REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezbędnik Eksportera: Świadectwa pochodzenia potwierdzające niepreferencyjne pochodzenie towarów

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Zbigniew Sokołowski
'Niezbędnik Eksportera: Świadectwa pochodzenia potwierdzające niepreferencyjne pochodzenia towarów
'Niezbędnik Eksportera: Świadectwa pochodzenia potwierdzające niepreferencyjne pochodzenia towarów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ważne informacje dla eksporterów. Opisujemy krok po kroku, jak pozyskać świadectwa pochodzenia potwierdzające niepreferencyjne pochodzenie towarów wystawiane przez Krajową Izbę Gospodarczą.

Firma eksportująca towary może napotkać na konieczność przekazania świadectwa pochodzenia, zgodnie z wymaganiami zagranicznego kontrahenta, władz celnych lub banku w przypadku akredytywy. Dodatkowo może być konieczność uwierzytelnienia świadectwa pochodzenia np. przez ambasadę kraju importera w Polsce. Zwykle wskazana ambasada wymaga wcześniejszej legalizacji świadectwa w KIG i/lub MSZ, przy czym świadectwa pochodzenia wystawiane przez KIG nie są dodatkowo potwierdzane przez Izbę.

REKLAMA

W celu uzyskania świadectwa pochodzenia w KIG należy uwierzytelnić firmę oraz reprezentujące ją osoby, poprzez dostarczenie dokumentów rejestrowych firmy oraz uwierzytelnionych wzorów podpisów uprawnionych osób. Proces uwierzytelnienia w KIG jest bezpłatny i prowadzony dla firm wnioskujących po raz pierwszy.

Kolejnym krokiem jest właściwe przygotowanie i złożenie wniosku o wystawienie świadectwa pochodzenia oraz wypełnionych druków świadectwa. We wniosku należy opisać (w zależności od tego czy firma jest eksporterem, czy producentem/eksporterem):

  • eksportowany towar jego kod taryfy celnej i pochodzenie,
  • proces produkcji,
  • pochodzenie surowców użytych do produkcji wraz z ich kodami  taryfy celnej,
  • wymagane załączniki potwierdzające zamiar eksportu (np. faktura eksportowa) oraz pochodzenie towaru (m.in. świadectwa i oświadczenia o pochodzeniu, kalkulacje, faktury zakupu),
  • dane na świadectwo pochodzenia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oraz zamieścić oświadczenia o poprawności zawartych we wniosku danych, okresie przechowywania dokumentów i nie wnioskowaniu o wydanie świadectwa pochodzenia na przedmiotową partię towaru w urzędzie celnym.

Świadectwo pochodzenia jest wystawiane przez KIG niezwłocznie po przedstawieniu poprawnie przygotowanej i podpisanej dokumentacji w wersji papierowej. Dla partii towaru wystawiany jest jeden oryginał i jedna kopia świadectwa. Na wniosek eksportera mogą być wydane dodatkowe kopie, jeśli takie są wymogi strony zagranicznej.

Świadectwo pochodzenia można uzyskać na etapie organizacji eksportu, albo po wysłaniu towaru (retrospektywnie). W tym drugim przypadku, oprócz innych wymaganych dokumentów, do wniosku o wydanie świadectwa pochodzenia należy dołączyć komunikat IE599 potwierdzający dokonanie wywozu towaru.

Polecamy: PODATKI 2020 - pakiet PREMIUM z wideoszkoleniami

W uzasadnionych przypadkach np. kradzieży, utraty lub zniszczenia oryginalnego świadectwa pochodzenia, dopuszczalne jest wystawienie duplikatu świadectwa pochodzenia. Wystawia się jeden duplikat danego dokumentu pochodzenia.

Świadectwo pochodzenia wymagane jest dla potrzeb eksportu, jednak w uzasadnionych przypadkach świadectwo takie może być również wystawione dla potrzeb wewnątrzwspólnotowych tj. dla kontrahentów z krajów Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące procedury ubiegania się o wydanie świadectwa pochodzenia potwierdzającego niepreferencyjne pochodzenie towarów można znaleźć na stronie www.swiadectwapochodzenia.kig.pl

Zbigniew Sokołowski, Zastępca Dyrektora Biura Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA KIG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA