reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak wybrać właściwą kartę SD do firmowej kamery?

Jak wybrać właściwą kartę SD do firmowej kamery?

Jeśli zdecydowaliśmy się kupić kamerę cyfrową, której pamięć będzie oparta na kartach SD, będziemy musieli dokupić osobną przestrzeń na filmy i zapisane materiały. Co prawda do zestawu wraz z kamerą bardzo często producent dołącza zestaw startowy z kartą SD, jednak zazwyczaj jest to karta o niewielkiej pojemności. Poznajmy więc najważniejsze kryteria decydujące o wyborze odpowiedniej karty pamięci. Zacznijmy może od początku, czyli od formatów kart SD.

Karty SD występują w trzech formatach. Są to formaty SD, SDHC oraz najnowszy z nich – SDXC. Karty standardowe, czyli SD mają maksymalną pojemność 2GB i są najczęściej dodawane do zestawu wraz z kamerą. Taka pojemność jest oczywiście niewystarczająca na przechowywanie wideo dużej rozdzielczości, dlatego też lepiej wybierać karty SDHC o pojemności od 4GB do 32GB lub SDXC o największych pojemnościach, czyli od 64GB wzwyż.

Jeśli zdecydujemy się na najwyższych lotów kartę pamięci SDXC o pojemności 64 GB, pomieścimy na niej więcej niż 5 godzin materiału wideo 1080 HD o kompresji 24-mbps na najwyższych ustawieniach jakościowych. Co prawda karta tego typu jest droga, jednak korzyści płynące z takiej pojemności i prędkości transferu danych dla zaawansowanych użytkowników są nieocenione. Poza tym w przyszłości możemy spodziewać się kart pamięci SDXC o pojemności nawet 2 TB!

Zobacz również: Drukowanie książek z serwisu Google Books – jak to zrobić?

Pamiętajmy jednak, że pojemność nie jest najważniejszym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się podczas wyboru odpowiedniej karty pamięci SDHC i SDXC. Każda z kart wspomnianego formatu jest dostępna w dwóch prędkościach. Klasa takiej karty oznacza minimalną prędkość zapisu na karcie, co jest niezwykle ważne przy zapisywaniu wideo. Numer klasy identyfikuje minimalną ilość megabajtów na sekundę (Mbps) zapisywaną na karcie. Przykładowo, karta klasy 4 oferuje zapis 4Mb/s. Próbkowanie wideo aktualnych kamer do użytku domowego wynosi, zazwyczaj maksymalnie około 24 megabitów na sekundę (Mb/s), bądź 3 megabajty na sekundę (MB/s), dlatego też karta o klasie 4 świetnie spisze się w tym zastosowaniu.

Jeśli nie mamy w planach kręcenia długometrażowych filmów, nie musimy kupować kart o wyższych klasach prędkości. Jeśli jednak będziemy kręcić dużo filmów w pełnym HD, wtedy powinniśmy kupić kartę pamięci o najwyższej możliwej klasie, oczywiście, jeśli możemy sobie pozwolić na taki zakup. Pamiętajmy, że im szybsza jest karta, tym szybciej przeniesiemy swoje wideo z kamery na PC w celu przechowywania czy edytowania. Nic tak nie denerwuje, jak wolny transfer danych o pojemności kilkudziesięciu gigabajtów.

Wybierając kartę pamięci warto sprawdzić, czy nasza kamera (o ile już ją kupiliśmy) obsłuży dany format. Musimy uważać szczególnie wtedy, gdy decydujemy się na kartę w formacie SDXC. Pamiętajmy, że pierwsze karty formatu SDXC wyszły z początkiem roku 2010. Dlatego też, jeśli mamy kamerę sprzed roku 2010 zapewne nie skorzystamy z nowej karty pamięci. Mimo, że ogromna część najnowszych kamer ma czytniki kart SDXC, możemy mieć problemy ze znalezieniem dodatkowego sprzętu obsługującego ten format, czyli czytnik kart do komputera etc. 

Zobacz również: Linux, Chrome, Zimbra czy KWord – alternatywne oprogramowanie dla firm

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama