REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Aktywów Państwowych: zatrzymać spadek wydobycia węgla

Znów wydobycie węgla?
Znów wydobycie węgla?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Należy zatrzymać spadek wydobycia węgla, jeśli nie zwiększyć wydobycie na najbliższe lata po to, aby minimalizować import – powiedział w środę w Katowicach wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych Marek Wesoły.

Polityka energetyczna – jakie cele? 

Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego na poświęconej górnictwu sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach był pytany o inwestycje w branży.

REKLAMA

Wesoły zwrócił uwagę na złożoność uwarunkowań sektora, w tym kryzys energetyczny, przyspieszenie transformacji, wyrażając przekonanie, że wobec nich – trzeba go bronić. Przypomniał, że najnowsze okoliczności wpłynęły na aktualizację Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.

Zbyt szybka transformacja?

„My (...) na kwestie węgla patrzymy przez pryzmat tego, żeby każdy Polak miał stały dostęp do energii elektrycznej, żeby nie zdarzyła się sytuacja, w której bylibyśmy uzależnieni od dostaw energii z zewnątrz” – zapewnił.

REKLAMA

„Bo zbyt szybka transformacja, zbyt szybkie odejście od węgla, brak przygotowania energetyki zastępczej, czyli atomu, ewentualnie technologii wodorowych w przyszłości, będzie powodowało, że żeby dostarczyć Polakom energię, będziemy musieli tę energię kupić. Co oznacza, że będziemy uzależnieni od innego państwa, które będzie dostarczało nam coś, co do życia dzisiaj jest niezbędne” - tłumaczył wiceminister.

„Więc my dzisiaj patrzymy na węgiel, jak na surowiec, który daje nam bezpieczeństwo i czas na przygotowanie się do wytworzenia nowych źródeł, które będą w naszym posiadaniu, o których będziemy decydować: taką energetyką jest energetyka jądrowa w tej części Europy. Bo sama fotowoltaika czy wiatraki to nie ta część geograficzna Europy. (…) Bez stabilnej podstawy energetycznej mielibyśmy olbrzymie kłopoty” – przypomniał wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UE zwykle mało przychylna wobec węgla 

Wskazał, że inwestycje w górnictwie wiążą się z „delikatną materią”. „Bo mamy podpisaną umowę społeczną, złożoną w Unii Europejskiej do notyfikacji - pewne decyzje o odchodzeniu od węgla. Dlatego dziś, jeśli mówimy o inwestycjach w górnictwie, to mówimy po wybuchu wojny o inwestycjach, które przede wszystkim zatrzymają spadek wydobycia węgla w najbliższych latach” – uściślił wiceminister.

REKLAMA

„To pojawiło się w projekcie aktualizacji Polityki Energetycznej Państwa, bo zależy nam bardzo, aby zminimalizować import węgla do Polski. Widzimy, że to zapotrzebowanie jest ogromne, nie tylko Polski, ale wielu krajów Europy, że był problem z tym importem, że jakość węgla sprowadzanego z innych kontynentów m.in. do Polski jest gorsza, niż jakość naszego rodzimego węgla” - akcentował.

Podkreślił, że sytuacja na rynku węgla energetycznego w ostatnim sezonie grzewczym była nadzwyczajna i import był konieczny, ale obecnie jest czas na wnioski. „Wydaje nam się, że w tych okolicznościach należy przede wszystkim zatrzymać (spadek wydobycia – PAP), jak nie zwiększyć wydobycie na najbliższe lata po to, abyśmy minimalizowali import” – powtórzył wiceszef MAP.

Niełatwa transformacja energetyczna 

„Nasz surowiec i funkcjonowanie naszych zakładów górniczych jest dla nas zdecydowanie ważniejsze i ono będzie ważne dla nas jeszcze przez wiele lat. A to, co nas determinuje to to, że Europa dzisiaj nie obraża się na węgiel importowany. Nie ma ograniczeń w postaci ceł, dokładnego badania śladu emisji metanu czy CO2. Nikt nie zastanawia się, że te miliony ton, które płynęły do Europy, to również zanieczyszczenia przez sam transport” – zastrzegł.

Zwracając uwagę, że kluczowe jest odchodzenie od węgla w kontekście nie tyle samej Europy, co całej planety podkreślił, że działania z tym związane nie powinny skutkować przenoszeniem emisji poza kontynent.

„Dlatego my dzisiaj w Polsce patrzymy przez zupełnie inny pryzmat. (…) Oczywiście mamy to (perspektywy zwiększenia wydobycia – PAP) ograniczone, bo tego węgla z minuty na minutę wydobyć 10 milionów ton więcej się nie da, a cała nagonka na węgiel, która została wytworzona, powoduje wiele perturbacji: pracowniczych, inwestycyjnych, finansowych” – przypomniał.

„Jest mnóstwo przeszkód, ale my patrzymy na węgiel dzisiaj jako na bezpieczeństwo - będziemy go wydobywać. A co do inwestycji, to przede wszystkim te krótkoterminowe. Długoterminowe przygotowujemy tam, gdzie to będzie ekonomicznie i prawnie uzasadnione” – skonkludował Marek Wesoły. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA