| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak chronić sprzęt firmowy przed burzą

Jak chronić sprzęt firmowy przed burzą

Jak uniknąć negatywnych i kosztownych skutków uderzeń piorunów oraz braków zasilania? Dlaczego piorunochron to za mało? Przeczytaj.

Gwałtowne burze i towarzyszące im uderzenia piorunów są nieodłącznym elementem letniej aury. W naszej strefie klimatycznej sezon burzowy trwa mniej więcej od kwietnia do września więc czeka nas jeszcze kilka „niespokojnych” miesięcy. Niemal każdy front burzowy pozostawia po sobie znaczne spustoszenia, zerwane dachy, powalone i połamane jak zapałki drzewa, podtopione ulice i piwnice oraz pozrywane linie energetyczne.

- Cechą zawsze występującą w burzy są wyładowania atmosferyczne. Ponadto mogą występować jeszcze dwa zjawiska: opad oraz silny wiatr. Każde z tych zjawisk jest niebezpieczne. Opad – jeżeli będzie trwał zbyt długo i z dużym natężeniem spowoduje zalania i powodzie. Jeżeli chmura burzowa będzie miała w swoim otoczeniu duży zapas ciepłego i wilgotnego powietrza, może rozwinąć się do bardzo dużych rozmiarów pionowych. Następstwem tego może być opad gradu o dużych rozmiarach prowadzący do zniszczenia m.in. upraw rolnych, karoserii samochodów itd.- powiedział dr Zenon Nieckarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Polecamy: Zakup serwera - na co zwrócić uwagę

Dlatego tym bardziej dziwi fakt, że wiele budynków nadal nie posiada odpowiednich zabezpieczeń przed skutkami uderzeń piorunów. I nie chodzi tu tylko o tak oczywistą zdawałoby się rzecz jak ochrona odgromowa w postaci piorunochronów, której notabene wiele firm nadal nie posiada.

- Piorunochron chroni budynek podczas bezpośredniego trafienia piorunem – odprowadza energię błyskawicy wprost do gruntu. Pomimo to olbrzymia energia błyskawicy trafiającej w dom, obok niego lub pochodzącej z wyładowania między chmurami nad budynkiem, nadal może indukować przepięcie w sieci energetycznej czy telefonicznej. Grozi to uszkodzeniem wrażliwego sprzętu elektronicznego, takiego jak komputery, monitory czy serwery.

Oprócz strat w sprzęcie użytkownicy mogą ponieść także trudne do oszacowania straty w danych gromadzonych na twardych dyskach swoich komputerów – mówi Maciej Mączyński, wiceprezes ds. sektora informatycznego APC by Schneider Electric.

Najlepszą ochroną sprzętu elektronicznego przed skutkami wyładowań atmosferycznych są wielopoziomowe systemy zabezpieczeń. Jeśli oprócz ochrony sprzętu zależy nam także na bezpieczeństwie danych gromadzonych w komputerach, powinniśmy zdecydować się na wybór zasilacza UPS.

Taki zasilacz jest kolejnym poziomem ochrony – oprócz tego, że spełnia funkcje listwy przeciwprzepięciowej, pozwala komputerom, monitorom, drukarkom i innym urządzeniom elektronicznym pracować nawet wtedy, gdy zabraknie prądu. Jeżeli więc chcemy uniknąć sytuacji, w której nagły brak zasilania przerywa naszą pracę zanim zdążymy zapisać zmiany w otwartym dokumencie tekstowym lub nowy, długo śrubowany rekord w grze komputerowej, UPS jest doskonałym rozwiązaniem.

Polecamy: Czy netbook nadaje się do firmy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adriana Domeracki

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »