REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska technologicznym zapleczem Europy?

Subskrybuj nas na Youtube
outsourcing
outsourcing
Jacek Zych FORUM

REKLAMA

REKLAMA

Europejski rynek outsourcingu utrzymania infrastruktury IT nabiera rozpędu i ani myśli się zatrzymać. Na pokład tego pędzącego pociągu ma aspiracje dostać się  również Polska. 

Technologiczna rewolucja 

Rozwój między innymi sztucznej inteligencji, internetu rzeczy, zaawansowanej robotyki i rewolucja Przemysłu 4.0 wiążą się z koniecznością przesyłania i przetwarzania ogromnej ilości danych. Przy istotnym wzroście kosztów energii oraz cen gruntów i sprzętu pod nowe inwestycje, firmy z krajów Unii Europejskiej coraz chętniej odchodzą od utrzymywania infrastruktury IT wyłącznie we własnych serwerowniach. Co więcej, szukają rynków alternatywnych, w których mogłyby utrzymywać infrastrukturę teleinformatyczną.

REKLAMA

Wielkie firmy potrzebują wsparcia informatyków 

REKLAMA

Firma badawcza Arizton wzięła pod lupę dane dotyczące inwestycji i stanu infrastruktury dostarczone przez europejskich operatorów centrów danych. Z analizy wynika, że głównym czynnikiem napędzającym rozwój usług kolokacji, zwanej też hotelingiem, jest zwiększenie kontroli nad kosztami operacyjnymi przez klientów przy jednoczesnym korzystaniu z dodatkowych usług wsparcia informatycznego. To wygodne rozwiązanie, szczególnie, że firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić na stworzenie własnej serwerowni, dysponującej właściwą mocą obliczeniową oraz zabezpieczeniami przed przerwami w dostawach energii czy skutkami fizycznych katastrof. 

REKLAMA

– Wartość zapotrzebowania na usługi kolokacji będzie rosnąć w najdojrzalszych ośrodkach: we Frankfurcie, Londynie, Amsterdamie, Paryżu i Dublinie. Jednak w przypadku tych metropolii coraz widoczniej zarysowuje się zjawisko niedoboru odpowiedniej liczby obiektów, ograniczenia w dostępie do mocy energetycznych które pozwalały by oddawać kolejne obiekty, przy jednocześnie dynamicznie rosnącym ogólnym popycie na usługi kolokacji poza tymi rynkami. Powodów jest kilka: wysokie koszty utrzymania obiektów, szybujące ceny energii, a także deficyt gruntów i zasobów energetycznych, na których mogłyby powstać nowe kampusy – mówi Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

Zdaniem ekspertów z firmy badawczej, rynek kolokacji już teraz jest bardzo konkurencyjny, a wielu dostawców inwestuje w nowe obiekty i rozbudowuje istniejące, aby sprostać zapotrzebowaniu rynku. Rozbudowa istniejących kampusów data center bywa bardziej opłacalna inwestycyjnie, niż modernizacja obiektów działających na rynku od ponad dekady, kiedy zrównoważony rozwój i podnoszenie efektywności energetycznej odsuwane były na dalszy plan. Dziś zdecydowana większość działających w Unii Europejskiej centrów przetrwania danych nie spełnia standardów i wymaga kosztownych działań modernizacyjnych infrastruktury czy systemów do zarządzania i utrzymywania data center. Ponadto, nowi gracze inwestują miliony dolarów w budowę nowych obiektów, już nie tylko w krajach Zachodniej Europy, ale na całym kontynencie. Według Arizton o tym, gdzie będzie powstawać najwięcej nowych data centers zadecydują warunki stworzone przez władze. Kluczowymi czynnikami będą udostępnienie gruntów inwestycyjnych wyposażonych w infrastrukturę energetyczną i telekomunikacyjną oraz ułatwienia proceduralne na polu legislacyjnym. 

Polska w pogoni za czołówką

Szacuje się, że nad Wisłą skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) dla sektora data center w latach 2022-27 wyniesie 6,88%, a więc będzie wyższy niż tempo, w jakim rozwijać będą się rynek niemiecki (4,67%), czy słowacki (5,57%), a także wyższy niż europejska średnia (6,19%) Autorzy raportu zauważają, że Polska już teraz jest w stanie zaoferować równorzędną jakościowo alternatywę kolokacyjną dla dojrzałych rynków. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Pozycja Polski wyraźnie wzrasta i należy się spodziewać dynamizacji tego trendu. Przewagą konkurencyjną usług kolokacji w centrach danych w naszym kraju jest równie wysoka jakość jak na Zachodzie, lokalizacja geograficzna zapewniająca optymalny czas transferu danych między Wschodem a Zachodem, nowoczesna i bezpieczna infrastruktura centrów danych i możliwość optymalizacji kosztów. Nie dość, że mamy wykwalifikowanych specjalistów, to niektóre obiekty data center należą do ścisłej europejskiej czołówki pod względem poziomu bezpieczeństwa i wskaźnika PUE, czyli efektywności energetycznej – mówi Wojciech Stramski.

Czysty biznes

Według ekspertów kategorią, która w nadchodzącej epoce zadecyduje o nowym porządku na europejskim rynku centrów danych jest odpowiedzialność środowiskowa. Przewidują zmierzch centrów danych stawiających wyłącznie na zwiększenie mocy obliczeniowej przy jednoczesnym marginalizowaniu kwestii efektywności energetycznej i ekologii. 

– Takie podejście na dłuższą metę nie będzie mieć racji bytu. Klienci przywiązują coraz większą wagę do minimalizacji śladu węglowego przez dostawców usług IT, dlatego też powszechną praktyką jest kolokacja infrastruktury teleinformatycznej w centrach danych spełniających wymagania dotyczące niskiej emisji CO2. Patrząc w przyszłość, obok bezpieczeństwa danych i wysokiej wydajności, standardem centrum danych będzie poszanowanie środowiska naturalnego. Stawką jest nie tylko dostosowanie do wymogów stawianych przez Unię Europejską, ale przede wszystkim jest nią odpowiedzialność za warunki życia przyszłych pokoleń – dodaje Stramski.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Materiały zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA