REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić jeśli nie przedłużyłeś domeny w terminie?

NetArt
Trudniejsze może się okazać przywrócenie firmowej domeny, gdy przedsiębiorca zorientuje się po dłuższym czasie, np. 13. dniach.
Trudniejsze może się okazać przywrócenie firmowej domeny, gdy przedsiębiorca zorientuje się po dłuższym czasie, np. 13. dniach.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo iż po wygaśnięciu domeny istnieje możliwość jej przywrócenia przez pewien czas, lepiej upewnić się, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Co zrobic zatem jeśli nie przedłużyłeś domeny w terminie?  Jakie konsekwencje niesie za sobą brak przedłużenia domeny dla przedsiębiorcy?

Co w przypadku domeny polskiej

REKLAMA

REKLAMA

Do grupy domen polskich należą domeny najwyższego poziomu .pl, a także subdomeny regionalne oraz funkcjonalne. Zarządzane są one przez NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), której rozporządzenia regulują kwestie przedłużenia okresu abonamentowego polskich adresów WWW.

Domeny polskie, których okresu abonamentowego nie przedłużono, blokowane są na okres ok. 15 dni. W tym czasie istnieje możliwość jedynie przywrócenia ich dotychczasowego Abonentowi. Dlatego jeżeli firma zorientuje się, że nie przedłużyła domeny w ciągu 1 - 2 dni od zakończenia ważności usługi, jej przywrócenie nie jest trudne. Zazwyczaj wystarczy wtedy skontaktować się z usługodawcą oraz uiścić opłatę za kolejny okres abonamentowy. Aby jak najszybciej powrócić do normalnego trybu funkcjonowania domeny, warto przesłać rejestratorowi potwierdzenie dokonania przelewu (e-mailem bądź faksem). Skróci to czas pomiędzy wpłatą środków a ich zaksięgowaniem na koncie rejestratora, a więc tym samym okres, w którym firmowa strona WWW nie działa.

REKLAMA

Nieco trudniejsze może się okazać przywrócenie funkcjonowania firmowej domeny, gdy przedsiębiorca zorientuje się po dłuższym czasie, np. 13. dniach. Po takim okresie rejestrator nie może zagwarantować, że domena zostanie przywrócona, nawet po przesłaniu potwierdzenia dokonania przelewu, ponieważ okres kwarantanny to ok. 15 dni. Może się okazać, że domena została już zwolniona do ponownej rejestracji.

Tak więc, kiedy od wygaśnięcia usługi minęło więcej niż 10 dni należy skontaktować się z registrarem, w celu otrzymania informacji o aktualnym stanie domeny. Firma powinna także systematycznie sprawdzać status domeny w bazie WHOIS. W trakcie trwania kwarantanny (wspomniane wyżej 15 dni) przy adresie podana będzie informacja „po zakończeniu okresu rozliczeniowego”. Firma powinna obserwować status bardzo dokładnie, a gdy tylko domena zostanie zwolniona do ponownej rejestracji – zarejestrować ją. W innym wypadku ktoś inny mógłby zakupić adres, a przedsiębiorstwo nie miałoby żadnych podstaw do ubiegania się o jego zwrot. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jak uruchamiać programy z klucza USB?

Co w przypadku domeny .eu

Administracją, a więc i kwestiami przedłużeń w przypadku domen europejskich zajmuje się EURid (Europejski Rejestr Nazw Domen Internetowych).

Domeny .eu usuwane są nie, jak domeny polskie – ostatniego dnia okresu abonamentowego, a ostatniego dnia miesiąca, w którym kończy się okres rejestracji danego adresu WWW. Od momentu usunięcia domena blokowana jest na okres 40 dni. W tym czasie firma może starać się u rejestratora o przywrócenie domeny. EURid pobiera jednak opłaty od rejestratorów za przedłużenie okresu rejestracji adresu WWW, który objęty jest kwarantanną w wysokości ok. 4 €. Dlatego w przypadku niektórych rejestratorów może się okazać, iż pobierana jest wtedy dodatkowa opłata od klientów.

Warto więc jeszcze przed rejestracją domeny .eu dowiedzieć się, jaka opłata dodatkowa obowiązuje u danego rejestratora. W natłoku obowiązków każdemu może zdarzyć się zapomnieć o prolongacie usługi bądź wpłacić środki na konto rejestratora zbyt późno (i np. nie zdążą one zostać zaksięgowane). Warto jednak upewnić się, że firma nie będzie musiała ponosić dodatkowych, bardzo wysokich kosztów za odzyskanie domeny.

Co z domenami globalnymi?

Domeny globalne to adresy WWW zakończone rozszerzeniami: .com, .biz, .net, .info oraz .org. Zarządzane są one przez różne instytucje, jednak do wszystkich stosowana jest ta sama zasada odnośnie przedłużeń. Analogicznie do domen polskich, adresy globalne blokowane są dzień po zakończeniu okresu abonamentowego. Ich kwarantanna trwa aż do 75 dni, jednak przywrócenie możliwe jest przez 30 pierwszych dni. Po tym okresie najlepiej kontaktować się z rejestratorem bądź sprawdzać poprzez dostępne na stronach registrarów wyszukiwarki aktualny stan domeny i dokonać rejestracji natychmiastowo po jej zwolnieniu.

Mimo iż po wygaśnięciu domeny istnieje możliwość jej przywrócenia przez pewien czas, lepiej upewnić się, że do takiej sytuacji nie dojdzie. W tym celu warto sprawdzić w regulaminie, przed rejestracją jakiekolwiek domeny, czy usługodawca przypomina Abonentom o zbliżającym się upływie okresu abonamentowego.

Autor: Sebastian Pacanek – Kierownik Biura Obsługi Klienta w NetArt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA