| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Czy korzystanie z internetu w celach prywatnych w czasie pracy może być karalne?

Czy korzystanie z internetu w celach prywatnych w czasie pracy może być karalne?

Żyjemy w XXI wieku i obecnie niemal każdy z nas, w czasie pracy korzysta z dobrodziejstw Internetu. Niestety, bardzo często w czasie pracy Internet jest wykorzystywany w celach prywatnych. Co w tym złego? Wiele osób zadaje sobie takie właśnie pytanie. Okazuje się jednak, że korzystając z Internetu w czasie pracy do celów prywatnych, możemy narazić się na dość poważne sankcje.

Warto pamiętać, że korzystając z Internetu w celach prywatnych, czy to dla rozrywki czy do załatwiania własnych spraw, naruszamy prawo tylko wtedy, gdy jesteśmy pracownikiem zatrudnionym w podstawowym systemie czasu pracy, czyli 8 godzin dziennie/40 godzin tygodniowo. Skąd to wynika?

Zacznijmy od tego, że kodeks pracy wyraźnie mówi, że w godzinach pracy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Z drugiej strony, kodeks pracy mówi o tym, że pracownik musi dbać o dobro zakładu pracy. W jaki sposób możemy naruszyć tę zasadę korzystając prywatnie z Internetu? Otóż już samo odwiedzanie witryn potencjalnie niebezpiecznych, może narazić firmowy sprzęt komputerowy na ataki wirusów czy innych zagrożeń z sieci. A na co my możemy się narazić?

Zobacz również: Potwierdzenie chęci otrzymywania newsletter'a - czy to konieczne?

Jeśli podpiszemy odpowiedni regulamin czy zarządzenie ustalone przez pracodawcę (może być w nim klauzula zakazująca korzystanie z Internetu w celach prywatnych), to w przypadku złamania konkretnego zarządzenia, może nam w najlepszym wypadku grozić upomnienie, nagana, ucięcie premii, a w skrajnym przypadku nawet dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Spójrzmy również na inny pryzmat Internetu w pracy. Według badań, najczęściej otwieranymi serwisami w czasie pracy są serwisy informacyjne i społecznościowe. Badania mówią również, że godziny pracy to prawdziwa żyła złota dla internetowych reklamodawców, gdyż mogą oni wtedy dotrzeć ze swoimi reklamami do najlepiej wykształconej grupy internautów, a jak wiadomo są oni najcenniejsi. To właśnie wtedy korzystają oni najwięcej z sieci, przypomnijmy, mimo zakazów wprowadzonych przez pracodawców. 

Zobacz również: Wypożyczanie sprzętu komputerowego zamiast kupna - czy to się opłaca?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »