REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki stress testów tematem dnia

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek Ben Bernanke usiłował załagodzić sytuację na rynku. Inwestorzy jego środowe wystąpienie odebrali jako zapowiedź nadejścia QE3. Wczoraj prezes Fed zapewnił, że z jednej strony bank centralny powinien być przygotowany na zastrzyk dla amerykańskiej gospodarki, ale odpowiedni moment na aplikację kolejnej dawki pieniędzy jeszcze nie nadszedł.

REKLAMA

Przede wszystkim na drodze do takich działań stoi inflacja, która jest dużo wyższa (3,6 proc. r/r w maju) niż w momencie uruchamiania QE2 (1 proc. r/r). Zatem dodatkowe stymulowanie gospodarki przez łagodną politykę monetarną Fed nie nastąpi jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy. Bernanke przestrzegł też wczoraj amerykański Kongres, że doprowadzenie do bankructwa kraju byłoby katastrofalne w skutkach nie tylko dla USA, ale i dla całej światowej gospodarki. Tym czasem czwartek był kolejnym dniem rozmów w Białym Domu i nie przyniósł żadnych ustaleń między partiami w kwestii podwyższenia limitu zadłużenia.

REKLAMA

Dziś prezydent Obama zapowiedział przerwę w rozmowach, do których strony wrócą jutro. W czwartek w ślad za decyzją agencji Moody’s podążył Standard & Poor’s, który umieścił Stany Zjednoczone na liście obserwacyjnej i zagroził obniżeniem ratingu, jeśli nie zostanie zażegnany spór w Kongresie, dotyczący podwyższenia limitu zadłużenia. Zdaniem S&P istnieje 50 proc. szans na to, że dojdzie do cięcia ratingu. Agencje ratingowe starają się wywierać coraz większą presję na amerykańskich polityków, którym zostało coraz mniej czasu do porozumienia. Rynki finansowe nie zareagowały na decyzję S&P, ponieważ panuje ogólne przekonanie, że limit zadłużenia zostanie podwyższony, a komentarze ze strony agencji ratingowych w rzeczywistości podziałają mobilizująco na Kongres. Jednak utrzymująca się, patowa sytuacja wprowadza niepotrzebną niepewność na rynki finansowe, będąc dodatkowym obciążeniem przy i tak dość słabych nastrojach rynkowych.

Przeczytaj również: Czy Barack Obama uzdrowi Amerykę?

Tymczasem planowany na dziś, nadzwyczajny szczyt UE został odwołany, a według komunikatu Komisji Europejskiej odbędzie się „we właściwym czasie”. Dość zaskakująca to decyzja, zwłaszcza że tematem spotkania miałoby być znalezienie sposobu na zatrzymanie rozprzestrzeniania się kryzysu zadłużenia. Tak jakby w miarę neutralny wynik aukcji obligacji włoskich oraz przegłosowanie przez włoski Senat nowego planu oszczędnościowego na 48 mld euro wystarczyły do opanowania sytuacji w strefie euro. Co jednak stanie się, gdy rynki znowu zaczną nerwowo reagować na brak konkretów w kwestii drugiego planu pomocowego dla Grecji? Wygląda na to, że na powrót spokoju na rynki finansowe przyjdzie jeszcze poczekać.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po odwołaniu szczytu unijnego tematem dnia stają się wyniki stress testów europejskich banków, które dadzą pewien wgląd w ocenę sytuacji w sektorze. Oczekuje się, że na 91 podmiotów testów nie przejdzie 10-15 instytucji. Większy wynik mógłby zasiać panikę na rynku, ale dużo niższy też nie jest wskazany, gdyż poddałby w wątpliwość rzetelność testów. Wpływ rezultatów na notowania rynkowe poznamy jednak dopiero w poniedziałek, gdyż publikacja zaplanowana jest po zamknięciu rynku europejskiego, tj. na godz. 18.00.

Na rynku złotego nic się od wczoraj nie zmieniło. Nadal obowiązuje przedział 4,00-4,05, którego granice dziś nie powinny zostać naruszone.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA