REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy kryteria istnienia złośliwych programów

Kaspersky Lab Polska

REKLAMA

REKLAMA

Złośliwe programy nie są w stanie przeprowadzić skutecznego ataku na system operacyjny lub aplikacje, jeśli te nie posiadają możliwości uruchamiania innych zewnętrznych programów, nawet bardzo prostych.

Jednak, większość współczesnych systemów operacyjnych i programów wymaga współpracy z innymi programami, co powoduje, że są podatne na ataki.

REKLAMA

Zagrożone są:

· Wszystkie popularne systemy operacyjne;
· Większość aplikacji biurowych;
· Większość programów graficznych;
· Aplikacje pozwalające na tworzenie projektów;
· Aplikacje z wbudowanym językiem skryptowym.

Wirusy komputerowe, robaki i trojany powstają dla wielu różnych systemów operacyjnych i aplikacji. Istnieje jednak wiele systemów operacyjnych i aplikacji wolnych od złośliwych programów. Dlaczego? Jakie systemy operacyjne szczególnie przyciągają twórców wirusów?

Aby złośliwy program pojawił się w danym środowisku, muszą zostać spełnione następujące kryteria:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· System operacyjny jest powszechnie stosowany;
· Dostępna jest dokumentacja wysokiej jakości;
· System nie jest zabezpieczony lub posiada liczne udokumentowane luki.

REKLAMA

Wszystkie trzy kryteria są kluczowe i muszą być spełnione jednocześnie, aby dany system stał się celem ataków twórców wirusów. System musi być przede wszystkim popularny. Gdy system operacyjny lub aplikacja są szeroko dostępne i odnoszą sukces marketingowy, natychmiast powstają dla nich wirusy.

Rzut oka na liczbę złośliwych programów stworzonych dla systemów Windows i Linux pokazuje, że ilość złośliwych programów jest odpowiednio proporcjonalna do udziału w rynku tych dwóch systemów operacyjnych. Szczegółowa dokumentacja jest niezbędna zarówno dla legalnych producentów, jak i hakerów, ponieważ zawiera opis dostępnych usług i reguł tworzenia kompatybilnych programów.

Większość producentów telefonów komórkowych nie dostarcza opisu technicznego swoich produktów. Nie pomaga tym samym ani legalnym producentom, ani hakerom. Niektórzy producenci "inteligentnych telefonów" publikują jednak dokumentacje. W połowie 2004 r., niedługo po opublikowaniu dokumentacji technicznej, wykryto pierwszego wirusa dla systemu Symbian (Worm.SymbOS.Cabir.a) i Windows CE (WinCE.Duts.a).

100% bezpieczeństwo nie istnieje:

REKLAMA

W architekturze dobrze skonstruowanego systemu operacyjnego lub aplikacji należy uwzględnić bezpieczeństwo. Bezpieczne rozwiązanie "nie pozwoli", aby nowe lub niepożądane programy uzyskały dostęp do plików lub potencjalnie niebezpiecznych usług. Czasami wynikają z tego problemy. Całkowicie bezpieczny system, oprócz złośliwych programów, zablokuje również te "przyjazne". Dlatego, żaden z powszechnie dostępnych systemów nie może być określony jako całkowicie bezpieczny.

Maszyny Javy uruchamiające aplikacje Java w trybie "sandbox" bliskie są osiągnięcia całkowicie bezpiecznych warunków. Od dłuższego czasu nie powstał w języku Java żaden wirus ani trojan, który stanowiłby poważne zagrożenie. Mimo to, od czasu do czasu pojawiają się złośliwe programy typu proof-of-concept (mające na celu wyłącznie zademonstrowanie nowej technologii). Złośliwe programy napisane w języku Java pojawiły się dopiero po tym, jak wykryto i opublikowano luki w zabezpieczeniu wirtualnych maszyn Javy. 

Źródło: Kaspersky LAB

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

REKLAMA

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA