REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Aktywów Państwowych: zatrzymać spadek wydobycia węgla

Znów wydobycie węgla?
Znów wydobycie węgla?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Należy zatrzymać spadek wydobycia węgla, jeśli nie zwiększyć wydobycie na najbliższe lata po to, aby minimalizować import – powiedział w środę w Katowicach wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych Marek Wesoły.

Polityka energetyczna – jakie cele? 

Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego na poświęconej górnictwu sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach był pytany o inwestycje w branży.

REKLAMA

Wesoły zwrócił uwagę na złożoność uwarunkowań sektora, w tym kryzys energetyczny, przyspieszenie transformacji, wyrażając przekonanie, że wobec nich – trzeba go bronić. Przypomniał, że najnowsze okoliczności wpłynęły na aktualizację Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.

Zbyt szybka transformacja?

„My (...) na kwestie węgla patrzymy przez pryzmat tego, żeby każdy Polak miał stały dostęp do energii elektrycznej, żeby nie zdarzyła się sytuacja, w której bylibyśmy uzależnieni od dostaw energii z zewnątrz” – zapewnił.

REKLAMA

„Bo zbyt szybka transformacja, zbyt szybkie odejście od węgla, brak przygotowania energetyki zastępczej, czyli atomu, ewentualnie technologii wodorowych w przyszłości, będzie powodowało, że żeby dostarczyć Polakom energię, będziemy musieli tę energię kupić. Co oznacza, że będziemy uzależnieni od innego państwa, które będzie dostarczało nam coś, co do życia dzisiaj jest niezbędne” - tłumaczył wiceminister.

„Więc my dzisiaj patrzymy na węgiel, jak na surowiec, który daje nam bezpieczeństwo i czas na przygotowanie się do wytworzenia nowych źródeł, które będą w naszym posiadaniu, o których będziemy decydować: taką energetyką jest energetyka jądrowa w tej części Europy. Bo sama fotowoltaika czy wiatraki to nie ta część geograficzna Europy. (…) Bez stabilnej podstawy energetycznej mielibyśmy olbrzymie kłopoty” – przypomniał wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UE zwykle mało przychylna wobec węgla 

Wskazał, że inwestycje w górnictwie wiążą się z „delikatną materią”. „Bo mamy podpisaną umowę społeczną, złożoną w Unii Europejskiej do notyfikacji - pewne decyzje o odchodzeniu od węgla. Dlatego dziś, jeśli mówimy o inwestycjach w górnictwie, to mówimy po wybuchu wojny o inwestycjach, które przede wszystkim zatrzymają spadek wydobycia węgla w najbliższych latach” – uściślił wiceminister.

REKLAMA

„To pojawiło się w projekcie aktualizacji Polityki Energetycznej Państwa, bo zależy nam bardzo, aby zminimalizować import węgla do Polski. Widzimy, że to zapotrzebowanie jest ogromne, nie tylko Polski, ale wielu krajów Europy, że był problem z tym importem, że jakość węgla sprowadzanego z innych kontynentów m.in. do Polski jest gorsza, niż jakość naszego rodzimego węgla” - akcentował.

Podkreślił, że sytuacja na rynku węgla energetycznego w ostatnim sezonie grzewczym była nadzwyczajna i import był konieczny, ale obecnie jest czas na wnioski. „Wydaje nam się, że w tych okolicznościach należy przede wszystkim zatrzymać (spadek wydobycia – PAP), jak nie zwiększyć wydobycie na najbliższe lata po to, abyśmy minimalizowali import” – powtórzył wiceszef MAP.

Niełatwa transformacja energetyczna 

„Nasz surowiec i funkcjonowanie naszych zakładów górniczych jest dla nas zdecydowanie ważniejsze i ono będzie ważne dla nas jeszcze przez wiele lat. A to, co nas determinuje to to, że Europa dzisiaj nie obraża się na węgiel importowany. Nie ma ograniczeń w postaci ceł, dokładnego badania śladu emisji metanu czy CO2. Nikt nie zastanawia się, że te miliony ton, które płynęły do Europy, to również zanieczyszczenia przez sam transport” – zastrzegł.

Zwracając uwagę, że kluczowe jest odchodzenie od węgla w kontekście nie tyle samej Europy, co całej planety podkreślił, że działania z tym związane nie powinny skutkować przenoszeniem emisji poza kontynent.

„Dlatego my dzisiaj w Polsce patrzymy przez zupełnie inny pryzmat. (…) Oczywiście mamy to (perspektywy zwiększenia wydobycia – PAP) ograniczone, bo tego węgla z minuty na minutę wydobyć 10 milionów ton więcej się nie da, a cała nagonka na węgiel, która została wytworzona, powoduje wiele perturbacji: pracowniczych, inwestycyjnych, finansowych” – przypomniał.

„Jest mnóstwo przeszkód, ale my patrzymy na węgiel dzisiaj jako na bezpieczeństwo - będziemy go wydobywać. A co do inwestycji, to przede wszystkim te krótkoterminowe. Długoterminowe przygotowujemy tam, gdzie to będzie ekonomicznie i prawnie uzasadnione” – skonkludował Marek Wesoły. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA