REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatory płatnicze – czy jest na to sposób?

Zatory płatnicze - czy technologia pomoże?
Zatory płatnicze - czy technologia pomoże?

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 88 proc. firm w Polsce skarży się, że ich kontrahenci nie regulują swoich należności w terminie, a na płatności opóźnione o co najmniej miesiąc czeka już ponad 60 proc. przedsiębiorstw. Czy problemu zatorów płatniczych można się pozbyć przy pomocy rozwiązań informatycznych?

Prawie wszystkie firmy w Polsce zmagają się z problemem przeterminowanych płatności

Brak wpłat na firmowe konto może zagrozić stabilności finansowej przedsiębiorcy i uniemożliwić terminową realizację zobowiązań.

REKLAMA

REKLAMA

Niepokojące dane na temat kondycji płatniczej polskich firm przyniosło badanie Skaner MŚP, przeprowadzone dla BIG InfoMonitor. W pierwszym kwartale 2023 r. najwięcej zaległości miały przedsiębiorstwa handlowe i transportowe, a wśród ich przyczyn eksperci wymieniają m.in. inflację, wysokie ceny paliwa i energii oraz wyższy koszt obsługi kredytów. Dla 47 proc. firm oznacza to oczekiwanie na płatności, których termin upłynął nawet dwa miesiące wcześniej.

- Uzyskanie od klientów i kontrahentów terminowych wpłat za dostarczone towary lub wykonane usługi ma kluczowe znaczenie dla płynności finansowej firmy. Jeśli środki nie wpłyną na konto, przedsiębiorca może nie być w stanie zapłacić swoim pracownikom, ani uregulować zobowiązań wobec skarbówki czy ZUS - komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group. 

- Oczywiście, za kłopotami wielu firm stoją przyczyny makroekonomiczne lub chociażby pogorszenie koniunktury w niektórych sektorach gospodarki, ale przynajmniej część problemów z płatnościami można rozwiązać przy pomocy środków technicznych. Im łatwiej dokonać przelewu, tym większa szansa, że zostanie on zrealizowany w terminie - dodaje Pulkiewicz. 

Czym jest technologia OCS ?

REKLAMA

Pomocna może być w tym zakresie m.in. technologia OCS (Online Collection Services), która pozwala dodawać na fakturach linki lub kody QR do płatności. Można je umieszczać na dokumentach papierowych oraz elektronicznych, w tym także fakturach ustrukturyzowanych, przesyłanych do powstającego właśnie w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Największą korzyścią rozwiązania OCS jest możliwość znacznego przyspieszenia przelewu, bez konieczności ręcznego wprowadzania danych dotyczących płatności. Co więcej, funkcja ta jest darmowa dla płatników i może być wykorzystana do obsługi płatności odroczonych w czasie - tłumaczy Krzysztof Pulkiewicz. - OCS dysponuje własnym interfejsem, ale może też współpracować z API wielu komercyjnych programów płatniczych lub księgowych. Środki przelane przy pomocy linku lub kodu wpływają bezpośrednio na rachunek wystawcy dokumentu księgowego - dodaje.

Dla kogo technologia OCS ?

Płatności OCS przeznaczone są dla dużych organizacji, generujących każdego roku tysiące faktur, a także dla średnich i małych przedsiębiorstw. Ich funkcjonalność nie ogranicza się jednak wyłącznie do transakcji B2B. Można ich używać także do płatności jednorazowych (np. podczas zakupów online), opłacania cyklicznych rachunków lub abonamentów, a nawet… mandatów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA