REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska technologicznym zapleczem Europy?

outsourcing
outsourcing
Jacek Zych FORUM

REKLAMA

REKLAMA

Europejski rynek outsourcingu utrzymania infrastruktury IT nabiera rozpędu i ani myśli się zatrzymać. Na pokład tego pędzącego pociągu ma aspiracje dostać się  również Polska. 

Technologiczna rewolucja 

Rozwój między innymi sztucznej inteligencji, internetu rzeczy, zaawansowanej robotyki i rewolucja Przemysłu 4.0 wiążą się z koniecznością przesyłania i przetwarzania ogromnej ilości danych. Przy istotnym wzroście kosztów energii oraz cen gruntów i sprzętu pod nowe inwestycje, firmy z krajów Unii Europejskiej coraz chętniej odchodzą od utrzymywania infrastruktury IT wyłącznie we własnych serwerowniach. Co więcej, szukają rynków alternatywnych, w których mogłyby utrzymywać infrastrukturę teleinformatyczną.

REKLAMA

Wielkie firmy potrzebują wsparcia informatyków 

REKLAMA

Firma badawcza Arizton wzięła pod lupę dane dotyczące inwestycji i stanu infrastruktury dostarczone przez europejskich operatorów centrów danych. Z analizy wynika, że głównym czynnikiem napędzającym rozwój usług kolokacji, zwanej też hotelingiem, jest zwiększenie kontroli nad kosztami operacyjnymi przez klientów przy jednoczesnym korzystaniu z dodatkowych usług wsparcia informatycznego. To wygodne rozwiązanie, szczególnie, że firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić na stworzenie własnej serwerowni, dysponującej właściwą mocą obliczeniową oraz zabezpieczeniami przed przerwami w dostawach energii czy skutkami fizycznych katastrof. 

REKLAMA

– Wartość zapotrzebowania na usługi kolokacji będzie rosnąć w najdojrzalszych ośrodkach: we Frankfurcie, Londynie, Amsterdamie, Paryżu i Dublinie. Jednak w przypadku tych metropolii coraz widoczniej zarysowuje się zjawisko niedoboru odpowiedniej liczby obiektów, ograniczenia w dostępie do mocy energetycznych które pozwalały by oddawać kolejne obiekty, przy jednocześnie dynamicznie rosnącym ogólnym popycie na usługi kolokacji poza tymi rynkami. Powodów jest kilka: wysokie koszty utrzymania obiektów, szybujące ceny energii, a także deficyt gruntów i zasobów energetycznych, na których mogłyby powstać nowe kampusy – mówi Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

Zdaniem ekspertów z firmy badawczej, rynek kolokacji już teraz jest bardzo konkurencyjny, a wielu dostawców inwestuje w nowe obiekty i rozbudowuje istniejące, aby sprostać zapotrzebowaniu rynku. Rozbudowa istniejących kampusów data center bywa bardziej opłacalna inwestycyjnie, niż modernizacja obiektów działających na rynku od ponad dekady, kiedy zrównoważony rozwój i podnoszenie efektywności energetycznej odsuwane były na dalszy plan. Dziś zdecydowana większość działających w Unii Europejskiej centrów przetrwania danych nie spełnia standardów i wymaga kosztownych działań modernizacyjnych infrastruktury czy systemów do zarządzania i utrzymywania data center. Ponadto, nowi gracze inwestują miliony dolarów w budowę nowych obiektów, już nie tylko w krajach Zachodniej Europy, ale na całym kontynencie. Według Arizton o tym, gdzie będzie powstawać najwięcej nowych data centers zadecydują warunki stworzone przez władze. Kluczowymi czynnikami będą udostępnienie gruntów inwestycyjnych wyposażonych w infrastrukturę energetyczną i telekomunikacyjną oraz ułatwienia proceduralne na polu legislacyjnym. 

Polska w pogoni za czołówką

Szacuje się, że nad Wisłą skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) dla sektora data center w latach 2022-27 wyniesie 6,88%, a więc będzie wyższy niż tempo, w jakim rozwijać będą się rynek niemiecki (4,67%), czy słowacki (5,57%), a także wyższy niż europejska średnia (6,19%) Autorzy raportu zauważają, że Polska już teraz jest w stanie zaoferować równorzędną jakościowo alternatywę kolokacyjną dla dojrzałych rynków. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Pozycja Polski wyraźnie wzrasta i należy się spodziewać dynamizacji tego trendu. Przewagą konkurencyjną usług kolokacji w centrach danych w naszym kraju jest równie wysoka jakość jak na Zachodzie, lokalizacja geograficzna zapewniająca optymalny czas transferu danych między Wschodem a Zachodem, nowoczesna i bezpieczna infrastruktura centrów danych i możliwość optymalizacji kosztów. Nie dość, że mamy wykwalifikowanych specjalistów, to niektóre obiekty data center należą do ścisłej europejskiej czołówki pod względem poziomu bezpieczeństwa i wskaźnika PUE, czyli efektywności energetycznej – mówi Wojciech Stramski.

Czysty biznes

Według ekspertów kategorią, która w nadchodzącej epoce zadecyduje o nowym porządku na europejskim rynku centrów danych jest odpowiedzialność środowiskowa. Przewidują zmierzch centrów danych stawiających wyłącznie na zwiększenie mocy obliczeniowej przy jednoczesnym marginalizowaniu kwestii efektywności energetycznej i ekologii. 

– Takie podejście na dłuższą metę nie będzie mieć racji bytu. Klienci przywiązują coraz większą wagę do minimalizacji śladu węglowego przez dostawców usług IT, dlatego też powszechną praktyką jest kolokacja infrastruktury teleinformatycznej w centrach danych spełniających wymagania dotyczące niskiej emisji CO2. Patrząc w przyszłość, obok bezpieczeństwa danych i wysokiej wydajności, standardem centrum danych będzie poszanowanie środowiska naturalnego. Stawką jest nie tylko dostosowanie do wymogów stawianych przez Unię Europejską, ale przede wszystkim jest nią odpowiedzialność za warunki życia przyszłych pokoleń – dodaje Stramski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA