REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto korzysta z prawa do błędu przedsiębiorcy?

Justyna Bilicz
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Komu przysługuje prawo do popełnienia błędu przedsiębiorcy? Co to oznacza? / fot. Shutterstock
Komu przysługuje prawo do popełnienia błędu przedsiębiorcy? Co to oznacza? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorca ma prawo do popełnienia błędu. W przypadku naruszenia przepisów przedsiębiorca nie otrzyma kary, a jedynie pouczenie oraz nakaz usunięcia naruszenia w określonym terminie. Kto korzysta z prawa do błędu?

Prawo do błędu przedsiębiorcy

Z dniem 1 stycznia 2020 roku weszła w życie zmiana ustawy Prawo Przedsiębiorców, która daje przedsiębiorcom prawo do popełnienia błędu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy (osobie fizycznej) za naruszenie przepisów nie dostanie kary, a jedynie pouczenie oraz nakaz usunięcia tego naruszenia w wyznaczonym terminie.

REKLAMA

Zmiana w przepisach jest spowodowana faktem, iż większość naruszeń popełniają początkujący przedsiębiorcy, dlatego zapis ten dotyczy osób fizycznych, które niedawno rozpoczęły działalność gospodarczą i ich pomyłki nie wynikają ze złej woli, lecz mają charakter nieintencjonalny.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Kto może skorzystać z prawa do błędu?

Prawo do błędu obejmuje przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którzy naruszyli przepisy prawa w okresie 12 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy już kiedyś prowadzili działalność gospodarczą, ale ją zamknęli lub zawiesili. W tym przypadku, by móc skorzystać z tej możliwości, od zamknięcia lub zawieszenia musi minąć co najmniej 36 miesięcy.

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca naruszy przepisy?

Jeśli przedsiębiorca, objęty prawem do błędu, naruszy przepisy związane z prowadzeniem działalności, wtedy właściwy organ wszczyna postępowanie mandatowe lub wymierza administracyjną karę pieniężną. Przedsiębiorca oprócz opłacenia grzywny zobowiązuje się do usunięcia stwierdzonych naruszeń przepisów prawa oraz eliminację skutków tych naruszeń, jeśli takie wystąpiły. Jeżeli przedsiębiorca zastosuje się do tej procedury i spełni warunki, wtedy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nie będzie on podlegać karze za popełnione wykroczenie lub wykroczenie skarbowe, stanowiące stwierdzone naruszenie przepisów prawa,
  • właściwy organ odstępuje od nałożenia na niego lub wymierzenia mu administracyjnej kary pieniężnej i poprzestaje na pouczeniu.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca, jeszcze przed wezwaniem właściwego organu, dobrowolnie usunie naruszenia prawa oraz ich skutki oraz powiadomi o tym organ, wtedy nie zostanie on ukarany, jedynie pouczony. Jeżeli naruszenie przepisów wystąpiło w ciągu 12 miesięcy, ale trwało ono także po tym okresie, przedsiębiorca nie ma możliwości skorzystania z prawa do błędu.

Kiedy prawo do popełnienia błędu nie będzie miało zastosowania?

Prawo do błędu to rozwiązanie, którego nie można zastosować do wszystkich rodzajów naruszeń prawa. Przepisy jasno określają, iż są sytuacje, w których przedsiębiorca nie będzie miał możliwości skorzystania z tej opcji. Oto one:

  • naruszenie dotyczy przepisów prawa, które zostały naruszone już przez przedsiębiorcę w przeszłości,
  • naruszenie przepisów prawa jest rażące,
  • nie jest możliwe usunięcie naruszeń przepisów prawa lub wywołały one nieodwracalne skutki,
  • konieczność nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego albo nałożenia lub wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej wynika z ratyfikowanej umowy międzynarodowej albo bezpośrednio stosowanych przepisów prawa Unii Europejskiej,
  • naruszenie przepisów prawa polega na działaniu bez uzyskania wymaganych koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru działalności regulowanej lub na działaniu bez uzyskania wcześniejszej zgody, zezwolenia lub pozwolenia, jeśli przepisy przewidują obowiązek ich uzyskania lub na działaniu niezgodnym z wydanymi pozwoleniami,
  • przepisy odrębne przewidują nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego albo nałożenie lub wymierzenie administracyjnej kary pieniężnej za niewykonanie zaleceń pokontrolnych.

Źródło:

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców,

www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy

www.gov.pl/web/rozwoj/pakiet-przyjazne-prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA