REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów już działa

Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów.
Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

17 maja 2012 r. otwarto w Radomiu Centrum Przetwarzania Danych (CPD). Umożliwi ono koncentrację w jednym miejscu kilkudziesięciu rozproszonych systemów informatycznych resortu finansów z informacjami o rozliczeniach milionów podatników i płatników.

W CPD zostaną skonsolidowane bazy danych systemów podatkowych i celnych z informacjami o należnościach i rozliczeniach ok. 24 mln podatników indywidualnych, a także przedsiębiorców, instytucji i urzędów będących płatnikami podatków.

REKLAMA

REKLAMA

Pozwoli to zakończyć realizację takich projektów, jak:
- e-Deklaracje 2, służący do udostępnienia podatnikom i płatnikom narzędzi do elektronicznego składania zeznań oraz uzyskiwania zaświadczeń dotyczących należności podatkowych,
- e-Podatki w zakresie spraw i rozliczeń podatkowych,
- e-Rejestracja, zmierzający do skonsolidowania istniejących rejestrów i zlikwidowania konieczności składania dokumentów w wielu urzędach oraz
- e-Cło, który zapewni przedsiębiorcom korzystanie z e-usług przy rozliczeniach celnych.

Przyniesie to duże korzyści dla podatników indywidualnych i przedsiębiorców: nowe kanały pozyskiwania i wymiany informacji drogą elektroniczną i uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. dzięki szybszemu załatwianiu formalności z dowolnego miejsca w Unii Europejskiej.

Z drugiej strony scentralizowanie danych usprawni i przyspieszy pracę urzędników skarbowych i celnych.

Podczas budowy (07.2009-12.2010) i późniejszego wyposażania CPD w infrastrukturę informatyczną zastosowano najwyższe standardy przetwarzania i zabezpieczania danych; zasoby są odporne na zagrożenia płynące z sieci teleinformatycznej i skutki zjawisk atmosferycznych.

Zadbano też o ekologię – w obiekcie zastosowano rozwiązania oszczędzające energię i wodę. Skalę budowy najlepiej obrazują liczby: do powstania Centrum zużyto 4 tys. m3 betonu – wystarczyłoby to do budowy 40 domów jednorodzinnych i 23,5 km okablowania – tyle kilometrów liczy warszawskie metro.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów zrealizowało budowę CPD w ramach projektu „Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych” (KIC) współfinansowanego w 85 proc. z funduszy unijnych (141.950.000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Centrum będzie wspierane przez ośrodki pomocnicze w Warszawie i Łodzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tutaj będą się zbiegać strumienie najważniejszych informacji związanych z naszymi finansami z całego kraju: dane podatkowe, celne, operacyjne, także osobowe – mówił 17 maja 2012 r. minister finansów Jacek Rostowski podczas uroczystości otwarcia obiektu przy ul. Samorządowej 1 w Radomiu. – Wszystko to w ramach centralnego środowiska, które pozwoli wykorzystać je w sposób optymalny i najszybszy z możliwych, bez barier administracyjnych, organizacyjnych i jakichkolwiek uciążliwości dla obywateli – dodał.

Wszyscy mamy świadomość, że w ciągu ostatnich kilku lat w informatyzacji resortu finansów nastąpiła istotna zmiana jakościowa – zaznaczył podsekretarz stanu w MF, szef Służby Celnej Jacek Kapica podkreślając znaczny wzrost spraw załatwianych przez podatników i jednostki w prostszej formie elektronicznej.

Jaka jest różnica pomiędzy serwerownią a centrum danych?

Dane podatników będą bezpieczniejsze

Źródło: Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA