REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Firmowy serwer - jak go wykorzystać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Daniel Korytas
Obudowa komputerowa
Obudowa komputerowa

REKLAMA

REKLAMA

Nie ulega wątpliwości, że serwer jest to niezbędne narzędzie pracy w każdym nowoczesnym przedsiębiorstwie. To, w jakim stopniu zostanie wykorzystany potencjał hostingu, zależy od potrzeb firmy.  Wbrew ogólnym opiniom, serwer nie tylko udostępnia firmowe strony WWW przeglądarkom internetowym, ale także usprawnia pracę oraz zwiększa jakość komunikacji na linii klient – firma.

Przez wiele firm, serwer jest wykorzystywany głównie jako miejsce, na którym przechowywane są pliki niezbędne do działania firmowej strony WWW. Pozostałe możliwości, jakie daje hosting często są niedoceniane.

REKLAMA

Komunikacja z klientem

W obecnych czasach, klient dokonując wyboru firmy zwraca szczególną uwagę na poziom obsługi. Wszelkie udogodnienia i usprawnienia, które wpływają na szybkość komunikacji i wymiany danych są dużym plusem dla przedsiębiorstwa. Jednym z takich aspektów jest firmowy serwer, który może służyć jako platforma komunikacji pomiędzy przedsiębiorstwem, a klientami bądź kontrahentami.

REKLAMA

Dlatego wybierając hosting warto zwrócić uwagę zarówno na takie parametry jak: powierzchnia dyskowa czy transfer, ale również na możliwość tworzenia nieograniczonej liczby kont FTP w ramach usługi. To niezwykle istotny aspekt, który dość często jest pomijany bądź niedoceniany przez właścicieli serwera.

Funkcjonalność ta może być wykorzystana na kilka sposobów. Po pierwsze – oddzielne konto FTP dla każdego klienta to duże ułatwienie w wymianie plików między firmą, a zleceniodawcą. To bardzo wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które realizują rozbudowane projekty, gdzie wielkość tworzonych plików (np. graficznych) nie pozwala na przesyłanie ich e-mailem. Wiąże się to również z oszczędnością czasu klienta, ponieważ nie musi on osobiście dostarczać przygotowanych materiałów na nośnikach pamięci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie - jest to rozwiązanie bezpieczne. Każde z kont FTP, które zostanie utworzone na serwerze, może posiadać indywidualny login oraz hasło zabezpieczające dostęp do konta. Ponadto dla każdego konta FTP dostęp do zasobów serwera może być ograniczony do dowolnego katalogu wraz z podkatalogami znajdującymi się na serwerze. Dzięki temu istnieje możliwość udostępniania wszystkim klientom określonych zasobów serwera. To istotny aspekt w przypadku, gdy firma realizuje zlecenia dla kilku klientów jednocześnie. Zabezpieczenie hasłem każdego z udostępnionych folderów dedykowanych dla innych zleceniodawców zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Usprawnienia wewnątrz firmy

Serwer to również duże udogodnienie, przyczyniające się do bardziej efektywnego obiegu i archiwizacji informacji wewnątrz firmy. Usprawnia pracę zatrudnionych osób, którzy mogą zamieszczać na nim firmowe dokumenty i bazy danych. Dzięki temu przedsiębiorstwo może łatwo i szybko udostępniać pliki zewnętrznym firmom i kontrahentom. Na serwerze mogą znajdować się także firmowe konta e-mail pracowników, łącznie z historią korespondencji. Jest to bardzo przydatne, np. w przypadku kiedy współpraca z pracownikiem dobiegnie końca lub firmowy komputer ulegnie awarii. Firma nie będzie miała problemów z odzyskaniem archiwum czy kontaktów.

Porównaj: Co zrobić, gdy firmowy serwis nie działa - kilka porad

Możliwość tworzenia wielu kont FTP znajduje również zastosowanie dla osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Wyznaczenie określonej powierzchni dyskowej dla pracownika, stworzenie konta FTP, zabezpieczenie jego folderu hasłem, daje gwarancję, że nikt niepożądany nie będzie miał dostępu do przechowywanych dokumentów. Dzięki temu pracownik może w bezpieczny sposób archiwizować dokumenty firmowe. Ponadto w razie awarii komputera, pliki zamieszczone na serwerze pozostają w stanie nienaruszonym. To istotny aspekt, który wpływa na bezpieczeństwo danych. Fizyczne dyski komputerów mają to do siebie, że są awaryjne, psują się. Zamieszczenie firmowych danych na serwerze to gwarancja dostępności dokumentów. Nawet jeśli nastąpi awaria to usługodawcy hostingowi wykonują kopie bezpieczeństwa plików zamieszczonych na serwerach czyli, tzw. back-upy.

Transfer serwera i powierzchnia dyskowa

REKLAMA

Wykorzystywanie serwera w ten sposób wymaga od firmy dokładnego przeanalizowania parametrów transferu i powierzchni dyskowej. Częste wymiany plików, upload i download danych z serwera, w dużym stopniu wpływają na wykorzystanie transferu. Dlatego warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją usługi. Jednak należy uważać na niektórych usługodawców ponieważ zdarza się, że podają transfer w skali roku, a rozliczają go miesięcznie. Jest to sytuacja niekorzystna dla użytkownika, ponieważ niewykorzystana w danym miesiącu ilość danych możliwych do przesłania nie przychodzi na kolejnych 30 dni. Jest to procedura, która może przynieść klientowi znaczne straty. Dzieje się tak dlatego, że bardzo często firmy w jednym miesiącu współpracują np. jednym klientem bądź kontrahentem, a w innym okresie z ich usług korzysta dziesięciu interesantów. Dla firmy użytkującej hosting oznacza to dwie rzeczy. Przekroczenie transferu lub jego niepełne wykorzystanie w niektórych miesiącach.

Również powierzchnia dyskowa powinna być jednym z decydujących parametrów przy wyborze usługi. Warto zwrócić uwagę na to, ilu pracowników jest w firmie, jakich rozmiarów są pliki, które tworzą i archiwizują na serwerze, oraz jak duża przestrzeń przeznaczona ma być na firmową korespondencję. Korzystnie jest również sprawdzić, czy powierzchnią dyskową serwera można dysponować dowolnie. Jest to ważna cecha, gdyż umożliwia dostosowanie hostingu do potrzeb firmy (niektóre przedsiębiorstwa stawiają na komunikację z klientem za pośrednictwem poczty e-mail inne natomiast przeznaczają większą przestrzeń dla kont FTP). 

Jak kontrolować wykorzystanie parametry?

W celu zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania serwera, a co za tym idzie ciągłości kontaktu między firmą a klientem, warto monitorować jego parametry, by przez nieuwagę ich nie przekroczyć. Zazwyczaj, zbyt duże wykorzystanie możliwości serwera skutkuje zablokowaniem hostingu przez usługodawcę. Dlatego wybierając serwer koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy oprogramowanie do niego dołączone umożliwia dostęp do jego statystyk.

Kontakt pomiędzy firmą, a klientami bądź kontrahentami to bardzo ważny aspekt wpływający na wizerunek firmy. Im lepsze warunki obsługi klienta przedsiębiorstwo prezentuje, tym lepsze wyniki finansowe osiąga. Duży wpływ ma na to serwer WWW, a w szczególności jego efektywne i kreatywne wykorzystanie.

Przeczytaj również: Serwer dla firmy a parametry bezpieczeństwa

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA