REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca na wakacjach – gdzie znaleźć czyste kąpieliska w Polsce i UE

Subskrybuj nas na Youtube
czystość kąpielisk w Polsce i UE 2012; czystość kąpielisk nad Bałtykiem
czystość kąpielisk w Polsce i UE 2012; czystość kąpielisk nad Bałtykiem

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowana większość europejskich kurortów wakacyjnych oferuje czyste kąpieliska. Zobacz, czy miejscowość, do której się wybierasz ma kąpieliska spełniające najwyższe normy czystości, czy też jest po prostu w normie.

Komisja Europejska informuje, że ponad 92%. kąpielisk w Unii Europejskiej spełnia minimalne normy jakości wody określone w dyrektywie dotyczącej jakości wody w kąpieliskach.

REKLAMA

Takie normy spełnia na przykład jezioro Serpentine w Londynie, które zostanie wykorzystane podczas tegorocznej olimpiady do organizacji kilku wydarzeń sportowych, na przykład maratonu pływackiego na wodach otwartych oraz części pływackiej trójboju.

Wyniki pochodzą z najnowszego rocznego sprawozdania dotyczącego jakości wody w kąpieliskach, sporządzonego przez Europejską Agencję Środowiska i Komisję Europejską, opisującego jakość wody w ponad 22 tysiącach kąpielisk nadmorskich oraz kąpielisk nad rzekami i jeziorami w całej Europie w ubiegłym roku.

Sprawdź kąpielisko

Najlepiej sprawdzić dane publikowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA).

Można to zrobić na anglojęzycznej stronie z interaktywną Tabelą w której ujęte są wszystkie kąpieliska we wszystkich krajach UE – nawet w śródlądowych takich jak Austria, Czechy, Słowacja, czy Węgry.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stan kąpieliska jest oceniany w tej Tabeli następującymi kolorami:
Kolor niebieski (Exellent) – stan kąpieliska zgodny z najwyższymi normami
Kolor zielony (Good) – stan kąpieliska zgodny z podstawowymi normami
Kolor czerwony (Poor) – stan kąpieliska niezgodny z podstawowymi normami
Kolor szary – kąpielisko zamknięte lub nieczynne w danym sezonie
Kolor pomarańczowy – stan kąpieliska nie został wystarczająco zbadany dla dokonania oceny
Kolor żółty – stan kąpieliska nie został zbadany

Jak sprawdzić czystość kąpielisk w Polsce - serwis kąpieliskowy GIS

Urlop 2013

REKLAMA

Profesor Jacqueline McGlade, dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Środowiska, stwierdziła: „Jakość wody w miejscowościach nadmorskich i innych kąpieliskach jest jedną z najważniejszych kwestii środowiskowych podejmowanych przez obywateli Europy. W kilku krajach nadal występuje jednak problem zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa i odpadów ściekowych, zatem musimy zdwoić wysiłki w celu zapewnienia publicznego dostępu do bezpiecznej i czystej wody.”

Z raportu wynika, że w 77,1 proc. kąpielisk woda była doskonałej jakości, tzn. spełniała najbardziej rygorystyczne wartości zalecane, co stanowi poprawę o 3,5 punktu procentowego w stosunku do ubiegłorocznych danych.

W 93,1 proc. nadmorskich kąpielisk jakość wody określono jako „wystarczającą” lub też spełniała ona mniej rygorystyczne wartości obowiązkowe – co stanowi 1-procentową poprawę. Wody w mniej niż 2 proc. kąpielisk nie spełniały norm określonych w przepisach.

W swoich sprawozdaniach dotyczących jakości wody w kąpieliskach Cypr, Chorwacja, Malta i Grecja przedstawiły bardzo optymistyczne dane: ponad 90 proc. kąpielisk spełnia najbardziej rygorystyczne wartości zalecane (są to wody najwyższej jakości), a pozostałe są zgodne z wartościami obowiązkowymi.

Na przeciwnym końcu skali znajdują się Holandia, Bułgaria, Łotwa, Luksemburg i Belgia - ze stosunkowo niskim odsetkiem kąpielisk spełniających rygorystyczne wartości zalecane, zwłaszcza w przypadku wód śródlądowych.

REKLAMA

Jakość wody w najbardziej popularnych europejskich letnich miejscowościach wypoczynkowych była na ogół dobra – ponad 90 proc. kąpielisk spełniało wartości obowiązkowe. W Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech 80 proc. kąpielisk mogło pochwalić się wodą najwyższej jakości.

Od 1990 r. ogólna jakość wody w kąpieliskach w UE znacznie się poprawiła. Liczba kąpielisk nadmorskich, które nie spełniają przepisów dyrektywy dotyczącej jakości wody spadła z 9,2 proc. w 1990 r. do 1,5 proc. w roku 2011.

Liczba kąpielisk śródlądowych, które nie spełniają obowiązkowych norm jakości zmniejszyła się z 11,9 proc. w 1990 r. do 2,4 proc. w 2011 r., co stanowi jedną z najniższych osiągniętych dotychczas wartości procentowych.

Dyrektywa o jakości wody w kąpieliskach

Wody w europejskich kąpieliskach muszą spełniać normy określone w dyrektywie dotyczącej jakości wody w kąpieliskach z 2006 r., której przepisy muszą zostać wdrożone do grudnia 2014 r.

Sprawozdania, które państwa członkowskie miały złożyć do końca 2011 roku, stanowią podstawę publikowanego przez UE sprawozdania podsumowującego dotyczącego jakości wody w kąpieliskach.

W tegorocznym sprawozdaniu znalazły się informacje przekazane przez 27 państw członkowskich, a także Chorwację, Czarnogórę oraz Szwajcarię, które skontrolowały i zgłosiły jakość wód w swoich kąpieliskach, w większości przypadków zgodnie z nowymi przepisami.

Sprawdzone kąpieliska to w dwóch trzecich kąpieliska zlokalizowane w wodach przybrzeżnych, a pozostałe znajdują się przy rzekach i jeziorach. Najwięcej kąpielisk nadmorskich znajduje się we Włoszech, w Grecji, we Francji, w Hiszpanii i w Danii, zaś największa liczba kąpielisk śródlądowych położona jest w Niemczech i we Francji.

W laboratoriach sprawdzono poziomy występowania niektórych rodzajów bakterii, w tym enterokoków jelitowych oraz bakterii Escherischia coli wskazujących na obecność zanieczyszczeń pochodzących głównie ze ścieków lub odchodów zwierzęcych.

Klasyfikacja rozróżnia kąpieliska, które spełniają obowiązujące wartości, te, które spełniają surowsze wartości zalecane i te, które nie spełniają wartości obowiązujących.

Obywatele UE mogą znaleźć więcej informacji na temat jakości wody w ich ulubionych miejscach kąpieli za pomocą Europejskiego Systemu Informacji Wodnej (WISE). Strona umożliwia użytkownikom korzystanie z interaktywnych map oraz pobieranie poszukiwanych danych. Za pośrednictwem strony internetowej Eye on Earth można również przesłać informacje na temat jakości wody miejscowego kąpieliska.

W Polsce jakość wody w kąpieliskach sprawdza Państwowa Inspekcja Sanitarna. Od kilku lat prowadzi na swoich stronach serwis kąpieliskowy pokazujący stan czystości wody w kąpieliskach całej Polski.

Serwis kąpieliskowy PIS 2012 r.

Aktualne uregulowania prawne w Polsce w aspekcie nadzoru nad kąpieliskami

Strona internetowa Europejskiej Agencji Środowiska poświęcona jakości wody w kąpieliskach

Strona internetowa Komisji Europejskiej poświęcona jakości wody w kąpieliskach

Źródła:
Komisja Europejska,
Europejska Agencja Środowiska (EEA)
Państwowa Inspekcja Sanitarna

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

REKLAMA

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA