REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska nadal przeciwna propozycji zbyt wysokiego limitu na cenę rosyjskie ropy; w Brukseli pat

sankcje ropa
sankcje ropa

REKLAMA

REKLAMA

Polska nadal sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia limitu na cenę rosyjskiej ropy w wysokości ok. 65 dolarów za baryłkę. Uważa, że limit ten powinien być znacząco niższy od ceny rynkowej – wynika ze źródeł PAP. Rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane w tym tygodniu w Brukseli.

Rosyjska ropa a unijna jednomyślność

„Nadal trwają rozmowy na poziomie roboczym. Nadal podnosimy, że limitowi musi towarzyszyć przyjęcie przez Unię Europejską 9. pakietu sankcji wobec Rosji” – powiedział PAP polski dyplomata. Decyzja w sprawie zarówno limitu, jak i sankcji wymaga jednomyślności.

REKLAMA

Polska chce, aby decyzji o wprowadzaniu limitu na cenę rosyjskiej ropy towarzyszył kolejny pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Czeka na propozycję kolejnego pakietu ze strony KE.

Jak ustalić limit cenowy na rosyjską ropę?

Limit, który w założeniu ma wejść w życie 5 grudnia, to pomysł G7, w tym Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Ma na celu zmniejszenie dochodów Moskwy z eksportu ropy, tak aby miała mniej pieniędzy na finansowanie inwazji na Ukrainę.

Ideą pułapu cenowego jest zakazanie firmom żeglugowym, ubezpieczeniowym obsługiwania transportów rosyjskiej ropy na całym świecie, chyba że zostanie ona sprzedana za cenę nie wyższą niż maksymalna cena ustalona przez G7 i sojuszników. Koszt produkcji baryłki ropy przez Rosję to ok. 20 dolarów.

UE chce rozluźnić sankcje na rosyjską ropę

Wprowadzenie limitu oznacza, że UE wycofuje się z obecnego embarga na rosyjską ropę, a więc sankcje unijne w tym aspekcie zostaną rozluźnione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE w Brukseli w połowie listopada Polska zablokowała jednak propozycję KE w tej sprawie, wskazując, że proponowany limit – na poziomie ok. 65 euro - jest za wysoki. Polskę wspiera grupa innych członków UE, w tym kraje bałtyckie.

„Jeśli decydujemy się na rozluźnienie dotychczasowego systemu sankcyjnego i dopuszczenie dalszego eksportu ropy, i jeśli jednocześnie mówimy o zredukowaniu wpływów do rosyjskiego budżetu, to limit musi być poniżej ceny rynkowej” – powiedział wtedy w rozmowie z PAP jeden z dyplomatów.

Jak dodał, Polska domaga się też wprowadzenia „jasnego mechanizmu dostosowania limitu ceny rosyjskiej ropy do wahań cen rynkowych”.

Ponadto Polska chce, aby decyzji dotyczącej wprowadzania limitu ceny rosyjskiej ropy towarzyszył kolejny, dziewiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji. „Musimy wysłać czytelną wiadomość Rosji, która kontynuuje agresję wobec Ukrainy. To musi być kolejny pakiet sankcyjny, kompensujący rozluźnienie sankcji” – zaznaczył.

„Czekamy na propozycje Komisji Europejskiej w tych trzech kwestiach” - podsumował dyplomata.

Dziewiąty pakiet miałby obejmować m.in. rozszerzenie list sankcyjnych (na które mieliby zostać wpisani kolejni zbrodniarze, oligarchowie, osoby wspierające propagandę rosyjską), sektor finansowy, produkty podwójnego zastosowania i kolejne sektory rosyjskiej gospodarki. Pakiet miałby też uszczelnić wcześniej nałożone restrykcje.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA