REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowa Izba Gospodarcza - za nami 33 lata pracy na rzecz polskiej przedsiębiorczości.

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
krajowa izba gospodarcza
krajowa izba gospodarcza
Krajowa Izba Gospodarcza

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Izba Gospodarcza. Od ponad trzech dekad Krajowa Izba Gospodarcza stoi na straży interesów i praw polskich przedsiębiorców. Nikogo nie trzeba przekonywać, że wyzwania, które stoją przed współczesną gospodarką są zupełnie inne niż te trzydzieści lat temu, jednak sprawdzone mechanizmy wsparcia, a przede wszystkim solidarność w ramach samorządu gospodarczego, sprawdzają się nadal.

15 lutego 1990 roku Krajowa Izba Gospodarcza została oficjalnie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednak działania na rzecz jej powołania zaczeły się jeszcze w 1989, a wszystko za sprawą starań Andrzeja Arendarskiego - wieloletniego prezesa, a obecnie prezydenta KIG, oraz ministra do spraw współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Hanny Suchockiej.

REKLAMA

krajowa izba gospodarcza

 

 

Krajowa Izba Gospodarcza

Lider wsparcia biznesu w Polsce ma już 33 lata

REKLAMA

Kiedy zakładaliśmy Krajową Izbę Gospodarczą, nasze ambicje były ogromne, bo takie też były możliwości okresu transformacji. Pojawiła się duża grupa przedsiębiorczych Polaków chcących rozwijać swoje biznesy i wiedzieliśmy, że będzie potrzebowała wsparcia i reprezentanta. Jednak nawet wtedy nie przypuszczaliśmy, że za trzydzieści lat staniemy się jedną z największych organizacji gospodarczych i liderem wsparcia biznesu w Polsce - mówi prezydent KIG, Andrzej Arendarski.

Nikomu nie trzeba przypominać krajobrazu gospodarczego polski lat 90. W samym 1989 roku powstało 26 tysięcy nowych firm. Początkujący przedsiębiorcy musieli zmierzyć się wówczas z postkomunistyczną biurokracją, brakiem stabilnych rozwiązań politycznych, oraz napływem zagranicznego kapitału, który dostrzegł w Polsce ogromny potencjał zarówno pod względem siły nabywczej jak i siły roboczej. Co ciekawe, z 26 tysięcy firm, które powstały w 1989 roku, aż 60% dalej prowadziło swoją działalność do początku pandemii.

W tamtym okresie dla Krajowej Izby Gospodarczej priorytetem było stworzenie, we współpracy z agendami rządowymi i międzynarodowymi, odpowiednich warunków dla stabilnego rozwoju biznesu w Polsce. Od początku było dla nas oczywiste, że Polska pójdzie w kierunku integracji europejskiej i atlantyckiej. A to wymagało głębokich reform, zwłaszcza gospodarczych - wspomina Arendarski. - Dlatego też od początku KIG angażowała się w przedsięwzięcia o charakterze międzynarodowym. W pierwszych dwóch latach istnienia staliśmy się członkami Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu i Eurochambres.

krajowa izba gospodarcza

 

 

Krajowa Izba Gospodarcza

W imieniu przedsiębiorców

REKLAMA

W przeciwieństwie do innych organizacji przedsiębiorców, Krajowa Izba Gospodarcza nie zrzesza firm, ale izby regionalne, branżowe i bilateralne oraz inne organizacje. Tym samym oczywiste było, że siłą KIG będzie rozwój idei samorządności gospodarczej w Polsce. Dzisiaj, cała Polska pokryta jest siecią izb i stowarzyszeń reprezentujących interesy firm, zarówno tych dużych jak i sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krajowa Izba Gospodarcza z jednej strony stała się centrum eksperckim, partnerem dla władz centralnych i rządowych w rozmowach legislacyjnych, z drugiej strony: słyszalnym i wyraźnym głosem polskich przedsiębiorców.

Od początku pozostajemy wierni koncepcji: nic o nas bez nas. Stąd też obecność Krajowej Izby Gospodarczej we wszystkich możliwych grupach roboczych, komisjach i komitetach, na różnych szczeblach administracyjnych. Chcemy być obecni wszędzie tam gdzie ważą się losy polskiego biznesu. Po naszej stronie, zarówno przedsiębiorca jak i władze państwowe, zawsze spotkają się z otwartością i chęcią partnerskiego działania - mówi prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kłoczko.

Obecnie w Krajowej Izbie Gospodarczej działa 20 komitetów eksperckich, które na bieżąco monitorują sytuację w poszczególnych gałęziach gospodarki. Jak zaznacza prezes Marek Kłoczko:

Specyfika Krajowej Izby Gospodarczej polega na dialogu. To w ramach naszej organizacji funkcjonują przedstawiciele branży węglowej jak i branże zaangażowane w zieloną transformację. Reprezentujemy ich interesy, ale żeby to robić skutecznie, sami musimy wypracowywać pewne rozwiązania oparte na wzajemnym zaufaniu i myśleć kategoriami przyszłości.

krajowa izba gospodarcza

 

 

Krajowa Izba Gospodarcza

Prezydent KIG Andrzej Arendarski wchodzi w skład Rady Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. Jest to kolejna płaszczyzna do rozmów i reprezentowania problemów polskich firm. Dodatkowo KIG sprawnie funkcjonuje na arenie międzynarodowej dzięki sieci umów partnerskich z izbami z innych krajów - zarówno europejskich jak i tych bardziej odległych. Obecnie związani jesteśmy z ponad dwustoma organizacjami. Od początku swojego istnienia Krajowa Izba Gospodarcza zorganizowała już ponad 1000 misji wyjazdowych dla polskich przedsiębiorców na wszystkie kontynenty. Na przestrzeni ostatnich lat w Krajowej Izbie Gospodarczej gościło ponad 200 delegacji z najróżniejszych zakątków Europy i Świata.

Utrzymanie dobrych relacji na arenie międzynarodowej, to co powszechnie nazywamy dyplomacją ekonomiczną, jest istotnym czynnikiem otwierającym wiele drzwi dla biznesu. Oczywiście są kraje gdzie wszystko można załatwić mailem, ale są też rynki trudniejsze, gdzie bez odpowiednich relacji raczej nie mamy czego szukać. Tutaj jest nasza ogromna rola: dbamy o relację poprzez sieć naszych kontaktów - mówi Jerzy Drożdż, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą.

Wsparcie działań eksportowych pozostaje bardzo istotnym filarem działań Krajowej Izby Gospodarczej. Zagraniczne misje gospodarcze niezmiennie cieszą się dużą popularnością, czego dowiodła chociażby ostatnia delegacja przedsiębiorców do Algierii. Zainteresowanie firm było tak duże, że planowaną na maj 2022 roku, trzeba było powtórzyć w październiku.

Eksport jest niezmiennie siłą naszej gospodarki. Jego wyniki co roku pozytywnie zaskakują, często nawet optymistów. Dla wielu firm obecność na zagranicznych rynkach jest, poprzez osiąganą dywersyfikację sprzedaży, silnym antidotum na problemy wewnętrzne gospodarki. W trudnych dla światowej gospodarki okresach nasi przedsiębiorcy zawsze zdobywają nowych odbiorców - dowiódł tego choćby czas pandemii covid-19 - zaznacza Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG.

Rzeczywiście polski eksport osiąga imponujące wyniki. Jak prognozuje Piotr Soroczyński to właśnie handel zagraniczny jest i co najmniej jeszcze dekadę będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki. Polski eksport jest bardzo zdywersyfikowany, bo dotyczy przeszło 6 tysięcy rodzajów produktów, co ułatwia dotarcie do europejskich i nie tylko odbiorców - przypomina Soroczyński.

33 lata później jesteśmy jeszcze silniejsi

Mimo osiągnięcia dojrzałości i twardej pozycji w gospodarce, Krajowa Izba Gospodarcza niezmiennie rozwijaj się i ewoluuje. Obecnie w szeregach KIG znajduje się ponad 160 organizacji gospodarczych. W ostatnich dniach do tego grona dołączyła Federacja Przedsiębiorców Polskich. Istotne dla rozwoju zakresu usług Krajowej Izby Gospodarczej dla firm w kontekście eksportu jest też podpisane przed kilkoma dniami porozumienie z bankiem PEKAO S.A., które zakłada współpracę na rzecz internacjonalizacji przedsiębiorstw.

Nowa gospodarcza rzeczywistość wymaga od nas nowych rozwiązań. W obliczu zmian gospodarczych jak i politycznych poszukujemy naturalnych sojuszy, które przyczynią się do inicjatyw na rzecz wspólnego dobra. Stąd wzajemne członkostwo z Federacją Przedsiębiorców Polskich, stąd też umowa na współpracę w zakresie wsparcia eksportowego z bankiem PEKAO. Wierzymy, że poprzez synergię osiągniemy więcej - zaznacza prezes KIG, Marek Kłoczko.

Fakt, że trzydzieste trzecie urodziny Krajowej Izby Gospodarczej mają miejsce kiedy w Ukrainie trwa okrutna wojna, wyraźnie pokazuje, jak bardzo na przestrzeni tego czasu, zmieniła się perspektywa polskiej gospodarki. Nowe wyzwania związane z łańcuchami dostaw, projektami eksportowymi, oraz unowocześnieniem gospodarki będą głównymi motywami najbliższych miesięcy, a może i lat. Tak samo jak przedsiębiorca musi dostosować swój biznes do okoliczności, tak samo my jako Izba Gospodarcza musimy dostosować się do potrzeb przedsiębiorców - podkreśla Marek Kłoczko.

Kolejna transformacja przed nami

Monitorując globalne zmiany w gospodarce Krajowa Izba Gospodarcza podjęła też w ostatnich miesiącach szereg działań przygotowujących przedsiębiorców na tak zwaną “zieloną transformację”, związaną z nowymi, unijnymi przepisami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju.

Polskie firmy mają już ugruntowaną pozycję na rynkach europejskich. Teraz muszą tę pozycję utrzymać, a nie będzie to możliwe bez wdrożenia odpowiednich polityk zrównoważonego rozwoju. Zachowanie konkurencyjności pod tym względem, a ostatecznie zachowanie konkurencyjności, jest o tyle trudnym wyzwaniem, że wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy ze zmiany, która nadchodzi - mówi Karolina Opielewicz, członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej, oraz inicjatorka działań ESG w tej instytucji.

Odpowiadająca na zagrożenia wskazane przez Opielewicz, odnoszące się do kwestii raportowania niefinansowego jak i wdrażania zrównoważonych polityk przez firmy, Krajowa Izba Gospodarcza podjęła szereg inicjatywy, między innymi edukacyjnych. Od października zeszłego roku aktywnie działa “Szkoła ESG”, która szkoli przedsiębiorców. Dodatkowo członkowie KIG aktywnie uczestniczą w grupach roboczych opracowujących wskaźniki raportowania niefinansowego.

Tylko poprzez kompleksowe działania polskim firmom uda się obronić swoją obecną pozycję, a nawet zawalczyć o miano lidera na europejskich rynkach. Krajowa Izba Gospodarcza istnieje od 33 lat, ale to nie znaczy, że zatrzymaliśmy się w latach dziewięćdziesiątych. Niezmiennie w sposób aktywny odpowiadamy na bieżące potrzeby i trendy. Byliśmy aktywni w trakcie pandemii, teraz aktywnie działamy w obliczu kryzysu gospodarczego, tak samo też będzie w przypadku zielonej transformacji, jak i każdej następnej - podsumowuje Karolina Opielewicz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA