Uwaga na alkohol pochodzący z Czech!
REKLAMA
REKLAMA
W związku z przypadkami zatrucia alkoholem metylowym w Republice Czeskiej, którego źródłem jest sfałszowany alkohol wprowadzony do sprzedaży na terenie Czech konieczne jest podjęcie szczególnych środków ostrożności. Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne. Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej.
REKLAMA
Władze Czeskie w piątek 14 września 2012 roku wprowadziły zakaz sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego.
REKLAMA
W związku z powyższym w dniu 16 września br. Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całej Polski sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej, z wyjątkiem piwa i wina.
Decyzja GIS jest wydana na podstawie art. 27c ust. 1 oraz art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263, z późn. zm.) w zw. z art. 104 § 1, art. 107 § 1 oraz art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późń. zm.).
Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok
Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok
Polska Służba Celna informuje, że na podstawie informacji uzyskanych od czeskiej Służby Celnej (Urząd Celny w Ostrawie), istnieje podejrzenie, że ok. 93 tys. sztuk czeskich banderol akcyzowych może być stosowane z naruszeniem przepisów prawa ( tabela zawierająca numery i serie banderol ).
Opis i zdjęcia śmiertelnie niebezpiecznego alkoholu:
pobierz (271 KB)
pobierz (360 KB)
pobierz (498 KB)
W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.
REKLAMA
Polska Służba Celna od ubiegłego roku prowadzi zintensyfikowane działania kontrolne rynku alkoholu w Polsce, także pod kątem wykrywania zagrożeń związanych z nielegalnym wprowadzaniem do obrotu alkoholu podrabianego i szkodliwego. W trakcie systematycznych kontroli bieżących, a także podczas przeprowadzonych w ubiegłym roku wspólnie z Inspekcją Handlową dwóch ogólnopolskich akcji kontrolnych nie odnotowano w sklepach, marketach i lokalach gastronomicznych nielegalnego alkoholu. Dotychczas, podczas kontroli nie zidentyfikowano także obecności podrabianego alkoholu w butelkach z oryginalnymi polskimi znakami skarbowymi akcyzy (banderolami).
W I półroczu 2012 r. Służba Celna skontrolowała 9.843 miejsc dokonujących obrotu wyrobami akcyzowymi (alkohol i papierosy), w tym:
- 164 hurtownie,
- 959 lokali gastronomicznych,
- 8720 sklepów detalicznych.
- bazary, targowiska
W toku kontroli przeprowadzonych na bazarach i targowiskach stwierdzono nieprawidłowości dotyczące jedynie banderol, tj. na 7.074 butelkach nie stwierdzono polskich znaków akcyzy, a na 410 butelkach stwierdzono banderole fałszywe. Nie stwierdzono obecności metanolu.
Służba Celna szczególnie przestrzega przed kupowaniem zwłaszcza alkoholu, ale także innych towarów z niepewnych źródeł (np. na bazarach czy targowiskach), ponieważ mogą być one niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Przy czym, zgodnie z polskim prawem, w Polsce do skażania alkoholu etylowego nie wolno używać alkoholu metylowego.
Źródło: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.