REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemysł 4.0. Od rewolucji przemysłowej zależy przyszłość naszej gospodarki – debata ekspertów

Przemysł 4.0. Od rewolucji przemysłowej zależy przyszłość naszej gospodarki – debata ekspertów
Przemysł 4.0. Od rewolucji przemysłowej zależy przyszłość naszej gospodarki – debata ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Przemysł 4.0 to nie przyszłość, a teraźniejszość światowej gospodarki. Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań pozwala na wysoce elastyczną automatyzację procesów, przekładając się tym samym na wzrost efektywności przedsiębiorstwa. Platforma Przemysłu Przyszłości wraz z Instytutem Staszica zorganizowała debatę ekspertów, którzy odpowiedzieli na pytanie jak innowacyjne rozwiązania przełożą się na rozwój lokalnej gospodarki i jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorcami w tym zakresie.

Transformacja cyfrowa. Przemysł 4.0

REKLAMA

Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw możliwa jest dzięki wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych, zasobów danych oraz zapewnieniu komunikacji w sieci współpracy maszyn, urządzeń i ludzi. Czynnikiem napędzającym transformację w kierunku przemysłu 4.0 są coraz bardziej zindywidualizowane potrzeby klientów i narastający trend personalizacji produktów i usług. Technologia umożliwia poprawienie wydajności produkcji, obniżenie kosztów, skrócenie przestojów oraz co także istotne - zminimalizowanie ilości odpadów. Jednak na tym nie koniec – nowoczesne fabryki wywierają również istotny wpływ na funkcjonowanie społeczności lokalnych zapewniając im stabilne źródło utrzymania.

REKLAMA

Podczas spotkania eksperckiego Maciej Staszak – wiceprezes Emitel SA zauważył, że kluczem do sukcesu będzie budowanie wiedzy i dzielenie się nią wśród przedsiębiorców. Jak podkreślał, bez współdzielenia infrastruktury i systemów transformacja cyfrowa mogłaby być zbyt dużym ciężarem dla mniejszych firm. Przypominał również o roli Państwa w tym procesie.

W perspektywie najbliższych kilkunastu lat państwo powinno być jednym z najważniejszych elementów wdrażania rozwiązań transformacji cyfrowej. Wsparcie rozwoju przedsiębiorstw przełoży się na zwiększenie atrakcyjności kraju w oczach inwestorów - powiedział Maciej Staszak w trakcie debaty.

Szansa dla MŚP

Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej zwrócił uwagę, że czwarta rewolucja przemysłowa może być olbrzymią szansą dla mniejszych przedsiębiorców, a także regionów, w których prowadzą swój biznes. Jak zauważył - zwiększenie efektywności przedsiębiorstw, zastosowanie nowych technologii oraz idące za tym możliwości rozwoju i ekspansji wpłyną pozytywnie na rynek pracy w regionach, które do tej pory cierpiały na brak odpowiednio wykształconych kadr.

Niezbędna współpraca między przedsiębiorcami

Eksperci podczas debaty zgodzili się, że dla sukcesu całego przedsięwzięcia jakim jest czwarta rewolucja przemysłowa niezbędna będzie współpraca pomiędzy przedsiębiorcami jak i podmiotami, które zrzeszają przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie jest możliwe przeprowadzanie transformacji przedsiębiorstw bez stworzenia ekosystemu, szerokiej koalicji podmiotów i instytucji, które będą w ten proces zaangażowane. Z jednej strony duże znaczenie ma sektor publiczny, na czele z Ministerstwem Rozwoju, ale bardzo ważną rolę odgrywać będą też klastry czy Krajowa Izba Gospodarcza oraz inne podmioty, które wspierają przedsiębiorców i w transformacji cyfrowej. Nie można zapomnieć też o komercyjnych firmach, które mają gotowe rozwiązania dla przemysłu. One też muszą być częścią tego ekosystemu, ponieważ w pojedynkę proces ten może być niewykonalny - powiedział Dawid Solak, p.o. Prezesa Platformy Przemysłu Przyszłości.

Kluczowe wyzwania

REKLAMA

Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska" przypomniał, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają w planach transformację będą mieli przed sobą kilka wyzwań. Wzywaniem może być finansowanie inwestycji i przygotowanie jej kolejnych etapów. Kolejnym będzie cyberbezpieczeństwo, ponieważ wzrośnie ryzyko ataków – potrzebne będzie stworzenie nowych procedur bezpieczeństwa i zadbanie o odpowiednie systemy.

Wyzwaniem dla przedsiębiorców będzie wyszkolenie kadr oraz zatrudnienie ekspertów, którzy będą obsługiwać nowe rozwiązania. Firmy powinny zacząć mocniej współpracować z uczelniami wyższymi, tak by te mogły kreować nowe kierunki specjalistyczne dla studentów – powiedział Lipiński.

Krzysztof Krystowski, prezes Związku Klastry Polskie podsumowując spotkanie podkreślił jak ważne dla osiągniecia sukcesu będą dwa czynniki – chęć zmian i współpraca.

Nie bójmy się zmian jakie niesie czwarta rewolucja przemysłowa. Tych zmian trzeba szukać podobnie jak możliwości współpracy, tak by wysiłek współdzielić, a nie brać wszystkiego na siebie. Od tego zależy przyszłość naszej gospodarki. W kompetencje przyszłości musimy inwestować. Do roboty i nie bójmy się! - podsumował Krzysztof Krystowski.

Organizatorem debaty była Platforma Przemysłu Przyszłości - organizacja, której celem jest budowa przemysłu 4.0 w Polsce. Inicjatywa udziela wsparcia eksperckiego w zakresie transformacji cyfrowej oraz rozwija kadry przedsiębiorstw. Organizuje szkolenia i promuje nowatorskie rozwiązania z obszarów: inteligentnej analizy danych, automatyzacji, komunikacji ludzi z maszynami, wirtualizacji procesów oraz cyberbezpieczeństwa. Platforma Przemysłu Przyszłości pomaga w procesie modernizacji i transformacji biznesu, tak aby krajowe firmy stawały się jak najbardziej konkurencyjne na rynku globalnym. PPP jest fundacją skarbu państwa nadzorowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Współorganizatorem wydarzenia został Instytut Staszica – powołany do życia w 2013 roku niezależny think-tank, zajmujący się kwestiami społecznymi i gospodarczymi w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Podcast podsumowujący debatę pt. „Przemysł 4.0 – element wyrównywania szans między regionami” dostępny jest na stronie: https://youtu.be/bkwna3Yz02M

* * *

Instytut Staszica to niezależny think-tank, zajmujący się kwestiami społecznymi w kontekście zrównoważonego rozwoju. W gronie współpracowników IS znajdują się publicyści, wykładowcy akademiccy, eksperci. Prezesem Instytutu jest dr hab. Agnieszka Domańska.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA