REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne hasła - jak je tworzyć i przechowywać

Sebastian Górski

REKLAMA

Już od wielu lat hasło jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym ograniczenie dostępu do konkretnej usługi lub programu wyłącznie osobom upoważnionym. Niestety, jak pokazuje doświadczenie, jest to jeden z najbardziej zaniedbywanych składników systemu bezpieczeństwa. Większość haseł można szybko odgadnąć lub złamać za pomocą wyspecjalizowanego oprogramowania. Jak zatem powinno wyglądać bezpieczne hasło? Co zrobić, aby nie wpadło w niepowołane ręce?

Wielu specjalistów zgodzi się zapewne ze stwierdzeniem, że użytkownicy komputerów po prostu 'idą na łatwiznę'. Oto najczęstsze (fatalne w skutkach) praktyki tworzenia oraz przechowywania haseł:

REKLAMA

Łatwe do zapamiętania

"Z łatwością zapamiętam hasło składające się przykładowo z imienia i daty urodzin. Proste i krótkie…"

Jedno hasło rządzi wszystkim

"Po co utrudniać sobie życie, skoro można mieć to samo hasło do wszystkich usług oraz programów? W ten sposób nie zaśmiecam sobie głowy…"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żółta karteczka

"Nigdy nie zapominam hasła do swojego komputera. Bo zawsze jest ono widoczne na przyklejonej w rogu monitora żółtej karteczce. Czasem trzymam ją również pod klawiaturą albo w szufladzie..."

Znamy się od lat

"Mam to hasło od kiedy pamiętam. Nie sposób zapomnieć…"

Tacy sami

"Nigdy nie zapomnę hasła. Jest identyczne jak mój login…"

Powyższe przykłady to tylko czubek góry lodowej. Widać gołym okiem, że intruzowi zainteresowanemu zdobyciem dostępu do komputera, złamanie systemu zabezpieczenia hasłem nie zajmie dużo czasu, szczególnie jeśli dobrze zna użytkownika. Co powinniśmy zatem zrobić, aby mu to utrudnić?

1. Im dłużej, tym lepiej

Wraz ze wzrostem liczby znaków w haśle, maleje szansa na jego złamanie za pomocą wyspecjalizowanego oprogramowania. Hasła składające się z sekwencji kilkunastu znaków będą stanowić już spore wyzwanie dla intruza.

2. Różne wielkości i symbole

Zaleca się tworzenie haseł w oparciu o litery różnej wielkości, cyfry oraz symbole. Dla przykładu wybierz zdanie, które łatwo będziesz mógł zapamiętać i utwórz hasło z jego pierwszych liter.

Ze zdania "Mój ulubiony pies Azorek ma już 2 lata" można utworzyć hasło postaci "MupAmj2l".

Rozszerzając je o dodatkowy symbol oraz ostatnie litery słów (pierwsze litery duże, a ostatnie małe) możesz utworzyć dłuższe, jeszcze silniejsze hasło postaci "MjUyP$AkMaJz2L", gdzie $ symbolizuje ostatnią literę słowa "pies".

3. Okresowe zmiany haseł

Powinieneś zmieniać hasła w ściśle ustalonym odstępie czasu. Niektórzy administratorzy IT wymuszają taką zmianę na użytkownikach.

4. Osobne hasła dla każdego

Staraj się tworzyć osobne hasła dla każdej usługi oraz programu.

5. Bezpiecznie przechowuj hasła

REKLAMA

Jeśli musisz zapisać hasło, przechowuj je w bezpiecznym zamkniętym miejscu, z dala od komputera, gdzie w pierwszej kolejności będzie szukał go intruz. Zapomnij o żółtych karteczkach na monitorze. Staraj się nie zapisywać hasła, a jedynie wskazówki, które dla potencjalnego intruza pozostaną bez znaczenia.

Warto rozważyć również skorzystanie ze specjalnej aplikacji, która bezpiecznie przechowuje hasła na twardym dysku komputera. Dostęp do zasobów takiego 'sejfu' również wymaga podania odpowiedniego hasła, a jego zawartość jest dodatkowo szyfrowana.

Tego typu rozwiązania zabezpieczają również przed groźnymi keyloggerami, czyli programami, które odczytują znaki wprowadzane z klawiatury przez użytkownika.

6. Dyskrecja

Twoje hasła są wyłącznie Twoje. W określonych sytuacjach mogą z nich korzystać wyłącznie uprawnieni do tego użytkownicy (przykładowo administratorzy IT).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA