REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność nierejestrowa 2023 - nowy limit może być znacznie wyższy

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
działalność nierejestrowa 2023
działalność nierejestrowa 2023

REKLAMA

REKLAMA

Działalność nierejestrowa umożliwia posiadanie biznesu bez formalnego zakładania firmy. Ministerstwo rozwoju poinformowało rok temu o podwojeniu liczby działalności nierejestrowych w ciągu dwóch lat. Jeśli plany zostaną zrealizowane, to miesięczny limit przychodu bez formalności również wzrośnie dwukrotnie.

Działalność nierejestrowa – dla kogo?

Działalność nierejestrowa jest dostępna tylko dla osób fizycznych bez działalności gospodarczej. Oznacza to, że np. spółka z o.o. nie może we własnym imieniu rozpocząć działalności nierejestrowej w celu poszerzenia oferty.

REKLAMA

Kolejny warunek działalności nierejestrowej – osoba fizyczna nie wykonywała działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy. Co w przypadku zawieszonej działalności gospodarczej? Jak podaje biznes.gov.pl „co do zasady, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej liczone jest jak jej niewykonywanie.” Posiadanie zawieszonej działalności gospodarczej nie jest przeszkodą do rozpoczęcia działalności nierejestrowej (przy założeniu, że od końca „aktywnej” działalności gospodarczej upłynęło 60 miesięcy).

Działalność nierejestrowa jest dostępna również dla osoby niepełnoletniej, która ukończyła 13 lat (w tym wieku uzyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych).

Działalność nierejestrowa - limit 2023

W obecnym stanie prawnym na działalności nierejestrowej można zarobić maksymalnie połowę najniższego wynagrodzenia miesięcznie. Najniższe wynagrodzenie zostanie podwyższone 1 stycznia 2023 r. do kwoty 3490 zł, a następnie od 1 lipca 2023 do kwoty 3600 zł. Z tego powodu limit przychodu nierejestrowanego w 2023 r. jest równy:

  • 1745 zł przychodu miesięcznie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r.
  • 1800 zł przychodu miesięcznie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.

Obecnie procedowany jest projekt ustawy, która w art. 16. znacząco (dwukrotnie) podwyższa limit przychodu dla działalności nierejestrowej. Zamiast obecnej połowy najniższego wynagrodzenia, planuje się zrównanie limitu działalności nierejestrowej z najniższym wynagrodzeniem. Przy założeniu, że projekt zmieni się w obowiązujące prawo, działalność nierejestrowa umożliwiałaby w 2023 r. osiąganie przychodu w wysokości 3600 zł miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualizacja: Projekt ustawy uległ zmianie. Według obecnej wersji projektu limit przychodu dla działalności nierejestrowej zostanie ustalony na poziomie 75% najniższego wynagrodzenia.

Działalność nierejestrowa a składki ZUS i podatek PIT

Jedną z kluczowych zalet działalności nierejestrowej jest brak obowiązku opłacania składek na ZUS. Podatek dochodowy jest jednak obowiązkowy.

Jeśli weźmiemy pod uwagę nową, znacznie wyższą kwotę wolną od podatku, to uwidaczniają się perspektywy na własny biznes bez rejestracji i bez podatku. 30 000 zł kwoty wolnej od podatku rocznie, to średnio 2500 zł miesięcznie. Złożenie deklaracji PIT jest jednak obowiązkowe również w przypadku osiągnięcia przychodu poniżej kwoty wolnej od podatku. Formularz PIT-36 zawiera rubrykę "działalność nierejestrowana".

Co w przypadku przekroczenia miesięcznego limitu działalności nierejestrowej?

Przepisy niestety nie są elastyczne dla osób z działalnością nierejestrową, które incydentalnie przekroczą miesięczny limit przychodu. W takim przypadku konieczne jest założenie działalności gospodarczej. Nie jest możliwa opcja „w jednym miesiącu 100 zł powyżej limitu, a w następnym 100 zł poniżej limitu”.

Działalność nierejestrowa – w jakich przypadkach może ułatwiać zarobkowanie

Działalność nierejestrowa może być przydatna m.in. osobom, które mają „biznesową intuicję” w zakresie kupna i sprzedaży po wyższej cenie. Przykładowo, można tym sposobem handlować rzeczami używanymi na serwisach typu OLX, uruchomić własne stoisko na targowisku lub drobny punkt usługowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA