REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić poufne informacje firmy, dla której pracujemy?

Sprawdź, czy w Twojej firmie działają odpowiednie procedury bezpieczeństwa, zasugeruj wdrożenie MFA na wszystkich aplikacjach i systemach.
Sprawdź, czy w Twojej firmie działają odpowiednie procedury bezpieczeństwa, zasugeruj wdrożenie MFA na wszystkich aplikacjach i systemach.

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich miesiącach liczba ataków cyberprzestępczych drastycznie wzrosła. Prawie 80% firm twierdzi, że głównym powodem takiej sytuacji jest praca zdalna. Pracownicy są zmęczeni pandemią i mniej uważni, a do tego często łączą się z firmowymi systemami z domowych, słabo zabezpieczonych urządzeń, przez co otwierają hakerom furtkę do poufnych danych organizacji. Jak bronić się przed takimi atakami?

Cyberataki a ochrona danych firmy

Coraz częściej zdarza się, że zamiast pracownika do firmowych systemów czy aplikacji próbuje dostać się złodziej, który ukradł cyfrową tożsamość zatrudnionego. Czy można skutecznie ochronić się przed kradzieżą danych dostępowych do kont i baz danych? Loginy i hasła wyciekają, najważniejsze jest zatem to, aby haker, który takie dane ma, mimo wszystko nie mógł dostać się do ważnych dla nas systemów, firmowych, bankowych czy pocztowych. Sposobem na to jest korzystanie z aplikacji zabezpieczonych silnym, wieloskładnikowym uwierzytelnianiem.

REKLAMA

- Dziś ataki cyberprzestępców są skrupulatne i najczęściej opierają się na korzystaniu ze skradzionej tożsamości – mówi Tomasz Kowalski, prezes i współzałożyciel Secfense.

– Wzmocniona ochrona podczas logowania, czyli stosowanie wieloskładnikowego uwierzytelniania (MFA) polegającego na dodatkowej weryfikacji, np. wprowadzeniu kodu wysłanego na osobisty telefon lub skanowaniu odcisku palca, podnosi skuteczność zabezpieczeń do 90% - dodaje.

Czy hasło nie ma znaczenia?

REKLAMA

Dużo mówi się dziś o tym, jak powinno być zbudowane bezpieczne hasło – z jakich liter i znaków musi się składać, jaką mieć minimalną długość. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę praktyki i doświadczenie cyberprzestępców, nawet skomplikowana kombinacja cyfr i liter nie ma już wielkiego znaczenia. Każde hasło – prędzej czy później – może zostać przejęte przez hakera. Czy to przy pomocy złośliwego oprogramowania, które użytkownik komputera lub smartfona zainstaluje, klikając w fałszywy link, czy poprzez klasyczny phishing albo kradzież danych dostępowych użytych do zabezpieczenia kont na innych stronach.

Zabezpieczenia oparte na samym haśle to dziś zdecydowanie za mało. Konieczne jest uzupełnienie go drugim składnikiem. Gdy zainstalowana jest weryfikacja w postaci silnego uwierzytelniania, hasło może być dowolne, nawet bardzo proste, ponieważ bez dodatkowej autoryzacji i tak nie wpuści nikogo dalej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Każdy z nas powinien używać MFA, aby nie pozwolić osobom niepowołanym na dostęp do swojej poczty lub do serwisów, do których logowanie odbywa się przy pomocy tożsamości Google czy Facebooka – dodaje Tomasz Kowalski.

Uwaga na trendy

REKLAMA

Zbliżające się – dla wielu upragnione i wyczekane przez okres pandemicznej stagnacji – wakacje wykorzystają również hakerzy. Aby ukraść tożsamość i dostać się do prywatnych, często wrażliwych danych, będą używać chwytów socjotechnicznych związanych z m.in. aktualnie panującymi trendami i modami. Strzec więc musimy się fałszywych maili, w których cyberprzestępcy podszywają się pod hotele i strony oferujące atrakcyjne i tanie noclegi.

W wakacje i w sezonie letnim ataków tego typu, jak przewidują specjaliści z Emsisoft, może być jeszcze więcej niż teraz. A z aktualnych danych raportu firmy Phish Labs „Threat trends & intelligence” wynika, że dziś jest ich już o prawie 50% procent więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego.

Czy można jakoś odwrócić ten trend? Jak najbardziej! Dowodem jest działanie Google, który na początku 2017 roku w całej organizacji wprowadził uwierzytelnianie dwuskładnikowe (w oparciu o klucze kryptograficzne w standardzie U2F) dla 85 000 pracowników i dzięki temu wyeliminował problemy powodowane przez maile phishingowe.

- Uwierzytelnianie wieloskładnikowe stanie się kolejnym złotym standardem bezpieczeństwa, ponieważ chroni użytkowników nie tylko przed cyberprzestępcami, ale nawet przed nimi samymi. Człowiek jest bowiem nadal najsłabszym ogniwem zabezpieczeń, dlatego trzeba wprowadzać rozwiązania, które będą wspierać jego działania w Internecie. Tym bardziej w czasie wakacyjnego rozluźnienia – dodaje Tomasz Kowalski.

Kluczowe zasady

Gartner przewiduje, że w 2021 r. przedsiębiorstwa, które umożliwiają zdalny dostęp pracowników bez wdrożonego MFA, mogą doświadczyć pięciokrotnie więcej incydentów przejęcia kont niż te, które z MFA korzystają. Właśnie dlatego każdy powinien spodziewać się próby kradzieży tożsamości i aktywnie jej przeciwdziałać.

Co robić, aby chronić swoje dane i poufne informacje firmy, dla której pracujemy?

  • Nigdy nie ufaj, zawsze weryfikuj! Różnica między sieciami zaufanymi i niezaufanymi już się zatarła, dlatego przestań wierzyć, że to, co znajduje się za firmowym firewallem, jest bezpieczne.
  • Chroń swoją skrzynkę e-mail. Używaj do jej zabezpieczenia MFA, czyli drugiego, silnego składnika. Warto go stosować, żeby nie stracić prywatności swojej poczty lub dostępu do serwisów, do których logujemy się przy pomocy tożsamości Google czy Facebooka.
  • Nie odbieraj podejrzanych maili, nie klikaj w przesłane linki, sprawdzaj domeny i adresy, z których otrzymujesz e-maile. Przestępcy będą w nich odwoływać się do tego, co teraz znajduje się w centrum naszej uwagi – noclegi, hotele, tanie loty. Nie daj się nabrać na oferty limitowane, ostatnie miejsca, bilety za grosze.
  • Nie ufaj dzwoniącym konsultantom, nawet takim, którzy dzwonią z „Twojego banku”. Nie instaluj sugerowanych przez nich aplikacji na swoim smartfonie, zwracaj uwagę na stosowane socjotechniki – straszenie, przestrogi, pośpiech i przekonywanie za wszelką cenę. Jeśli nie masz pewności – odłóż słuchawkę i zadzwoń do banku z pytaniem, czy ktoś z oddziału kontaktował się z Tobą w ostatnim czasie.
  • Sprawdź, czy w Twojej firmie działają odpowiednie procedury bezpieczeństwa, zasugeruj wdrożenie MFA na wszystkich aplikacjach i systemach. Tylko wtedy możesz czuć się bezpiecznie, pracując z domu czy dowolnej lokalizacji na świecie.
  • Nie loguj się do niezabezpieczonych sieci wi-fi. Jeśli już musisz, nie wykonuj wtedy operacji na koncie bankowym lub takim, które zawiera wrażliwe dane. Jeśli łączysz się z siecią firmową, konieczny jest nie tylko VPN, ale również uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Badania pokazują bowiem, że aż 34% ataków odbywa się wewnątrz sieci organizacji.

Zero zaufania

Pandemia i zjawisko zdalnej pracy znacznie przesunęły granice bezpieczeństwa – zarówno naszego, prywatnego, jak i przedsiębiorstw, które w obecnej sytuacji muszą nie tylko zabezpieczać pracowników w biurze, ale przede wszystkim w ich domach, kawiarniach lub innych miejscach, z których łączą się z siecią w celu wykonywania swoich obowiązków związanych z pracą.

Bądźmy więc świadomi czyhających w Internecie zagrożeń i nie sądźmy, że problem nas nie dotyczy. Edukujmy się, czytajmy i stosujmy się do reguł. Nie popadajmy w rutynę i nie dajmy się ponieść w tym obszarze wakacyjnym emocjom. To słabości, na które tylko czekają cybernetyczni złodzieje naszej tożsamości.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA