REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ciąg dalszy zniżek nastąpi

Rynki z opóźnieniem zareagowały na informacje o wyhamowaniu gospodarki strefy euro i zrezygnowanie z pomysłu euroobligacji.
Rynki z opóźnieniem zareagowały na informacje o wyhamowaniu gospodarki strefy euro i zrezygnowanie z pomysłu euroobligacji.

REKLAMA

REKLAMA

Wzrasta zagrożenie pojawienia się drugiego dna recesji. Nie dziwi więc fakt, że indeksy giełdowe osuwają się znacznie w dół. Prawdopodobnie nie skończy się na ostatnich zniżkach.

REKLAMA

Fatalne czwartkowe nastroje na europejskich parkietach miały swoje źródło w informacjach i wydarzeniach z początku tygodnia, na które rynki zareagowały z opóźnieniem. Chodzi o wtorkowe dane o kondycji gospodarek strefy euro, w tym tych największych, niemieckiej nie włączając. Na środowe, rozczarowujące wyniki rozmów kanclerz Angeli Merkel i premiera Nicolasa Sarkozy, a przede wszystkim odrzucenie koncepcji euroobligacji, rynki miały szansę w pełni zareagować także dopiero wczoraj. I reakcja na obie te wiadomości była doskonale widoczna. Kryzys zadłużenia i słabnąca w oczach gospodarka to mieszanka, stawiająca rządy w trudnej sytuacji. Gospodarki nie da się pobudzić cięciami wydatków. Zastosowanie ewentualnych kolejnych działań stymulujących może więc być arcytrudne i wymagać nie lada ekwilibrystyki.

REKLAMA

Strach widoczny wczoraj na europejskich parkietach jeszcze przed południem udzielił się też Wall Street. To spowodowało powstanie wzajemnie nakręcającej się spirali strachu, pobudzającej inwestorów do wyprzedaży akcji. Gdy do tego pojawiła się informacja o największym od wiosny 2009 r. spadku indeksu aktywności gospodarczej w rejonie Filadelfii, lawina przeceny zaczęła poruszać się jeszcze szybciej. W Paryżu indeks stracił 5,5 proc., we Frankfurcie 5,8 proc., w Londynie 4,9 proc. Za oceanem najbardziej dynamiczne spadki obserwowaliśmy w poprzednim tygodniu, w Europie miały miejsce dopiero wczoraj. Tąpnięcie nastąpiło także w Warszawie, gdzie końcowy wynik nie był wstrząsający na tle osiągnięć głównych parkietów naszego kontynentu, ale sięgające w ciągu niemal 9 proc. tąpnięcie wskaźnika naszych blue chipów musiało robić wrażenie. Podobnie jak 10 proc. zniżki naszych największych spółek, takich jak KGHM i PKN Orlen. Za tak potężną wyprzedażą z pewnością stał kapitał zagraniczny, a czynnikiem wspomagającym były pewnie rodzime fundusze inwestycyjne, które ostatnio odczuwają rejteradę klientów.

Przeczytaj również: Jak uniknąć strat na giełdzie?

Dow Jones stracił w czwartek 3,7 proc., Nasdaq spadł o 5,2 proc., a S&P500 o prawie 4,5 proc. Byki ani prze moment nie były w stanie podnieść głowy znad podłogi. Trudno jeszcze mówić o wyraźnej zmianie technicznego obrazu rynku. Jednak cała z mozołem konstruowana w ciągu czterech poprzednich sesji sekwencja, będąca próbą budowania podstawy pod bardziej dynamiczną zwyżkę, wczoraj wzięła w łeb. Teraz najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się ponowne przetestowanie niedawnych dołków, znajdujących się w przypadku S&P500 o około 20 punktów poniżej wczorajszego zamknięcia. Spadające dziś rano po 1 proc. kontrakty na amerykańskie indeksy sugerują, że te okolice możemy zobaczyć już dziś.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Giełdy azjatyckie nie pozostały obojętne na to, co działo się na europejskich i amerykańskich parkietach. Nikkei na godzinę przed końcem handlu zniżkował o 2,5 proc. W Szanghaju wskaźniki spadały po prawie 2 proc. Na Tajwanie zniżka przekraczała 3,5 proc., indeks w Korei szedł w dół o ponad 6 proc.

Zapowiada to scenariusz kontynuacji przeceny akcji w Europie, także i w trakcie dzisiejszej sesji. Nie można wykluczyć, że dynamika zmian będzie równie duża co w czwartek.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA