REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przy upadłości udzielone pełnomocnictwo nie zawsze wygasa

Bartosz Bagieński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku ogłoszenia upadłości prokura zawsze wygasa. Inaczej jest z pełnomocnictwami. Przy upadłości likwidacyjnej pełnomocnictwo wygasa. W przypadku jednak upadłości z możliwością zawarcia układu udzielone pełnomocnictwa nie wygasają.

Obecna regulacja postępowania upadłościowego znacznie zmodyfikowała dotychczasowe zasady tego postępowania. Wiele kontrowersji budzi obecnie kwestia wpływu postanowienia o ogłoszeniu upadłości na stosunki pełnomocnictwa i prokury.

REKLAMA

Różne rodzaje upadłości

W postępowaniu upadłościowym może dojść do ogłoszenia upadłości likwidacyjnej przedsiębiorcy, do ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu z zachowaniem prawa zarządu majątkiem przedsiębiorstwa oraz do ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu z odebraniem upadłemu prawa zarządu majątkiem przedsiębiorcy. W ostatniej z tych sytuacji, sąd zgodnie z art. 76 prawa upadłościowego i naprawczego powołuje zarządcę do sprawowania zarządu majątkiem przedsiębiorcy. Zarówno w przypadku upadłości likwidacyjnej, jak i upadłości z możliwością zawarcia układu, w której powołany zostaje zarządca, upadły przedsiębiorca traci możliwość korzystania i rozporządzania mieniem wchodzącym do masy upadłości (z nielicznymi wyjątkami określonymi w art. 75 ust. 2 i 3 prawa upadłościowego i naprawczego). Jeżeli natomiast przy ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu sąd nie odbierze upadłemu prawa zarządu częścią lub całością majątku, to przedsiębiorca taki będzie miał kompetencję do dokonywania czynności zwykłego zarządu, zaś do dokonywania innych czynności wymagana będzie zgoda nadzorcy sądowego.

Wygaśnięcie prokury

REKLAMA

Prokura wygasa w przypadku ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy. Co do zasady więc należałoby stwierdzić, że w każdym wypadku ogłoszenia upadłości (bez względu na tryb jej przeprowadzenia) wszelkie udzielone prokury wygasają. Niemniej jednak wśród prawników pojawił się pogląd przeciwny, zgodnie z którym unormowanie z art. 1097 par. 2 kodeksu cywilnego odnosi się tylko do sytuacji, w której ogłoszono upadłość likwidacyjną. Pogląd ten uzasadniano przede wszystkim, powołując się na art. 543 prawa upadłościowego i naprawczego, który mówi o tym, że jeśli w przepisach odrębnych jest mowa o postępowaniu upadłościowym, należy rozumieć przez to likwidacyjne postępowanie upadłościowe. Dodatkowym argumentem za tym ma być wykładnia historyczna, jako że poprzednio obowiązujące przepisy dotyczące postępowania układowego nie przewidywały wygaśnięcia prokury, oraz wykładnia funkcjonalna, z której wnioskowano, że jeśli upadłemu pozostawia się zarząd własny nad przedsiębiorstwem, to celowe jest pozostawienie prokurenta w umocowaniu, gdyż niewątpliwie byłby on pomocny w prowadzeniu przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z takim poglądem nie sposób się zgodzić. Nie można porównywać sytuacji prawnej upadłego przedsiębiorcy do sytuacji dłużnika z poprzednio obowiązującej regulacji postępowania upadłościowego. Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu diametralnie zmieniło swój charakter i jest obecnie typem postępowania upadłościowego i nie można go utożsamiać z dawnym postępowaniem układowym. Artykuł 1097 par. 2 kodeksu cywilnego mówi o ogłoszeniu upadłości, a nie o postępowaniu upadłościowym, a postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu jest oczywiście ogłoszeniem upadłości, w którego treści wskazuje się na możliwość zawarcia układu. Orzeczenie o ogłoszeniu upadłości zostało uregulowane w art. 51 - 56 prawa upadłościowego i naprawczego. Przepisy te dotyczą zarówno ogłoszenia upadłości likwidacyjnej, jak i ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu. Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu może być zmienione na postępowanie likwidacyjne i na odwrót. Jednoznacznie należy więc stwierdzić, że pojęcie ogłoszenie upadłości dotyczy każdego rodzaju postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Za tym przemawia również wykładnia funkcjonalna, gdyż nawet jeśli upadłemu nie zostanie odebrany zarząd własny przedsiębiorstwem, to umocowanie prokurenta byłoby zagrożeniem dla obrotu, tym bardziej że prokurent mógłby działać bez zgody nadzorcy sądowego. Stąd też prokura zawsze wygasa w przypadku ogłoszenia upadłości.

Istnienie pełnomocnictw

REKLAMA

Sytuacja ulega znacznej komplikacji w przypadku pełnomocnictw. Prawo polskie nie zawiera bowiem regulacji analogicznej do art. 1097 par. 2 kodeksu cywilnego, dotyczącej pełnomocnictwa. Wydaje się, że wygaśnięcie lub dalsze istnienie pełnomocnictwa upadłego przedsiębiorcy zależeć będzie od rodzaju ogłoszonej upadłości. Należy zatem uznać, że w przypadku upadłości likwidacyjnej pełnomocnictwo wygasa. W takim przypadku źródłem wygaśnięcia pełnomocnictwa może być analogiczne stosowanie art. 101 par. 2 kodeksu cywilnego, albowiem postanowienie o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej, które stanowi przesłankę do rozwiązania spółki, co odpowiada śmierci osoby fizycznej. Zauważyć należy, że zgodnie z art. 102 prawa upadłościowego i naprawczego, w przypadku upadłości likwidacyjnej wygasają umowy zlecenia, a więc również pełnomocnictwo, które jest oparte na stosunku zlecenia.

Inaczej sytuacja kształtować się będzie w przypadku upadłości z możliwością zawarcia układu. Ze względu na brak odpowiednika art. 102 prawa upadłościowego i naprawczego w przepisach dotyczących upadłości z możliwością zawarcia układu, należy przyjąć, że udzielone pełnomocnictwa nie wygasają. Sytuacja taka może stanowić zagrożenie dla wierzycieli upadłego w szczególności w sytuacji, gdy upadły pozbawiony został prawa zarządu masą upadłości. W takiej sytuacji jednak ustanowiony przez sąd zarządca, może takie zagrażające interesom wierzycieli pełnomocnictwa wypowiedzieć.

BARTOSZ BAGIEŃSKI

prawnik w kancelarii DeBenedetti Majewski Szcześniak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA