REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po serii interwencji na rynkach

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj na rynku doszło do interwencji państwa i władz monetarnych. Pierwsze działania podjął Thomas Jordan, wiceprezes Narodowego Banku Szwajcarii, który nie wyklucza dodruku franka, a nawet połączenia go na jakiś czas z europejską walutą.

REKLAMA

Wypowiedź ta wywołała deprecjację franka o ponad 4 proc. względem euro (wzrost EUR/CHF do 1,0914), co w relacji do złotego oznaczało spadek kursu CHF/PLN do 3,8240. Później na rynek trafiła informacja, iż nadzory giełdowe w Belgii, Francji, Hiszpanii i Włoszech planują zakazać krótkiej sprzedaży akcji na giełdzie (zarabianie na spadkach cen akcji poprzez sprzedaż akcji z późniejszym ich odkupem). Ma to ograniczyć pogłębianie spadków w sytuacji pojawiania się plotek na rynku. Od razu przypomina się tutaj spekulacja na temat obniżki ratingu Francji. Możliwy zakaz krótkiej sprzedaży stał się katalizatorem dla czwartkowego odbicia na giełdach. Krótkie pozycje zaczęły być intensywnie zamykane, a dla reszty inwestorów jawiła się perspektywa, iż rynek właśnie wyznaczył dno spadków i można również szukać okazji do zarabiania.

REKLAMA

Pozytywny wpływ na nastroje miały również zapowiedzi ministra finansów Włoch o zwiększeniu cięć budżetowych (ich uchwalenie ma mieć miejsce 18 sierpnia) oraz planowane na wtorek spotkanie prezydenta Sarkozy’ego z kanclerz Merkel, dotyczące sytuacji na rynkach finansowych. Rozmowy mogłyby przynieść przyspieszenie implementacji środków, uchwalonych podczas ostatniego szczytu UE. Wygląda na to, że politycy wreszcie zauważyli, iż pozostawienie stabilizacji rynku wyłącznie w rękach EBC to za mało na obecną sytuację i oni również muszą przystąpić do działania.

Przeczytaj również: Co ustalono w kwestii Grecji na szczycie strefy euro?

Na rynku złotego interweniował Bank Gospodarstwa Krajowego, który sprzedawał euro za złote przy poziomie 4,19, doprowadzając do umocnienia krajowej waluty o 2 grosze, jednak już po godzinie rynek wrócił do poziomu wyjścia i dopiero poprawa sentymentu na rynkach akcji wpłynęła na spadek eurozłotego do 4,16. Wczoraj minister finansów, Jacek Rostowski, zapewniał, że Polska ma stabilną sytuację budżetową i jest dobrze przygotowana na obecną sytuację. Dodał, że wyprzedzająco zostały sfinansowane potrzeby pożyczkowe, obecnie już w 90 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Czwartkowe odreagowanie daje nadzieję, przynajmniej na stabilizację sytuacji na rynkach finansowych, choć jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić o pełnym odwróceniu trendów. Wciąż wiele spraw (zmiany w Europejskim Funduszu Stabilności Finansowej, polityka monetarna banku centralnego Szwajcarii, polityka fiskalna państw strefy euro) pozostaje na płaszczyźnie zapewnień, a nie faktycznych działań. A obecnie potrzeba solidnych argumentów dla odbudowy zaufania uczestników rynku.

Piątek najprawdopodobniej przyniesie stabilizację sytuacji, jednak ryzyko gwałtownego pogorszenia nastrojów nadal pozostaje duże. W kalendarzu uwagę przede wszystkim zwracają dane o sprzedaży detalicznej i indeks nastroju konsumentów z USA. W Polsce GUS poda dane o inflacji CPI, jednak nie będą one miały wpływu na złotego.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA