REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wojna z „czarnym złotem” w tle?

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek Kadafi zapowiedział, że nie podda się łatwo i będzie walczył do ostatniej kropli krwi, ale europejskie parkiety nie miały czasu na żadną reakcję. Również zdecydowana zniżka notowań na Wall Street pozostała bez odzewu ze strony inwestorów. Dopiero dzisiaj rano zobaczymy, jaki wpływ na giełdę miały wyżej wymienione wydarzenia.

REKLAMA

Wczoraj indeksy za oceanem mocno tąpnęły. Co gorsza, w ciągu dwóch pierwszych godzin handlu na Wall Street wysyłały zmienne sygnały i nie robiły wrażenia mocno przestraszonych. Wprowadziły nieco w błąd europejskich inwestorów, podsycając w nich nadzieję, że może nie jest tak źle, a libijskie problemy uda się rozwiązać równie spokojnie co w Egipcie. W pierwszych minutach sesji S&P500 tracił co prawda 1,3 proc., jednak po godzinie skala zniżki zmniejszyła się o połowę. To pozwoliło na zakończenie dnia w Europie stosunkowo niewielkimi spadkami.

REKLAMA

Koniec dnia w Stanach był znacznie mniej optymistyczny, niż można się było spodziewać. Dow Jones stracił 178 punktów, czyli 1,4 proc., Nasdaq zniżkował o 2,7 proc., a S&P500 o ponad 2 proc. To największe spadki od 11 sierpnia ubiegłego roku, a co gorsza, przebiegały bez najmniejszego oporu ze strony byków. Ich skala oczywiście niczego nie przesądza, bo już nie raz podobne zachowanie indeksów kończyło się na jednodniowym strachu. Można jednak mieć obawy, że tym razem zniżka potrwa trochę dłużej. Po pierwsze rynkowi należała się korekta i znalazł się ku temu powód. Po drugie powód jest niebłahy. Jego zasięg i konsekwencje mogą być bardzo poważne. Po trzecie, przyczyna wiąże się z ropą, a połączenie wojny z ropą to mieszanka szczególnie niebezpieczna i nielubiana przez rynki.

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Nasz parkiet może dziś znaleźć się w trudnej sytuacji, zwłaszcza że WIG20 poczynał sobie we wtorek dość śmiało. Niewiele brakowało, a zakończyłby dzień na plusie. Względną siłę i spadek o zaledwie 0,3 proc. znów zawdzięczał bardzo dobremu zachowaniu zaledwie dwóch spółek. Warto zwrócić uwagę na znacznie gorsze nastroje inwestorów, działających na rynku małych i średnich spółek, który do niedawna zachowywał się lepiej niż wskaźnik blue chipów, zależny od wpływów zagranicznych graczy. To może oznaczać nieco dłuższą korektę, choć na wyciąganie poważniejszych wniosków jest zdecydowanie za wcześnie.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

We wtorek klęska nieurodzaju na rynku surowców trwała nadal. Największy kataklizm dotknął pszenicę. Kontrakty na nią zniżkowały o 6-7 proc. Rzepak taniał o 5 proc., soja o ponad 4,5 proc., kukurydza o 4 proc., ryż i bawełna po 3,5 proc. Metale, poczynając od srebra, poprzez platynę, pallad, aż po miedź zniżkowały od 3,5 do ponad 6 proc. Poprzez takie zachowanie rynek surowców obnaża swój mocno spekulacyjny charakter i oderwanie od jakichkolwiek fundamentalnych przesłanek. W poniedziałek srebro drożało o ponad 4 proc., a w miniony piątek o 3 proc.

Dziś giełdy azjatyckie nie kontynuowały poniedziałkowej przeceny. Nadal przeważały spadki, jednak ich skala była niewielka. Nikkei tracił 0,8 proc., a wskaźnik na Tajwanie 1,7 proc. W Szanghaju zwyżka sięgała 0,25 proc. Poranne notowania kontraktów na amerykańskie indeksy wskazywały na poprawę nastrojów i przynajmniej odreagowanie wtorkowych spadków.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA