REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Notebooki DTR – alternatywa dla komputerów stacjonarnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala

REKLAMA

REKLAMA

Laptopy Desktop Replacement (w skrócie DTR) to urządzenia oferujące bardzo wysoką wydajność i znakomite wyposażenie obfitujące w ogromną liczbę dodatkowych złącz i akcesoriów takich jak piloty zdalnego sterowania czy rozbudowany system audio. W założeniu komputery tego typu mają stanowić pewną alternatywę dla komputerów stacjonarnych oferując porównywalne, a nawet wyższe możliwości i wydajność. Jeśli jednak szukamy mobilności, długiej pracy na baterii i niewielkich rozmiarów, lepiej omijajmy tego typu urządzenia szerokim łukiem.

Opisywany typ komputerów to świetne rozwiązanie dla wymagających użytkowników, którzy nie chcą ograniczać korzystania z komputera do jednego miejsca przy biurku. Obecnie dostępne w sprzedaży modele dużych laptopów oferują swojemu użytkownikowi bardzo mocne podzespoły - szybkie procesory wielordzeniowe, mocne karty grafiki, pojemne dyski twarde a co najważniejsze, duże ekrany i wysoką rozdzielczość. Jedni takie możliwości wykorzystają do gier i oglądania filmów w rozdzielczości HD, dla innych takie parametry wykorzystają do pracy z wymagającymi programami graficznymi. Duży ekran pozwala na komfortowe oglądanie prezentacji multimedialnych lub swobodną pracę z wieloma otwartymi oknami. Mimo iż urządzenie tego typu nie jest wygodne w podróży, to i tak o wiele łatwiej jest je przenieść z miejsca na miejsce niż tradycyjny komputer zamknięty w obudowie Midi-Tower. Mówiąc o mobilności, warto zaznaczyć, że notebooki z segmentu DTR nie są dobrymi partnerami w podróży, które można swobodnie zapakować do plecaka lub torby. Podsumowując, notebooki z segmentu Desktop Replacement to urządzenia polecane wszędzie tam, gdzie zwykły komputer stacjonarny się po prostu nie zmieści. 

REKLAMA

Zobacz również: Jak wybrać notebooka biznesowego?

Najważniejsze cechy notebooka DTR

REKLAMA

Notebook DTR charakteryzuje się ekranem o przekątnej minimum 17 cali oraz matrycą, co najmniej HD Ready z grupy "wysoka rozdzielczość" - od 1440 x 900 i większa. Ponadto urządzenie wyposażone jest w wydajny układ graficzny z grupy "dla graczy", sprzętowe wspomaganie przy odtwarzaniu materiałów HD to praktycznie standard.

Równie ważny jest dźwięk. Warto zwrócić uwagę na możliwość podłączenia zewnętrznych głośników, najlepiej w systemie 5.1. Wbudowane głośniki również powinny być dobrej jakości, co najmniej system 2.1.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku pamięci RAM, 4 GB to praktycznie standard w dzisiejszych czasach. Podobnie jak dysk o pojemności 500 GB, a najlepiej dwa. Jeśli chodzi o napęd optyczny, warto zainwestować w Blu-Ray. Co prawda nagrywarka tego formatu jest dość droga, ale możliwość nagrania na płytę BD około 50 GB danych w zupełności rekompensuje koszty.

Jeśli chodzi o dodatkowe elementy: wbudowana kamerka internetowa, czytnik linii papilarnych czy też dodatkowy pilot zdalnego sterowania to obecnie standard. Jeśli chodzi o złącza, warto zwrócić uwagę na to, aby urządzenie wyposażone było w co najmniej 4 złącza USB 2.0, złącze e-SATA, wyjście HDMI, gniazdo PCMCIA lub Express Cart a także czytnik kart pamięci obsługujący kilka formatów. Mile widziane jest również wyjście audio S/PDIF. Za komunikację powinna odpowiadać dobrej jakości zintegrowana karta sieciowa Wi-Fi 802.11 b/g/n oraz co oczywiste Bluetooth. Jeśli chodzi o pracę na baterii, nie ma tu dużych wymagań – ponad godzina pracy będzie w zupełności wystarczająca.

Zobacz również: Jak chronić firmę przed phisingiem?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

REKLAMA

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA