REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

B jak Bajt, Bit i Bluetooth

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kaspersky Lab Polska
B jak Bajt, Bit i Bluetooth
B jak Bajt, Bit i Bluetooth
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bajt składa się z ośmiu bitów i stanowi dane wymagane do zapisania pojedynczego znaku alfanumerycznego.

Biała lista

REKLAMA

Wykorzystywana jako jedna z metod filtrowania spamu, biała lista stanowi spis legalnych adresów e-mail lub nazw domen. Wszystkie wiadomości pochodzące z adresów lub domen znajdujących się na białej liście są automatycznie dostarczane do odbiorcy.

Biały kapelusz (ang. „White Hat”)

Haker wykrywający błędy w zabezpieczeniach w celu poinformowania o ich istnieniu i umożliwienia ich usunięcia;

Binarny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System liczbowy wykorzystujący podstawę równą 2, w którym wartości są wyrażane w postaci kombinacji dwóch cyfr: 0 i 1.

BIOS

Termin BIOS [Basic Input-Output System] odnosi się do instrukcji zawartych w jednym z chipów w komputerze PC. Wykorzystywany jest przez system operacyjny w celu uzyskania dostępu do sprzętu komputerowego (hardware).

Bit

Bit jest skrótem terminu 'binary digit' (cyfra binarna). Jest to najmniejsza jednostka miary dla danych komputerowych. Bit przyjmuje jedną z dwóch wartości, które zwykle określa się jako 1 (jeden) i 0 (zero).

 W liczbie bitów na sekundę mierzona jest, przykładowo, przepustowość (szerokość pasma), czyli prędkość przesyłania informacji.

 Do zapisania jednego znaku alfabetycznego lub numerycznego potrzeba ośmiu bitów. Jednostka taka nazywana jest bajtem. Jeden kilobajt (KB) składa się z 8 192 bitów lub 1024 bajtów. Natomiast 8 388 608 bitów lub 1 048 576 bajtów stanowi jeden megabajt (MB).

Bluetooth

REKLAMA

Bluetooth jest standardem dla bezprzewodowej łączności o krótkim zasięgu pomiędzy urządzeniami wyposażonymi w komunikację Bluetooth (komputery PC, urządzenia PDA, smartfony lub pagery wyposażone w odpowiedni chip). Bluetooth posiada zasięg 10 metrów, a obsługiwana przez niego szybkość transferu wynosi obecnie 1 Mbps.

 Standard Bluetooth jest opracowywany przez organizację Bluetooth SIG [Special Interest Group], która została utworzona w 1998 roku i liczy 2 000 członków (łącznie z Microsoft, IBM, Intel, Nokia, Toshiba, Motorola, Sony Ericsson i wieloma innymi).

Brama

Brama łączy jedną sieć z inną. Brama internetowa kontroluje na przykład dostęp do Internetu.

Browser Helper Object

Browser Helper Object jest biblioteką DLL, która ładuje się przy każdym uruchomieniu przeglądarki Microsoft® Internet Explorer. BHO instalowany jest przez inny program w celu usprawnienia funkcjonalności przeglądarki internetowej (wiele wtyczek do Internet Explorera, na przykład BHO).

 BHO może zostać zainstalowany w sposób niezauważalny (wielu użytkowników nie czyta informacji napisanych małym druczkiem, które wyświetla program freeware w Umowie Licencyjnej Użytkownika Końcowego). Ponieważ BHO jest programem, może robić to samo co inne programy. Poza tym, niełatwo jest wyszczególnić wszystkie programy BHO zainstalowane na komputerze PC. W rezultacie, funkcje BHO mogą zostać wykorzystane do niewłaściwych celów (na przykład do instalowania adware lub śledzenia sposobów korzystania z przeglądarki).

Browser Hijacker

Browser Hijacker (porywacz przeglądarek) modyfikuje ustawienia przeglądarki internetowej użytkownika. Może to oznaczać zmianę domyślnej strony startowej, przekierowanie wyszukiwań na niechciane strony WWW, dodanie niechcianych (czasami pornograficznych) zakładek lub generowanie niechcianych okien wyskakujących.

 Bufor

REKLAMA

To obszar pamięci służący do przechowywania danych do komunikacji pomiędzy dwoma systemami, np. bufor karty sieciowej przechowuje pakiety, które mają zostać wysłane, a bufor karty graficznej – to co ma zostać wyświetlone na ekranie. Bufory umożliwiają asynchroniczną komunikację między systemami.

W niektórych językach programowania, np. w PHP, są funkcje, które działają jedynie przed wysłaniem czegokolwiek do odbiorcy. Jeśli potrzebne jest wywołanie funkcji po wysłaniu informacji do odbioru z pomocą przychodzi bufor. Podczas działania, aplikacja zbiera wszystkie informacje wysyłane do odbiorcy i zapamiętuje je, a następnie pod sam koniec skryptu wyświetla zebrane informacje.Źle zaimplementowany bufor może posłużyć do ataku zwanego przepełnieniem bufora, który może doprowadzić do zawieszenia systemu, przejęcia nad nim kontroli, utraty informacji.

Bufory występują również w przenośnych odtwarzaczach CD. Płyta CD w takim urządzeniu nie jest stabilna, co skutkuje przerwami w odczycie danych z płyty. Przerwom w odtwarzaniu dźwięku zapobiega bufor, który przechowuje odczytane z wyprzedzeniem fragmenty nagrania. W momencie zerwania kontaktu pomiędzy głowicą odczytującą a płytą CD do odtworzenia przesyłane są dane z bufora.Podobny mechanizm stosowany jest w odtwarzaczach MP3, bowiem nie da się dokładnie przewidzieć czasu dekodowania formatu MP3.

Bug

Termin ten oznacza niezamierzony błąd w programie. Niektórzy błędnie określają tym terminem wirusy, robaki lub trojany. Należy jednak pamiętać, że "bug" jest niezamierzony, podczas gdy złośliwy kod jest celowym wykorzystaniem komputera użytkownika do szkodliwych celów.

Kaspersky Lab Polska

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA