REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić jeśli nie przedłużyłeś domeny w terminie?

NetArt
Trudniejsze może się okazać przywrócenie firmowej domeny, gdy przedsiębiorca zorientuje się po dłuższym czasie, np. 13. dniach.
Trudniejsze może się okazać przywrócenie firmowej domeny, gdy przedsiębiorca zorientuje się po dłuższym czasie, np. 13. dniach.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo iż po wygaśnięciu domeny istnieje możliwość jej przywrócenia przez pewien czas, lepiej upewnić się, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Co zrobic zatem jeśli nie przedłużyłeś domeny w terminie?  Jakie konsekwencje niesie za sobą brak przedłużenia domeny dla przedsiębiorcy?

Co w przypadku domeny polskiej

REKLAMA

REKLAMA

Do grupy domen polskich należą domeny najwyższego poziomu .pl, a także subdomeny regionalne oraz funkcjonalne. Zarządzane są one przez NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), której rozporządzenia regulują kwestie przedłużenia okresu abonamentowego polskich adresów WWW.

Domeny polskie, których okresu abonamentowego nie przedłużono, blokowane są na okres ok. 15 dni. W tym czasie istnieje możliwość jedynie przywrócenia ich dotychczasowego Abonentowi. Dlatego jeżeli firma zorientuje się, że nie przedłużyła domeny w ciągu 1 - 2 dni od zakończenia ważności usługi, jej przywrócenie nie jest trudne. Zazwyczaj wystarczy wtedy skontaktować się z usługodawcą oraz uiścić opłatę za kolejny okres abonamentowy. Aby jak najszybciej powrócić do normalnego trybu funkcjonowania domeny, warto przesłać rejestratorowi potwierdzenie dokonania przelewu (e-mailem bądź faksem). Skróci to czas pomiędzy wpłatą środków a ich zaksięgowaniem na koncie rejestratora, a więc tym samym okres, w którym firmowa strona WWW nie działa.

REKLAMA

Nieco trudniejsze może się okazać przywrócenie funkcjonowania firmowej domeny, gdy przedsiębiorca zorientuje się po dłuższym czasie, np. 13. dniach. Po takim okresie rejestrator nie może zagwarantować, że domena zostanie przywrócona, nawet po przesłaniu potwierdzenia dokonania przelewu, ponieważ okres kwarantanny to ok. 15 dni. Może się okazać, że domena została już zwolniona do ponownej rejestracji.

Tak więc, kiedy od wygaśnięcia usługi minęło więcej niż 10 dni należy skontaktować się z registrarem, w celu otrzymania informacji o aktualnym stanie domeny. Firma powinna także systematycznie sprawdzać status domeny w bazie WHOIS. W trakcie trwania kwarantanny (wspomniane wyżej 15 dni) przy adresie podana będzie informacja „po zakończeniu okresu rozliczeniowego”. Firma powinna obserwować status bardzo dokładnie, a gdy tylko domena zostanie zwolniona do ponownej rejestracji – zarejestrować ją. W innym wypadku ktoś inny mógłby zakupić adres, a przedsiębiorstwo nie miałoby żadnych podstaw do ubiegania się o jego zwrot. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jak uruchamiać programy z klucza USB?

Co w przypadku domeny .eu

Administracją, a więc i kwestiami przedłużeń w przypadku domen europejskich zajmuje się EURid (Europejski Rejestr Nazw Domen Internetowych).

Domeny .eu usuwane są nie, jak domeny polskie – ostatniego dnia okresu abonamentowego, a ostatniego dnia miesiąca, w którym kończy się okres rejestracji danego adresu WWW. Od momentu usunięcia domena blokowana jest na okres 40 dni. W tym czasie firma może starać się u rejestratora o przywrócenie domeny. EURid pobiera jednak opłaty od rejestratorów za przedłużenie okresu rejestracji adresu WWW, który objęty jest kwarantanną w wysokości ok. 4 €. Dlatego w przypadku niektórych rejestratorów może się okazać, iż pobierana jest wtedy dodatkowa opłata od klientów.

Warto więc jeszcze przed rejestracją domeny .eu dowiedzieć się, jaka opłata dodatkowa obowiązuje u danego rejestratora. W natłoku obowiązków każdemu może zdarzyć się zapomnieć o prolongacie usługi bądź wpłacić środki na konto rejestratora zbyt późno (i np. nie zdążą one zostać zaksięgowane). Warto jednak upewnić się, że firma nie będzie musiała ponosić dodatkowych, bardzo wysokich kosztów za odzyskanie domeny.

Co z domenami globalnymi?

Domeny globalne to adresy WWW zakończone rozszerzeniami: .com, .biz, .net, .info oraz .org. Zarządzane są one przez różne instytucje, jednak do wszystkich stosowana jest ta sama zasada odnośnie przedłużeń. Analogicznie do domen polskich, adresy globalne blokowane są dzień po zakończeniu okresu abonamentowego. Ich kwarantanna trwa aż do 75 dni, jednak przywrócenie możliwe jest przez 30 pierwszych dni. Po tym okresie najlepiej kontaktować się z rejestratorem bądź sprawdzać poprzez dostępne na stronach registrarów wyszukiwarki aktualny stan domeny i dokonać rejestracji natychmiastowo po jej zwolnieniu.

Mimo iż po wygaśnięciu domeny istnieje możliwość jej przywrócenia przez pewien czas, lepiej upewnić się, że do takiej sytuacji nie dojdzie. W tym celu warto sprawdzić w regulaminie, przed rejestracją jakiekolwiek domeny, czy usługodawca przypomina Abonentom o zbliżającym się upływie okresu abonamentowego.

Autor: Sebastian Pacanek – Kierownik Biura Obsługi Klienta w NetArt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA