REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tendencje w gospodarce – pesymistyczne prognozy

tendencje w gospodarce
tendencje w gospodarce

REKLAMA

REKLAMA

Informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) w gospodarce w styczniu 2023 roku nie zmienił się w stosunku do wartości sprzed miesiąca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC.

Spadek popytu wewnętrznego 

Jak zaznacza BIEC, po trwających półtora roku spadkach, grudzień 2022 r. przyniósł jego niewielką poprawę, ale jak do tej pory miała ona charakter incydentalny. Zamówień w firmach sektora przetwórstwa przemysłowego nie przybywa, coraz wyraźniej widoczny jest spadek popytu wewnętrznego, głównie za sprawą wysokiej inflacji a sytuacja finansowa przedsiębiorstw się pogarsza.

REKLAMA

Spadek tempa napływu nowych niepokojącym sygnałem 

Według ekspertów BIEC, spośród wszystkich składowych wskaźnika najbardziej niepokoi spadek tempa napływu nowych zamówień trafiających w ostatnim czasie do przedsiębiorstw.

REKLAMA

"Niewielka poprawa odnotowana w badaniach sprzed miesiąca, to zapewne efekt okołoświątecznych nieco lepszych nastrojów wśród producentów. Obecny wolniejszy napływ nowych zamówień to przejaw kurczącego się popytu wewnętrznego, który musiał nastąpić w konsekwencji wysokiej inflacji konsumenckiej i rosnących kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw" - dodano.

BIEC zwraca uwagę, że napływ nowych zamówień od krajowych odbiorców skurczył się w znacznie większym stopniu niż zamówienia pochodzące od odbiorców zagranicznych, ale oba wskaźniki pozostają na rekordowo niskich poziomach - najniższych od 2012 roku.

"Przewagę firm odnotowujących wolniejszy napływ zamówień obserwujemy niemal we wszystkich branżach (za wyjątkiem producentów pozostałego sprzętu transportowego) oraz we wszystkich grupach wielkościowych przedsiębiorstw" - zaznacza BIEC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mniejsze zapasy wyrobów gotowych 

Dodano, że jednocześnie w magazynach przedsiębiorstw produkcyjnych w styczniu zmniejszyły się nieco zapasy wyrobów gotowych, co jest typowe dla pierwszych miesięcy roku. Prócz tych niewielkich comiesięcznych odchyleń, poziom zapasów wyrobów gotowych nie zmienia się od czerwca ubiegłego roku.

Zdaniem BIEC, jeśli w najbliższych miesiącach popyt dalej będzie się kurczył, pierwszym sygnałem zwiastującym ograniczenie produkcji będą rosnące zapasy.

Eksperci BIEC zwracają uwagę, że konsekwencją zmniejszonego napływu nowych zamówień oraz wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej było pogorszenie ocen menadżerów przedsiębiorstw na temat stanu finansów w zarządzanych przez nich firmach.

Przeważają pesymistyczne nastroje wśród przedsiębiorców 

"W styczniowych badaniach przewaga odsetka firm uznających, że ich sytuacja finansowa pogarsza się nad odsetkiem firm odczuwających poprawę stanu swych finansów sięgnęła ponad 20 proc. Najgorsze oceny dominują w przemyśle skórzanym, przetwórstwie drewna oraz w przetwórstwie wyrobów mineralnych. Oceny ogólnej sytuacji gospodarczej nadal pozostają na bardzo niskim poziomie, daleko gorszym od nastrojów z okresu światowej recesji lat 2008-09" - wskazano.

Dodano, że przed miesiącem nastąpiła niewielka ich poprawa i pozostała na tym samym poziomie w badaniach ze stycznia 2023 r.

Według BIEC, obserwowana obecnie zapaść w przypadku kredytów hipotecznych, coraz mocniej zagraża kondycji branży budowlanej.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA