REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w pierwszej dziesiątce na świecie

pomorska sse
pomorska sse
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna została najlepszą strefą ekonomiczną 2022 roku w Polsce, udzielając wsparcia 78 projektom inwestycyjnym o łącznym nakładzie przekraczającym 2,7 mld zł. Inwestycje przyczynią się do powstania 307 nowych miejsc pracy oraz utrzymania ponad 10 250 stanowisk.

Pomorska SSE wspiera przedsiębiorczość

REKLAMA

Dzięki funkcjonowaniu Polskiej Strefy Inwestycji przedsiębiorstwa mogły pozwolić sobie na nowe projekty w czasie niestabilnej sytuacji na rynku globalnym. Niewątpliwie sytuacja geopolityczna wymusiła na przedsiębiorcach większą ostrożność przy planowaniu nowych inwestycji. To przyczyna nieco niższego wskaźnika ubiegania się o wsparcie w porównaniu do roku 2021.

REKLAMA

- Uważam, że nasz region dobrze radzi sobie z tą sytuacją, czego dowodem jest największa liczba wydanych decyzji w kraju. W województwie pomorskim oraz kujawsko – pomorskim, aż 69% wydanych decyzji otrzymały firmy z sektora MŚP, natomiast firmy  z polskim kapitałem stanowiły aż 82% wszystkich decyzji. Uświadamiamy przedsiębiorców, że wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji pomoże im zaoszczędzić środki na dalszy rozwój. Pamiętajmy także, że każde spowolnienie przynosi okazję do objęcia przewagi na rynku gospodarczym - podkreśla Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna na 7 miejscu światowego rankingu

REKLAMA

W 2022 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna okazała się liderem nie tylko na arenie krajowej. W rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022 Spółka zajęła 2 miejsce wśród specjalnych stref ekonomicznych w Europie oraz 7 na świecie.

- fDi Magazine docenił Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną przede wszystkim za przyrost nowych inwestycji. Wyróżniamy się wysokim poziomem obsługi inwestorów, w tym przydzielaniem dedykowanego specjalisty, który pomaga firmie w całym procesie inwestycyjnym. Ponadto autorzy rankingu docenili działalność naszego Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, projekty z zakresu zielonej gospodarki oraz wsparcie startupów za pośrednictwem Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego.  Otrzymanie tytułu jednej z najlepszych stref ekonomicznych na świecie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz niewątpliwym docenieniem naszej pracy – wyjaśnia Prezes Sztandera.

Prace Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej doceniła także Komisja Europejska, która wybrała konsorcjum Pomeranian Digital Innovation Hub (PDIH) koordynowane przez PSSE jako jedno z centrów odpowiedzialnych za transformację cyfrową w Polsce. Specjalizacją pomorskiego EDIH są rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0, Robotyzacji, AI, VR/AR i Cyber bezpieczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W minionym roku PSSE otrzymała także grant w wysokości 6,5 mln zł na rozwój Centrum Programowania Robotów Przemysłowych zlokalizowany w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym. Ośrodek jest uzupełnieniem oferty edukacyjnej szkół branżowych, które pomoże młodym ludziom wyjść na rynek pracy z praktyczną wiedzą i umiejętnościami. Spółka w 2022 roku uruchomiła także pierwszą filię CPRP w województwie kujawsko-pomorskim (Włocławek). Odbywają się tam obecnie zajęcia testowe, natomiast oficjalne otwarcie planowane jest na 9 stycznia br.

- W Nowym Roku planujemy kolejne otwarcia. Już w przyszłym miesiącu ruszy CPRP

w Grudziądzu realizowane we współpracy z Urzędem Miasta. Cieszymy się, że nasi Inwestorzy chcą z nami realizować tak ważny dla edukacji projekt, ponieważ kształcenie przyszłej kadry z zakresu programowania i robotyki, niweluje zagrożenie braku fachowców, co stanowiłoby ogromną barierę rozwoju kraju – tłumaczy Prezes Sztandera.

Pomorska SSE wspiera również naukę  

Jednym z filarów działalności PSSE jest także Gdański Park Naukowo – Technologiczny, wspierający rozwój nauki i przedsiębiorczości. Wartość wytransferowanej pomocy de minimis osiągnęła rekordową sumę 2 mln zł. Ponadto dzięki działalności GPN-T, międzynarodowe startupy otrzymały możliwość rozwinięcia swoich pomysłów na biznes, m.in. dzięki organizowanemu hackathonowi – Urban Tech #Gdańsk. Wydarzenie umożliwiło młodym firmom uzyskanie dostępu do wiedzy, infrastruktury technicznej, a przede wszystkim partnerów korporacyjnych.

- Za pomocą realizowanych hackathonów i akceleracji, staramy się wspierać startupy poprzez nakierowanie ich na odpowiednie tory, umożliwiające rozwój swoich projektów. Dzięki zaangażowaniu naszych Partnerów korporacyjnych umożliwiamy im także wejście na rynek i zdobycie przełomowego zlecenia. Takie działania dają szansę na przyśpieszenie rozwoju nie tylko indywidualnych młodych firm, ale także gospodarki, ponieważ ich innowacyjne projekty, zmieniają naszą rzeczywistość – mówi Prezes PSSE. 

Wsparcie dla zielonej energii

W celu poprawy efektywności energetycznej zespołu budynków Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego Strefa na dachach budynków A i B uruchomiła dwie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 100kWp. Jak wyjaśnia Prezes Sztandera - Do dnia dzisiejszego całkowita energia wyprodukowana przez instalację wynosi ponad 57MWh co przekłada się, oprócz oczywistych korzyści jak niższe rachunki za zużycie energii, również na korzyści dla środowiska w postaci redukcji emisji CO2 o ponad 22 ton i jako ekwiwalent posadzonych drzew w liczbie ponad 650 sztuk. Strefa realizuje także inwestycje wpływającą na poprawę jakości środowiska i efektywności energetycznej nie tylko budynków Parków, ale także w celu wsparcia Inwestorów. Spółka realizuje budowę trzech farm fotowoltaicznych. Energia w nich wyprodukowana zostanie zaoferowana strefowym inwestorom oraz skonsumowana w obiektach GPN-T.

- Przed nami kolejny pracowity rok, skupiony na wsparciu przedsiębiorców i rozwoju gospodarki naszego kraju. Oprócz udzielania wsparcia w postaci ulgi podatkowej, będziemy w dalszym ciągu kontynuować prace związane z farmami fotowoltaicznymi, otwierać kolejne filie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w celu wsparcia szkolnictwa branżowego oraz pozyskiwać nowe tereny inwestycyjne w celu rozwoju naszego regionu. Procedujemy już nowe decyzje o wsparciu, ponieważ tytuł lidera SSE w kraju i na świecie zobowiązuje do nieustannego wysiłku i motywuje do realizacji dalszych ambitnych planów – podsumowuje Przemysław Sztandera.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA