| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > BSA radzi: Osiem krokow do wdrożenia systemu zarzadzania oprogramowaniem

BSA radzi: Osiem krokow do wdrożenia systemu zarzadzania oprogramowaniem

BSA - organizacja powołana aby chronić prawa producentów oprogramowania stworzyła system ośmiu kroków, które ułatwią każdemu przedsiębiorcy kontrolę nad legalnością oprogramowania w jego firmie.

Zielone światło

Wdrożenie procedur zarządzania oprogramowaniem oznacza istotną zmianę w kulturze organizacji, dlatego należy upewnić się, że zarówno kadra kierownicza jak i pracownicy popierają takie podejście i rozumieją konieczność właściwego zarządzania oprogramowaniem.

Wyznaczenie pracownika odpowiedzialnego za oprogramowanie

Trudno jest zarządzać oprogramowaniem w firmie bez wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za jego nadzorowanie. Niekoniecznie musi to być ktoś z działu informatycznego, jakkolwiek osoba posiadająca doświadczenie w zarządzaniu programami komputerowymi i zakupach oprogramowania będzie najlepszym kandydatem. Jeśli wyznaczona została tylko jedna osoba, co jest częste szczególnie w małych firmach, należy jasno zdefiniować jej zadania w opisie stanowiska pracy.

Audyt oprogramowania i licencji

Aby uzyskać precyzyjne informacje na temat tego, jakie oprogramowanie jest faktycznie używane w firmie i jakich wymaga licencji, konieczne jest przeprowadzenie
inwentaryzacji posiadanego oprogramowania.

Bardzo ważne jest posiadanie aktualnej wiedzy na temat tego jakie oprogramowanie jest zainstalowane w firmowych komputerach i ile komputerów jest faktycznie używanych, oraz czy znajdują się na nich kopie oprogramowania, które mogły zostać zainstalowane samowolnie przez pracowników. Tak przygotowany raport pozwoli na zdefiniowanie potencjalnych obszarów zagrożeń i podjęcie środków zaradczych.

Stworzenie bazy danych posiadanego oprogramowania

Stworzenie bazy danych, w której gromadzone będą aktualne informacje na temat posiadanego oprogramowania stanowi klucz do sukcesu w strategii zarządzania oprogramowaniem. Korzyści będą bezcenne, niezależnie od tego, czy użyjemy zwykłego arkusza kalkulacyjnego czy zainwestujemy w specjalistyczną aplikację.

Centralizacja zakupów i dystrybucji oprogramowania

Bez spójnej strategii zaopatrzenia nie będzie możliwe osiągnięcie pełnych korzyści z wdrożenia procedur zarządzania oprogramowaniem.

Ustalenie zasad i procedur

Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest kontrola oprogramowania, które trafia do firmy. Zwiększy ją ustanowienie jasno określonych zasad dla pracowników, z których dowiedzą się co jest dozwolone, a co zabronione. Upewnienie się, że pracownicy rozumieją procedury i przestrzegają zasad pozwoli na większą kontrolę nad tym jak oprogramowanie trafia do firmy.

Regularny monitoring

Należy pamiętać, że zarządzanie oprogramowaniem jest procesem ciągłym i dla sprawnego funkcjonowania wymaga stałego nadzoru poprzez regularne audyty oprogramowania. Skorzystaj z pomocy niezależnego konsultanta Aby pomóc firmom uniknąć zagrożeń związanych z używaniem oprogramowania bez licencji, BSA udostępniło na swojej stronie internetowej (www.bsa.org) porady i narzędzia służące do zarządzania oprogramowaniem.

Źródło: BSA (Business Software Alliance)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »