Noworoczne umocnienie złotego
REKLAMA
REKLAMA
EUR/PLN:
REKLAMA
REKLAMA
Kurs zmierza obecnie w kierunku dolnego ograniczenia długoterminowej formacji trójkąta, widocznej na dziennym wykresie EUR/PLN od kwietnia bieżącego roku – linia ta przebiega w pobliżu poziomu 3,9000, który stanowi również istotną barierę psychologiczną. W perspektywie jedno-dwudniowej, przy braku silniejszego impulsu, zdecydowana zniżka EUR/PLN aż do poziomu 3,9000 wydaje się mało prawdopodobna. Kurs powinien pozostawać w konsolidacji w przedziale 3,9300 – 3,9600.
W kolejnych dniach notowania EUR/PLN powinny konsekwentnie zmierzać w kierunku wspomnianej bariery. Obecnie jedynym zagrożeniem dla aprecjacji złotego jest ewentualne pogorszenie nastrojów wśród inwestorów i korekta na giełdach. Wczorajsza sesja amerykańska oraz dzisiejsze notowania w Azji i Europie wskazują na to, iż dobry sentyment, który w grudniu ciągnął indeksy główne w górę, w dalszym ciągu oddziałuje na rynek. W nadchodzących dniach wiele będzie zależeć od tego, jak wypadną piątkowe dane z amerykańskiego sektora pracy. Rozczarowujący odczyt w połączeniu z możliwym napływem niepokojących sygnałów z zadłużonych gospodarek Eurolandu może doprowadzić do odreagowania na giełdach, a co za tym idzie – do odbicia w górę w notowaniach EUR/PLN. Jeśli jednak dane wypadłyby nadspodziewanie optymistycznie, wówczas wartość euro ma szansę testować poziom 3,9000 zł.
Dowiedz się także: Czy pierwszy tydzień grudnia sprzyjał stabilizacji notowań złotego?
EUR/USD:
W czasie wczorajszej sesji eurodolar zniżkował w okolice poziomu 1,3250, po czym odbił z powrotem w pobliże 1,3400. Na początku dzisiejszych notowań pozostaje on w pobliżu 1,3350 EUR za USD.
Chiny wspierają Europę
Póki co inwestorzy nie podnoszą ponownie kwestii kryzysu zadłużenia w Eurolandzie. Uspokajająco podziałała na rynek wczorajsza informacja, iż Chiny potwierdziły swoje zaufanie względem tego obszaru gospodarczego. Wicepremier Państwa Środka powiedział, iż Chiny wierzą w to, że Hiszpania wyjdzie z kryzysu oraz popierają reformy gospodarcze, wdrażane przez ten kraj i w związku z tym będą w dalszym ciągu finansować hiszpański dług publiczny. Dziś rozpoczyna się wizyta premiera Li Keqianga w Hiszpanii, w kolejnych dniach ma on odwiedzić Wielką Brytanię i Niemcy.
Polecamy serwis: Inwestycje
GBP/USD:
Kurs GBP/USD rozpoczął dzisiejszą sesję od zwyżki w okolice 1,5600, natomiast wczoraj praktycznie nie reagował na zmiany w notowaniach głównej pary dolarowej, czyli EUR/USD. Około godz. 10.30 poznaliśmy dane o aktywności gospodarczej w brytyjskim sektorze przemysłowym. Tamtejszy indeks PMI wzrósł w grudniu do poziomu 58,3 pkt z 58,0 pkt. Jest to wynik lepszy od oczekiwań, które przewidywały zniżkę wskaźnika do 57,0 pkt. Dane te zdecydowanie wsparły poranną zwyżkę wartości funta.
W dalszej części dnia na rynek napłyną dane o zamówieniach w przemyśle USA, a wieczorem zostanie opublikowany raport z posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.