. To dobrze czy źle?

    Samochód do strefy czystego transportu. O czym pamiętać kupując auto używane?

    Samochód do strefy czystego transportu to pojęcie, którym Polacy interesują się coraz mocniej. O czym powinien pamiętać podczas zakupu mieszkaniec SCT?

    Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa...

    Kolizji mniej, ale likwidacja szkód coraz droższa? To zdanie idealnie opisuje zeszłoroczną sytuację na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

    Czy ChatGPT pomoże w walce z cyberprzestępczością?

    ChatGPT stał się groźnym narzędziem w rękach cyberprzestępców. Jednak, jak przekonują eksperci z Sophos, ten zaawansowany model językowy, zdolny do pisania i analizowania nawet dłuższych tekstów, może być również bardzo pomocny w walce z hakerami i internetowymi oszustami. Sztuczną inteligencję da się z powodzeniem wykorzystać do namierzania podejrzanej aktywności, filtrowania wiadomości e-mail czy przeciwdziałania cyberatakom z wykorzystaniem komponentów wbudowanych w system Microsoft Windows (LOLBin). 

    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart. PHEV z rajdowym sznytem. Tylko sznytem

    Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart to nowa wersja japońskiego coupe SUV-a napędzanego hybrydą plug-in. Zmiany? Te dotyczą tylko stylizacji. Szkoda...

    Mercedes GLA 2023. Mały SUV z Niemiec przeszedł drobny zabieg

    Mercedes GLA 2023, czyli mniejszy z niemieckich SUV-ów przeszedł lifting. W jego ramach nieznacznie zmienił się design, ale i paleta silników.

    Toyota Hilux powstała w 1968 roku. Kończy właśnie 55 lat!

    Toyota Hilux zadebiutowała na rynku w roku 1968. A więc jak nietrudno policzyć, powoli zbliża się do wieku emerytalnego. Tyle że pick-up ani myśli się zatrzymywać!

    Polacy kochają mięso, jedzą je nawet 6 razy w tygodniu! Jakie wybierają najczęściej?

    Polacy jedzą dużo mięsa. Prawie czterech na dziesięciu badanych sięga po nie zazwyczaj 2-3 razy w tygodniu. Co trzecia osoba robi to nawet 4-6 razy w tym czasie. Na co dzień rodacy wybierają drób i wieprzowinę, ale ważne miejsca na liście zakupowej zajmują też ryby i owoce morza. Z kolei wołowina plasuje się wysoko w kategorii mięs jadanych od czasu do czasu. Natomiast dziczyzna i jagnięcina są rzadko wybierane przez konsumentów. Takie wnioski płyną z ogólnopolskiego badania Kantar Polska i Grupy BLIX, przeprowadzonego na próbie blisko 1,8 tys. konsumentów.

    Śniadanie biznesowe w Gdańsku: sygnaliści w firmie, zmiany w prawie pracy 2023, ochrona danych osobowych

    18 kwietnia 2023 r. w Gdańsku odbędzie się Śniadanie biznesowe – prawo w pigułce, poświęcone praktycznym zagadnieniom prawnym obowiązującym przedsiębiorców w 2023 r. Szkolenie organizuje Rödl & Partner. Partnerem medialnym szkolenia są: portal Infor.pl, organizacja pracodawców „Pracodawcy Pomorza”, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Polsko-Niemieckie Koło Gospodarcze, a także Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

    Dlaczego panele fotowoltaiczne wyłączają się w słoneczne dni?

    Urząd Regulacji Energetyki podpowiada, jak sobie poradzić, kiedy domowa instalacja fotowoltaiczna nie działa prawidłowo.

    Nowe technologie dla oszczędzania energii

    Wysokie ceny energii i inflacja wydrążają w naszych portfelach coraz większą dziurę. Warto zaplanować, jak w realny sposób możemy zadbać o swój budżet.

    Sektor bankowy – czy można się obawiać kryzysu?

    Początek tygodnia stoi zdecydowanie pod znakiem zapytania postawionym przed środową decyzją FED-u. Oczy wielu skierowane są w stronę eksperckich prognoz tego, jakie decyzje zostaną podjęte i jaki będą miały one wpływ zarówno na rynek Stanów Zjednoczonych, jak i globalny. Ostatnie głośne bankructwa banków zrodziły wiele pytań. Dotyczyły one głównie tego, czy jest to zwiastun powtórki krachu z 2008 roku, czy polskie banki są zagrożone i jak te wydarzenia mogą wpłynąć na nasz rynek. Na początku warto podkreślić, że szansa na wystąpienie dwa razy takiego samego kryzysu jest wręcz znikoma, a sytuacja w USA nie wpłynie bezpośrednio na właściwe funkcjonowanie naszych banków. W czym więc całe zamieszanie?

    Dopłaty do kapitału zamiast pożyczek od wspólników

    Dopłaty do kapitału mogą być świetną alternatywą dla pożyczek od wspólników. Czym się różnią, jakie mają wady i zalety? Czy mogą być wykorzystane wyłącznie do dokapitalizowania spółki, czy może mogą mieć bardziej kreatywne zastosowanie?

    Czy handel społecznościowy to klucz do szerokiej adopcji kryptowalut?

    Handel społecznościowy kryptowalutami, który działa podobnie jak media społecznościowe, to nowy trend. Na czym polega i jak działa?