| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Komputer rozsyła SPAM

Komputer rozsyła SPAM

Co czwarty pecet na naszym globie służy do rozsyłania spamu na zlecenie internetowej mafii. Ataków dokonują hakerzy, a właściciele pecetów nie zdają sobie z tego sprawy. Co zrobić, by nie dołączyć do armii botów?

Badania firmy Symantec wykazują, że każdego dnia złośliwe programy przejmują kontrolę nad kolejnymi 50 000 komputerów i włączają je do botnetów. Czasem wystarczy, że wejdziemy na spreparowaną stronę internetową, by doszło do zakażenia.

Według jednego z ojców Internetu – Vintona Cerfa – już co czwarty pecet jest częścią botnetu. Oznacza to, że internetowa mafia niepostrzeżenie zbudowała armię liczącą aż 150 milionów maszyn, które znajdują się w każdym zakątku naszego globu. Najmniej dotkliwym skutkiem odczuwanym przez właścicieli urządzeń jest zredukowanie mocy obliczeniowej i przepustowości łącza internetowego: boty rozsyłają miliony wiadomości zawierających spam lub uczestniczą w sieciowych atakach typu Denial of Service.

W najgorszym wypadku przestępcy mogą wyczyścić konto bankowe ofiary. Komputer zombi zdradza bowiem swojemu władcy nawet najlepiej chronione tajemnice właściciela. Każde wprowadzane słowo może być zapisywane, a numery kont i kody PIN mogą trafić prosto w ręce bandytów. Niektórzy hakerzy budują botnety liczące nawet 500 000 komputerów, by czerpać zyski z udostępniania ich mafii.

– Większość ofiar nie zdaje sobie sprawy, że ich komputer został zainfekowany, a ich poufne dane wykradzione. Choć napastnicy przejęli kontrolę nad komputerem, działa on zupełnie normalnie. Przestępcza aktywność jest trudna do wykrycia nawet dla doświadczonego użytkownika peceta – mówi James Finch, zastępca kierownika wydziału przestępczości elektronicznej amerykańskiej policji federalnej, czyli FBI.

W zeszłym roku naukowcy z USA zbadali obejmującą 200 000 botów sieć Storm. Odkryli, że samo rozsyłanie spamu przynosi mafii 2 miliony dolarów zysku rocznie. Najwyższy czas zadbać o bezpieczeństwo – być może nasz komputer już stał się wiernym żołnierzem na usługach cyberprzestępców.

W serwisie Antywirus.wieszjak.pl lub w dziale Ochrona Danych znajdziemy informacje jak poradzić sobie z tym problemem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »