REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wojna z „czarnym złotem” w tle?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek Kadafi zapowiedział, że nie podda się łatwo i będzie walczył do ostatniej kropli krwi, ale europejskie parkiety nie miały czasu na żadną reakcję. Również zdecydowana zniżka notowań na Wall Street pozostała bez odzewu ze strony inwestorów. Dopiero dzisiaj rano zobaczymy, jaki wpływ na giełdę miały wyżej wymienione wydarzenia.

REKLAMA

Wczoraj indeksy za oceanem mocno tąpnęły. Co gorsza, w ciągu dwóch pierwszych godzin handlu na Wall Street wysyłały zmienne sygnały i nie robiły wrażenia mocno przestraszonych. Wprowadziły nieco w błąd europejskich inwestorów, podsycając w nich nadzieję, że może nie jest tak źle, a libijskie problemy uda się rozwiązać równie spokojnie co w Egipcie. W pierwszych minutach sesji S&P500 tracił co prawda 1,3 proc., jednak po godzinie skala zniżki zmniejszyła się o połowę. To pozwoliło na zakończenie dnia w Europie stosunkowo niewielkimi spadkami.

REKLAMA

Koniec dnia w Stanach był znacznie mniej optymistyczny, niż można się było spodziewać. Dow Jones stracił 178 punktów, czyli 1,4 proc., Nasdaq zniżkował o 2,7 proc., a S&P500 o ponad 2 proc. To największe spadki od 11 sierpnia ubiegłego roku, a co gorsza, przebiegały bez najmniejszego oporu ze strony byków. Ich skala oczywiście niczego nie przesądza, bo już nie raz podobne zachowanie indeksów kończyło się na jednodniowym strachu. Można jednak mieć obawy, że tym razem zniżka potrwa trochę dłużej. Po pierwsze rynkowi należała się korekta i znalazł się ku temu powód. Po drugie powód jest niebłahy. Jego zasięg i konsekwencje mogą być bardzo poważne. Po trzecie, przyczyna wiąże się z ropą, a połączenie wojny z ropą to mieszanka szczególnie niebezpieczna i nielubiana przez rynki.

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Nasz parkiet może dziś znaleźć się w trudnej sytuacji, zwłaszcza że WIG20 poczynał sobie we wtorek dość śmiało. Niewiele brakowało, a zakończyłby dzień na plusie. Względną siłę i spadek o zaledwie 0,3 proc. znów zawdzięczał bardzo dobremu zachowaniu zaledwie dwóch spółek. Warto zwrócić uwagę na znacznie gorsze nastroje inwestorów, działających na rynku małych i średnich spółek, który do niedawna zachowywał się lepiej niż wskaźnik blue chipów, zależny od wpływów zagranicznych graczy. To może oznaczać nieco dłuższą korektę, choć na wyciąganie poważniejszych wniosków jest zdecydowanie za wcześnie.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

We wtorek klęska nieurodzaju na rynku surowców trwała nadal. Największy kataklizm dotknął pszenicę. Kontrakty na nią zniżkowały o 6-7 proc. Rzepak taniał o 5 proc., soja o ponad 4,5 proc., kukurydza o 4 proc., ryż i bawełna po 3,5 proc. Metale, poczynając od srebra, poprzez platynę, pallad, aż po miedź zniżkowały od 3,5 do ponad 6 proc. Poprzez takie zachowanie rynek surowców obnaża swój mocno spekulacyjny charakter i oderwanie od jakichkolwiek fundamentalnych przesłanek. W poniedziałek srebro drożało o ponad 4 proc., a w miniony piątek o 3 proc.

Dziś giełdy azjatyckie nie kontynuowały poniedziałkowej przeceny. Nadal przeważały spadki, jednak ich skala była niewielka. Nikkei tracił 0,8 proc., a wskaźnik na Tajwanie 1,7 proc. W Szanghaju zwyżka sięgała 0,25 proc. Poranne notowania kontraktów na amerykańskie indeksy wskazywały na poprawę nastrojów i przynajmniej odreagowanie wtorkowych spadków.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

REKLAMA

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA