reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Kompleksowe ubezpieczenie domu i mieszkania

Kompleksowe ubezpieczenie domu i mieszkania

Bank, w umowie kredytowej, wymaga ubezpieczenia murów domu lub mieszkania. Często wymagana suma ubezpieczenia nie pokrywa faktycznej wartości nieruchomości. Czy warto, kierując się zdrowym rozsądkiem, podwyższyć sumę ubezpieczenia i dołączyć do polisy inne elementy ubezpieczenia majątku?

Zdecydowanie TAK.

  • Suma ubezpieczenia. Kupiliśmy mieszkanie o wartości 500.000 PLN, zaciągając w banku kredyt na 50% wartości nieruchomości. Z zapisów umowy kredytowej wynika, że musimy, w wyznaczonym terminie, ubezpieczyć mury mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych, na sumę minimum 250.000 PLN. Oczywiście, ubezpieczenie samych murów mieszkania, na sumę wymaganą przez bank będzie o połowę tańsze niż ubezpieczenie do pełnej wartości odtworzeniowej. Ale zastanówmy się jak będą się miały poczynione przez nas oszczędności do ewentualnej straty, kiedy rzeczywiście dojdzie do tzw. szkody całkowitej – wybuch gazu, uszkodzenie konstrukcji nośnej budynku, konieczność rozbiórki... Nie zadarza się to często, ale nie możemy tego wykluczyć. Polisa powinna zabezpieczać nasze interesy i pokrywać straty wynikające nawet z najmniej prawdopodobnych, wedle naszej oceny, zdarzeń. Jeżeli mieszkanie zostanie całkowicie zniszczone, sytuacja banku będzie zdecydowanie lepsza niż nasza. Bank otrzyma odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeń, które pokryje kwotę udzielonego kredytu - my zostaniemy bez mieszkania i bez pieniędzy, choćby na wkład własny na nowe mieszknie.

Ubezpieczenie murów na 250.000 PLN może kosztować ok. 166 PLN, ubezpieczenie na 500.000 PLN, ok. 332 PLN. Porównując nadwyżkę kosztu polisy z sumą ubezpieczenia 500.000 PLN do ewentualnej straty wynikającej ze szkody całkowitej: 166 PLN (dodatkowa składka) do
250.000 PLN (brakująca suma ubezpieczenia), daje to 0,066% od sumy ubezpieczenia.
Warto wydać na ten cel kilkanaście PLN miesięcznie?

  • Kwestia, o której wiele osób zapomina: ubezpieczenie murów nie obejmuje automatycznie stałych elementów wykończenia i wyposażenia wnętrz. Dlatego należy ubezpieczyć te elementy od ognia i innych zdarzeń losowych. Dotyczy to drzwi wejściowych i wewnętrznych, okien, podłóg, rozmaitych elementów zabudowy ścian i sufitów, mebli i urządzeń AGD na stałe zamontowanych w kuchni, łazience, garderobie, oświetlenia, białego montażu i armatury. Koszt? Podobny do ubezpieczenia samych murów. Niektóre towarzystwa od razu proponują ubezpieczenie „murów i stałych elementów”.
  • A co z naszymi ruchomościami? Meble, sprzęt RTV i AGD (niezabudowany), dywany, ubrania, rzeczy osobiste, książki i płyty – ile należałoby wydać, gdybyśmy musieli jeszcze raz wyposażyć wyremontowane po pożarze mieszkanie? Kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy PLN? Koszt takiego ubezpieczenia to około 0,1% od wartości ubezpieczanych ruchomości.
reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Studzińska

Prawnik, Mediator Stały przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama