Jak wybrać notebooka biznesowego?
REKLAMA
REKLAMA
Czym charakteryzują się notebooki biznesowe?
REKLAMA
Notebooki biznesowe to przede wszystkim urządzenia dla pracowników małych i dużych firm. To również komputery dla osób, które często udają się na spotkania poza siedzibą przedsiębiorstwa i pracują w terenie.
REKLAMA
Z jednej strony laptopy tej klasy są niewielkie, aby zapewnić wygodę w czasie podróży, ale jednocześnie muszą zapewnić przy tym odpowiedni komfort użytkowania, aby pracownik mógł korzystać z takiego komputera przez kilka godzin dziennie. W związku z tym, pod uwagę warto brać modele z ekranem od 12 do 15". Nie warto inwestować w modele o przekątnej ekranu na poziomie 17 cali, gdyż urządzenia tego typu są bardzo ciężki, niewygodne, a bateria zazwyczaj wystarcza na kilkadziesiąt minut pracy. Niewielkie modele o przekątnej poniżej 12 cali nie nadają się do pracy, to raczej urządzenia stworzone do przeglądania Internetu w czasie podróży.
Wymiary i waga to bardzo istotne cechy, determinujące zakup komputera przenośnego dla osób podróżujących. Jeśli przenosimy komputer tylko ze swojego biura do sali konferencyjnej i z powrotem, albo z biura do domu i z powrotem - wówczas można zdecydować się na duży ekran, np. 15,4”. Jeśli jednak często wyjeżdżamy i ciągle nosimy urządzenie przy sobie, warto zwrócić uwagę na takie dane jak waga sprzętu i czas pracy na baterii.
Zobacz również: Jak bezpiecznie podwoić oszczędności?
Najważniejsze cechy notebooka biznesowego
Jak już wiemy, do najważniejszych cech notebooka biznesowego należą jego wymiary oraz waga. Warto również zwrócić uwagę na trwałość i solidne wykonanie urządzenia. Dobrze, jeśli obudowa jest odporna na zarysowania. Po kilku podróżach wyjęcie z torby laptopa wyglądającego jak po wojnie nie będzie zbyt przyjemne. Warto zainteresować się pojemnością baterii i czasem pracy – 3 godziny bez ładowania to minimum. Ponadto sprawdźmy, czy istnieje możliwość dokupienia pojemniejszej baterii.
Zwróćmy uwagę na kwestie bezpieczeństwa danych, a konkretniej na wygodny system przywracania systemu i oprogramowania - najlepiej z osobnej partycji dysku. W przypadku awarii będziemy mogli szybko przywrócić system do dawnej świetności.
Jeśli chodzi o kwestie sprzętowe, warto zdecydować się na matową matrycę (non-glare). Jej zalety docenimy głównie na świeżym powietrzu. W ostrym słońcu matryca glare jest praktycznie nie do użycia, gdyż promienie odbijają na jej błyszczącej powierzchni. Zadbajmy również o odpowiednią ilość pamięci RAM – 3GB pamięci DDR2 lub 3 to obecnie minimum, a możliwość rozbudowy będzie dodatkowym atutem. Kolejną kwestią jest dysk twardy o pojemności minimum 160GB, choć obecnie oferowane notebooki wyposażone są w dyski o pojemności 500GB. Można również dokupić zewnętrzny dysk 1,8 cala co z pewnością przyda się w podróży. Takie dodatki jak wbudowana kamerka internetowa, czytnik linii papilarnych, co najmniej 2 złącza USB 2.0, zintegrowana karta sieciowa Wi-Fi 802.11 b/g/n, wyjście VGA, mile widziane wyjście HDMI, gniazdo PCMCIA lub ExpressCard, czytnik kart pamięci obsługujący kilka formatów (np. SD, xD, MS, MMC) oraz komunikacja Bluetooth w wersji co najmniej 2.0 to elementy niemal nieodzowne w nowoczesnym notebooku biznesowym.
Zobacz również: e-Firma - Ochrona danych i antywirus
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.