reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Uwaga na alkohol pochodzący z Czech!

Uwaga na alkohol pochodzący z Czech!

Służba Celna informuje, że śmiertelnie niebezpieczny metanol może znajdować się nawet w wyrobach alkoholowych opatrzonych czeskimi banderolami. 16 września 2012 r. Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie Polski sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej, z wyjątkiem piwa i wina.

W związku z przypadkami zatrucia alkoholem metylowym w Republice Czeskiej, którego źródłem jest sfałszowany alkohol wprowadzony do sprzedaży na terenie Czech konieczne jest podjęcie szczególnych środków ostrożności. Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne. Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej.

Władze Czeskie w piątek 14 września 2012 roku wprowadziły zakaz sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego.

W związku z powyższym w dniu 16 września br. Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całej Polski sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej, z wyjątkiem piwa i wina.

Decyzja GIS jest wydana na podstawie art. 27c ust. 1 oraz art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263, z późn. zm.) w zw. z art. 104 § 1, art. 107 § 1 oraz art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późń. zm.).

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Polecamy: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Polska Służba Celna informuje, że na podstawie informacji uzyskanych od czeskiej Służby Celnej (Urząd Celny w Ostrawie), istnieje podejrzenie, że ok. 93 tys. sztuk czeskich banderol akcyzowych może być stosowane z naruszeniem przepisów prawa ( tabela zawierająca numery i serie banderol ).

Opis i zdjęcia śmiertelnie niebezpiecznego alkoholu:
pdf pobierz (271 KB)
pdf pobierz (360 KB)
pdf pobierz (498 KB)

W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.

Polska Służba Celna od ubiegłego roku prowadzi zintensyfikowane działania kontrolne rynku alkoholu w Polsce, także pod kątem wykrywania zagrożeń związanych z nielegalnym wprowadzaniem do obrotu alkoholu podrabianego i szkodliwego. W trakcie systematycznych kontroli bieżących, a także podczas przeprowadzonych w ubiegłym roku wspólnie z Inspekcją Handlową dwóch ogólnopolskich akcji kontrolnych nie odnotowano w sklepach, marketach i lokalach gastronomicznych nielegalnego alkoholu. Dotychczas, podczas kontroli nie zidentyfikowano także obecności podrabianego alkoholu w butelkach z oryginalnymi polskimi znakami skarbowymi akcyzy (banderolami). 

W I półroczu 2012 r. Służba Celna skontrolowała 9.843 miejsc dokonujących obrotu wyrobami akcyzowymi (alkohol i papierosy), w tym:
- 164 hurtownie,
- 959 lokali gastronomicznych,
- 8720 sklepów detalicznych.
- bazary, targowiska

W toku  kontroli przeprowadzonych na bazarach i targowiskach stwierdzono nieprawidłowości dotyczące jedynie banderol, tj. na 7.074 butelkach nie stwierdzono polskich znaków akcyzy, a na 410 butelkach stwierdzono banderole fałszywe. Nie stwierdzono obecności metanolu. 

Służba Celna szczególnie przestrzega przed kupowaniem zwłaszcza alkoholu, ale także innych towarów z niepewnych źródeł (np. na bazarach czy targowiskach), ponieważ mogą być one niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Przy czym, zgodnie z polskim prawem, w Polsce do skażania alkoholu etylowego nie wolno używać alkoholu metylowego.

Źródło: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama