REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy muszą płacić za ingerencję w środowisko

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma, która w jakikolwiek sposób korzysta ze środowiska, musi liczyć się z obowiązkiem uiszczania tzw. opłat środowiskowych. Opłaty te ponoszone są m.in. za emisję gazów lub pyłów do powietrza czy też za wprowadzanie ścieków do ziemi lub wód.

Przedsiębiorcy mają problemy z uiszczaniem opłat środowiskowych. Jedni nie wiedzą, że w ogóle ciąży na nich taki obowiązek. Inni nie wiedzą, jak naliczać wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska.

REKLAMA

Kto płaci

Przepisy określają, że obowiązek płacenia za korzystanie ze środowiska spoczywa na przedsiębiorcy. Ponadto obowiązek taki mają również osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych czy chowu zwierząt. Także ci, którzy prowadzą indywidualną praktykę lekarską, muszą się liczyć z koniecznością uiszczania stosownych opłat.

REKLAMA

Definicja przedsiębiorcy jest szeroka. Jednak jeżeli wykonywanie działalności gospodarczej wiąże się z emitowaniem gazów do atmosfery, to wówczas zachodzi konieczność naliczania i uiszczania opłaty za korzystanie ze środowiska. W praktyce oznacza to, że nawet jeżeli przedsiębiorca ma w firmie służbowe samochody, musi płacić za korzystanie ze środowiska.

Opłata środowiskowa jest odprowadzana do urzędów marszałkowskich w cyklu półrocznym. Przykładowo w sytuacji, gdy do powietrza wprowadzane są gazy lub pyły stosownej wpłaty należy zazwyczaj dokonać na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Jednak w przypadku samochodów, które się przemieszczają, opłaty należy dokonać w właściwym urzędzie ze względu ma miejsce rejestracji firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka opłata

Każdy przedsiębiorca musi sam obliczyć wysokość opłat i prowadzić odpowiednią ewidencję. W zależności od sposobu korzystania ze środowiska opłaty są różne i inny jest sposób ich naliczania. W przypadku środków transportu w firmie opłatę wylicza się, mnożąc ilość zużytego paliwa (w tonach) przez jednostkową stawkę opłat. Stawki są corocznie obwieszczane przez ministra środowiska.

REKLAMA

Wysokość opłaty zależy od rodzaju samochodu, jego wieku, paliwa. Przykładowo jeżeli w firmie są samochody zarejestrowane po raz pierwszy po 30 czerwca 1995 r. i są zasilane benzyną, to jednostkowa stawka za korzystanie z auta w 2008 roku wynosi 58,24 zł. W przypadku aut na gaz stawka wynosi 37,96 zł, a tych zasilanych olejem napędowym 16,47 zł. Firma musi policzyć zatem, ile zużyła ton danego paliwa i pomnożyć przez odpowiednią stawkę.

Wyliczając tonaż zużytego paliwa należy pamiętać o różnej gęstości paliw. W przypadku zwykłej benzyny jeden litr paliwa stanowi 0,755 kg. Litr oleju napędowego to 0,84 kg, a litr gazu to 0,5 kg.

Jeżeli przedsiębiorca nie ma pozwolenia na korzystanie ze środowiska, to ponosi tzw. opłatę podwyższoną o 500 proc.

Opłaty środowiskowej nie uiszcza się, jeżeli wyniesie ona mniej niż 400 zł. Jednak nie zwalnia to z obowiązku ewidencjonowania ilości np. wprowadzonych gazów do powietrza.

Kiedy powstanie zaległość

W przypadku wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza obowiązek uiszczania stosownych opłat środowiskowych istnieje od 1999 roku. Jeżeli firma do tej pory nie płaciła, to w przypadku kontroli inspekcji środowiska poniesie karę. Wówczas musi się liczyć nie tylko z odsetkami za zwłokę - do 20 proc. w skali roku - ale i karami administracyjnymi. Zaległości ulegają przedawnieniu po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej płatności.

ZA CO WNOSI SIĘ OPŁATY ŚRODOWISKOWE

Opłaty środowiskowe przedsiębiorcy muszą uiszczać od:

• wprowadzania gazów i pyłów do powietrza - procesy technologiczne, przeładunek benzyn silnikowych, kotły grzewcze, silniki spalinowe, chów lub hodowla drobiu,

• poboru wód,

• wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi - ścieki, wody chłodnicze, wody opadowe lub roztopowe, wody zasolone, wody wykorzystane, odprowadzane z obiektów chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych,

• składowania odpadów.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA