| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Firmy muszą płacić za ingerencję w środowisko

Firmy muszą płacić za ingerencję w środowisko

Firma, która w jakikolwiek sposób korzysta ze środowiska, musi liczyć się z obowiązkiem uiszczania tzw. opłat środowiskowych. Opłaty te ponoszone są m.in. za emisję gazów lub pyłów do powietrza czy też za wprowadzanie ścieków do ziemi lub wód.


Przedsiębiorcy mają problemy z uiszczaniem opłat środowiskowych. Jedni nie wiedzą, że w ogóle ciąży na nich taki obowiązek. Inni nie wiedzą, jak naliczać wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska.

Przepisy określają, że obowiązek płacenia za korzystanie ze środowiska spoczywa na przedsiębiorcy. Ponadto obowiązek taki mają również osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych czy chowu zwierząt. Także ci, którzy prowadzą indywidualną praktykę lekarską, muszą się liczyć z koniecznością uiszczania stosownych opłat.

Definicja przedsiębiorcy jest szeroka. Jednak jeżeli wykonywanie działalności gospodarczej wiąże się z emitowaniem gazów do atmosfery, to wówczas zachodzi konieczność naliczania i uiszczania opłaty za korzystanie ze środowiska. W praktyce oznacza to, że nawet jeżeli przedsiębiorca ma w firmie służbowe samochody, musi płacić za korzystanie ze środowiska.

Opłata środowiskowa jest odprowadzana do urzędów marszałkowskich w cyklu półrocznym. Przykładowo w sytuacji, gdy do powietrza wprowadzane są gazy lub pyły stosownej wpłaty należy zazwyczaj dokonać na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Jednak w przypadku samochodów, które się przemieszczają, opłaty należy dokonać w właściwym urzędzie ze względu ma miejsce rejestracji firmy.

Każdy przedsiębiorca musi sam obliczyć wysokość opłat i prowadzić odpowiednią ewidencję. W zależności od sposobu korzystania ze środowiska opłaty są różne i inny jest sposób ich naliczania. W przypadku środków transportu w firmie opłatę wylicza się, mnożąc ilość zużytego paliwa (w tonach) przez jednostkową stawkę opłat. Stawki są corocznie obwieszczane przez ministra środowiska.

Wysokość opłaty zależy od rodzaju samochodu, jego wieku, paliwa. Przykładowo jeżeli w firmie są samochody zarejestrowane po raz pierwszy po 30 czerwca 1995 r. i są zasilane benzyną, to jednostkowa stawka za korzystanie z auta w 2008 roku wynosi 58,24 zł. W przypadku aut na gaz stawka wynosi 37,96 zł, a tych zasilanych olejem napędowym 16,47 zł. Firma musi policzyć zatem, ile zużyła ton danego paliwa i pomnożyć przez odpowiednią stawkę.

Wyliczając tonaż zużytego paliwa należy pamiętać o różnej gęstości paliw. W przypadku zwykłej benzyny jeden litr paliwa stanowi 0,755 kg. Litr oleju napędowego to 0,84 kg, a litr gazu to 0,5 kg.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK