REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksport i import. Głównym partnerem handlowym Polski pozostają Niemcy

  • Materiał prasowy
Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Dane GUS o obrotach towarowych handlu zagranicznego w okresie styczeń – listopad 2022 roku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dane GUS o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń – listopad 2022 roku pokazują, że głównym partnerem handlowym Polski są nadal Niemcy.

Dane GUS o obrotach towarowych handlu zagranicznego w okresie styczeń – listopad 2022 roku

Według informacji zawartych w raporcie, eksport ogółem w jedenastu miesiącach 2022 roku wyniósł 315,5 mld EUR, co stanowiło wartość o 19,7% wyższą niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W okresie styczeń - październik eksport był wyższy niż przed dwunastoma miesiącami o 20,6%. 

Wciąż głównym partnerem handlowym Polski pozostają Niemcy. W jedenastu miesiącach roku 2022 nasz eksport sięgnął tu 87,7 mld EUR i jednocześnie okazał się o 15,6% wyższy niż przed rokiem. 

W okresie styczeń - październik eksport był wyższy niż przed dwunastoma miesiącami o 16,5%. Eksport do pozostałych krajów strefy euro sięgnął 98,4 mld EUR i okazał się o 22,6% wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W okresie styczeń – październik 2022 eksport był wyższy niż przed dwunastoma miesiącami o 23,9%. Warto zwrócić uwagę na wyniki sprzedaży do Francji (17,9 mld EUR, wzrost o 18,2%), Włoch (14,6 mld EUR, wzrost o 18,5%), Holandii (14,5 mld EUR, wzrost o 27,5%), ale również na Słowację (9,1 mld EUR wzrost o 35,1%).

W przypadku krajów UE pozostających poza strefą euro eksport wyniósł 53,0 mld EUR i okazał się o 25,8% wyższy niż przed rokiem. W okresie styczeń – październik 2022 notowany był tu wzrost sięgający 26,9%. Dobrze prezentuje się tu zwłaszcza sprzedaż do Czech (20,8 mld EUR wzrost o 32,8%), ale też do Szwecji (8,5 mld EUR wzrost o 15,0%). 

Doskonale prezentują się też po jedenastu miesiącach roku wyniki wypracowane z krajami wysokorozwiniętymi spoza UE (36,5 mld EUR - poziom wyższy niż przed rokiem o 22,1%) np. do Wielkiej Brytanii (15,6 mld EUR wzrost o 17,5%) i do USA (9,4 mld EUR wzrost o 36,4%). Do krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyeksportowano w jedenastu miesiącach roku 2022 towary na kwotę 15,1 mld EUR (wzrost o 2,0%). W grupie tych krajów zwraca uwagę zwłaszcza wynik z Ukrainą 8,7 mld EUR po wzroście o 54,0% – która miesiąc temu została po raz pierwszy pokazana w pierwszej dziesiątce naszych głównych partnerów po stronie eksportu. Eksport do krajów rozwijających wyniósł 24,8 mld EUR – i okazał się wyższy niż przed rokiem o 20,1%. 

REKLAMA

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA