Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów już działa
REKLAMA
REKLAMA
W CPD zostaną skonsolidowane bazy danych systemów podatkowych i celnych z informacjami o należnościach i rozliczeniach ok. 24 mln podatników indywidualnych, a także przedsiębiorców, instytucji i urzędów będących płatnikami podatków.
REKLAMA
REKLAMA
Pozwoli to zakończyć realizację takich projektów, jak:
- e-Deklaracje 2, służący do udostępnienia podatnikom i płatnikom narzędzi do elektronicznego składania zeznań oraz uzyskiwania zaświadczeń dotyczących należności podatkowych,
- e-Podatki w zakresie spraw i rozliczeń podatkowych,
- e-Rejestracja, zmierzający do skonsolidowania istniejących rejestrów i zlikwidowania konieczności składania dokumentów w wielu urzędach oraz
- e-Cło, który zapewni przedsiębiorcom korzystanie z e-usług przy rozliczeniach celnych.
Przyniesie to duże korzyści dla podatników indywidualnych i przedsiębiorców: nowe kanały pozyskiwania i wymiany informacji drogą elektroniczną i uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. dzięki szybszemu załatwianiu formalności z dowolnego miejsca w Unii Europejskiej.
Z drugiej strony scentralizowanie danych usprawni i przyspieszy pracę urzędników skarbowych i celnych.
Podczas budowy (07.2009-12.2010) i późniejszego wyposażania CPD w infrastrukturę informatyczną zastosowano najwyższe standardy przetwarzania i zabezpieczania danych; zasoby są odporne na zagrożenia płynące z sieci teleinformatycznej i skutki zjawisk atmosferycznych.
Zadbano też o ekologię – w obiekcie zastosowano rozwiązania oszczędzające energię i wodę. Skalę budowy najlepiej obrazują liczby: do powstania Centrum zużyto 4 tys. m3 betonu – wystarczyłoby to do budowy 40 domów jednorodzinnych i 23,5 km okablowania – tyle kilometrów liczy warszawskie metro.
REKLAMA
Ministerstwo Finansów zrealizowało budowę CPD w ramach projektu „Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych” (KIC) współfinansowanego w 85 proc. z funduszy unijnych (141.950.000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Centrum będzie wspierane przez ośrodki pomocnicze w Warszawie i Łodzi.
– Tutaj będą się zbiegać strumienie najważniejszych informacji związanych z naszymi finansami z całego kraju: dane podatkowe, celne, operacyjne, także osobowe – mówił 17 maja 2012 r. minister finansów Jacek Rostowski podczas uroczystości otwarcia obiektu przy ul. Samorządowej 1 w Radomiu. – Wszystko to w ramach centralnego środowiska, które pozwoli wykorzystać je w sposób optymalny i najszybszy z możliwych, bez barier administracyjnych, organizacyjnych i jakichkolwiek uciążliwości dla obywateli – dodał.
– Wszyscy mamy świadomość, że w ciągu ostatnich kilku lat w informatyzacji resortu finansów nastąpiła istotna zmiana jakościowa – zaznaczył podsekretarz stanu w MF, szef Służby Celnej Jacek Kapica podkreślając znaczny wzrost spraw załatwianych przez podatników i jednostki w prostszej formie elektronicznej.
Jaka jest różnica pomiędzy serwerownią a centrum danych?
Dane podatników będą bezpieczniejsze
Źródło: Ministerstwo Finansów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.