REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca na wakacjach – gdzie znaleźć czyste kąpieliska w Polsce i UE

czystość kąpielisk w Polsce i UE 2012; czystość kąpielisk nad Bałtykiem
czystość kąpielisk w Polsce i UE 2012; czystość kąpielisk nad Bałtykiem

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowana większość europejskich kurortów wakacyjnych oferuje czyste kąpieliska. Zobacz, czy miejscowość, do której się wybierasz ma kąpieliska spełniające najwyższe normy czystości, czy też jest po prostu w normie.

Komisja Europejska informuje, że ponad 92%. kąpielisk w Unii Europejskiej spełnia minimalne normy jakości wody określone w dyrektywie dotyczącej jakości wody w kąpieliskach.

REKLAMA

Takie normy spełnia na przykład jezioro Serpentine w Londynie, które zostanie wykorzystane podczas tegorocznej olimpiady do organizacji kilku wydarzeń sportowych, na przykład maratonu pływackiego na wodach otwartych oraz części pływackiej trójboju.

Wyniki pochodzą z najnowszego rocznego sprawozdania dotyczącego jakości wody w kąpieliskach, sporządzonego przez Europejską Agencję Środowiska i Komisję Europejską, opisującego jakość wody w ponad 22 tysiącach kąpielisk nadmorskich oraz kąpielisk nad rzekami i jeziorami w całej Europie w ubiegłym roku.

Sprawdź kąpielisko

Najlepiej sprawdzić dane publikowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA).

Można to zrobić na anglojęzycznej stronie z interaktywną Tabelą w której ujęte są wszystkie kąpieliska we wszystkich krajach UE – nawet w śródlądowych takich jak Austria, Czechy, Słowacja, czy Węgry.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stan kąpieliska jest oceniany w tej Tabeli następującymi kolorami:
Kolor niebieski (Exellent) – stan kąpieliska zgodny z najwyższymi normami
Kolor zielony (Good) – stan kąpieliska zgodny z podstawowymi normami
Kolor czerwony (Poor) – stan kąpieliska niezgodny z podstawowymi normami
Kolor szary – kąpielisko zamknięte lub nieczynne w danym sezonie
Kolor pomarańczowy – stan kąpieliska nie został wystarczająco zbadany dla dokonania oceny
Kolor żółty – stan kąpieliska nie został zbadany

Jak sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce - serwis kąpieliskowy GIS

Urlop 2013

REKLAMA

Profesor Jacqueline McGlade, dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Środowiska, stwierdziła: „Jakość wody w miejscowościach nadmorskich i innych kąpieliskach jest jedną z najważniejszych kwestii środowiskowych podejmowanych przez obywateli Europy. W kilku krajach nadal występuje jednak problem zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa i odpadów ściekowych, zatem musimy zdwoić wysiłki w celu zapewnienia publicznego dostępu do bezpiecznej i czystej wody.”

Z raportu wynika, że w 77,1 proc. kąpielisk woda była doskonałej jakości, tzn. spełniała najbardziej rygorystyczne wartości zalecane, co stanowi poprawę o 3,5 punktu procentowego w stosunku do ubiegłorocznych danych.

W 93,1 proc. nadmorskich kąpielisk jakość wody określono jako „wystarczającą” lub też spełniała ona mniej rygorystyczne wartości obowiązkowe – co stanowi 1-procentową poprawę. Wody w mniej niż 2 proc. kąpielisk nie spełniały norm określonych w przepisach.

W swoich sprawozdaniach dotyczących jakości wody w kąpieliskach Cypr, Chorwacja, Malta i Grecja przedstawiły bardzo optymistyczne dane: ponad 90 proc. kąpielisk spełnia najbardziej rygorystyczne wartości zalecane (są to wody najwyższej jakości), a pozostałe są zgodne z wartościami obowiązkowymi.

Na przeciwnym końcu skali znajdują się Holandia, Bułgaria, Łotwa, Luksemburg i Belgia - ze stosunkowo niskim odsetkiem kąpielisk spełniających rygorystyczne wartości zalecane, zwłaszcza w przypadku wód śródlądowych.

REKLAMA

Jakość wody w najbardziej popularnych europejskich letnich miejscowościach wypoczynkowych była na ogół dobra – ponad 90 proc. kąpielisk spełniało wartości obowiązkowe. W Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech 80 proc. kąpielisk mogło pochwalić się wodą najwyższej jakości.

Od 1990 r. ogólna jakość wody w kąpieliskach w UE znacznie się poprawiła. Liczba kąpielisk nadmorskich, które nie spełniają przepisów dyrektywy dotyczącej jakości wody spadła z 9,2 proc. w 1990 r. do 1,5 proc. w roku 2011.

Liczba kąpielisk śródlądowych, które nie spełniają obowiązkowych norm jakości zmniejszyła się z 11,9 proc. w 1990 r. do 2,4 proc. w 2011 r., co stanowi jedną z najniższych osiągniętych dotychczas wartości procentowych.

Dyrektywa o jakości wody w kąpieliskach

Wody w europejskich kąpieliskach muszą spełniać normy określone w dyrektywie dotyczącej jakości wody w kąpieliskach z 2006 r., której przepisy muszą zostać wdrożone do grudnia 2014 r.

Sprawozdania, które państwa członkowskie miały złożyć do końca 2011 roku, stanowią podstawę publikowanego przez UE sprawozdania podsumowującego dotyczącego jakości wody w kąpieliskach.

W tegorocznym sprawozdaniu znalazły się informacje przekazane przez 27 państw członkowskich, a także Chorwację, Czarnogórę oraz Szwajcarię, które skontrolowały i zgłosiły jakość wód w swoich kąpieliskach, w większości przypadków zgodnie z nowymi przepisami.

Sprawdzone kąpieliska to w dwóch trzecich kąpieliska zlokalizowane w wodach przybrzeżnych, a pozostałe znajdują się przy rzekach i jeziorach. Najwięcej kąpielisk nadmorskich znajduje się we Włoszech, w Grecji, we Francji, w Hiszpanii i w Danii, zaś największa liczba kąpielisk śródlądowych położona jest w Niemczech i we Francji.

W laboratoriach sprawdzono poziomy występowania niektórych rodzajów bakterii, w tym enterokoków jelitowych oraz bakterii Escherischia coli wskazujących na obecność zanieczyszczeń pochodzących głównie ze ścieków lub odchodów zwierzęcych.

Klasyfikacja rozróżnia kąpieliska, które spełniają obowiązujące wartości, te, które spełniają surowsze wartości zalecane i te, które nie spełniają wartości obowiązujących.

Obywatele UE mogą znaleźć więcej informacji na temat jakości wody w ich ulubionych miejscach kąpieli za pomocą Europejskiego Systemu Informacji Wodnej (WISE). Strona umożliwia użytkownikom korzystanie z interaktywnych map oraz pobieranie poszukiwanych danych. Za pośrednictwem strony internetowej Eye on Earth można również przesłać informacje na temat jakości wody miejscowego kąpieliska.

W Polsce jakość wody w kąpieliskach sprawdza Państwowa Inspekcja Sanitarna. Od kilku lat prowadzi na swoich stronach serwis kąpieliskowy pokazujący stan czystości wody w kąpieliskach całej Polski.

Serwis kąpieliskowy PIS 2012 r.

Aktualne uregulowania prawne w Polsce w aspekcie nadzoru nad kąpieliskami

Strona internetowa Europejskiej Agencji Środowiska poświęcona jakości wody w kąpieliskach

Strona internetowa Komisji Europejskiej poświęcona jakości wody w kąpieliskach

Źródła:
Komisja Europejska,
Europejska Agencja Środowiska (EEA)
Państwowa Inspekcja Sanitarna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

REKLAMA

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA

Firmę kurierską założyć jest łatwo, podobnie jak uzyskiwać duże obroty, najtrudniej jednak zapanować nad kosztami

Wzrost zapotrzebowania na usługi kurierskie przed Gwiazdką to jednocześnie szansa i wyzwanie. Z jednej strony, boom na zakupy online generuje ogromne przychody, z drugiej zaś, wymaga od firm szybkiego dostosowania się do zmieniających się trendów i potrzeb. Tegoroczne święta będą więc kolejnym sprawdzianem dla branży kurierskiej i e-commerce.

TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

REKLAMA