REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja gospodarcza jest nienajlepsza

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl

REKLAMA

REKLAMA

Znacząca ilość informacji gospodarczych, jakie napłynęły w mijającym tygodniu okazała się niepomyślna. Wiele krajów nie może poradzić sobie z rosnącymi deficytami budżetowymi, spadają niektóre ważne indeksy ekonomiczne.

Jak podał GUS, lipcowa produkcja przemysłowa w Polsce była o 6,1 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, natomiast w skali roku nastąpił jej wzrost o 10,3 proc. Jest to jednak wynik gorszy od oczekiwań, jak również w porównaniu z odczytem za czerwiec. Zmniejszyła się również w lipcu produkcja pozaprzemysłowa, o 6,7 proc. w porównaniu z wynikiem z poprzedniego miesiąca. A jeszcze w czerwcu odnotowano wzrost o 7,4 proc. Wynik z lipca jest o 10,9 proc. lepszy w porównaniu z tym, sprzed roku. Z kolei, bazowa inflacja konsumencka wyniosła w lipcu 1,2 proc. r/r.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu przeciętne wynagrodzenie brutto w naszej gospodarce było o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu oraz o 2,1 proc. wyższe niż rok wcześniej i wyniosło 3.433,32 zł. Problemy budżetowe naszego kraju skłaniają fiskusa do poszukiwania rezerw w kieszeniach obywateli. Jako jedni z pierwszych ucierpią palacze – stawka akcyzy na wyroby tytoniowe wzrośnie od przyszłego roku o 4 proc.

Zobacz także: Kalkulator wynagrodzeń

Czerwcowy bilans obrotów bieżących Strefy Euro pokazuje na deficyt 4,6 mld euro, w maju był on jeszcze większy i wyniósł 7,4 mld euro. Poprawiła się w czerwcu sytuacja w budownictwie, gdzie zamówienia wzrosły o 2,7 proc. m/m oraz o 3,1 proc. r/r. Wskaźnik inflacji konsumenckiej wzrósł w Eurolandzie z 1,4 proc. w czerwcu do 1,7 proc. w lipcu. Wskaźniki instytutu ZEW za sierpień były wyższe niż miesiąc wcześniej – pierwszy dotyczący oceny bieżącej sytuacji w Strefie Euro (wzrost z -26,5 pkt. do –13 pkt) a drugi to indeks nastrojów (wzrost z 10,7 pkt. do 15,8 pkt.). Pozytywnie zaskoczył wskaźnik ZEW dotyczący bieżącej sytuacji ekonomicznej w Niemczech, który wzrósł z 14,6 pkt. do 44,3 pkt. Spadł jednak o 7 pkt. indeks sentymentu ekonomicznego.

W Wielkiej Brytanii obniżyły się o 0,2 proc. ceny towarów i usług w porównaniu z czerwcowymi, a w skali roku inflacja wyniosła 3,1 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Mieszane dane nadeszły również zza Oceanu. W lipcu wydano w Stanach Zjednoczonych 565 tys. pozwoleń na budowę oraz rozpoczęto 546 tys. budów. W obu przypadkach były to wyniki gorsze od oczekiwań. Poniżej prognoz oraz gorzej niż w lipcu wypadł sierpniowy odczyt indeksu NAHB, dotyczący rynku nieruchomości w USA.

O 1,0 proc., w porównaniu w czerwcem oraz o 7,7 proc. w porównaniu z wynikiem sprzed roku, wzrosła amerykańska produkcja przemysłowa. Jak wynika z komunikatu Labor Department z 7 sierpnia, o 13 tys. zmniejszyła się liczba bezrobotnych Amerykanów i wyniosła 4478 tys. Wg. danych z 14 sierpnia, zarejestrowano w USA 500 tys. bezrobotnych, tj. 12 tys. więcej niż tydzień wcześniej.

Indeks 10 wskaźników wyprzedzających (Leading Economic Indicators, „LEI”) poprawił się lipcu o 0,1 proc., jest to jednak mniej niż się spodziewano lecz lepiej niż w czerwcu, kiedy miał miejsce jego spadek.

Rozczarował sierpniowy odczyt indeksu Fed z Filadelfii, który stracił 7,7 pkt., podczas gdy spodziewano się wzrostu o 7,5 pkt. Wzrósł natomiast o 2 pkt. indeks NY Empire State, odzwierciedlający sytuację gospodarczą w regionie Nowego Jorku, oparty na wynikach ankiety przeprowadzonej wśród tamtejszych menedżerów.

Polecamy serwis: Inwestycje

Nie zważają uwagi inwestorzy na pogarszającą się sytuację w Chinach, gdzie widać oznaki przegrzania rynku nieruchomości a indeks PMI dla przemysłu spadł poniżej 50 pkt. - bezpośrednie inwestycje w tym kraju były w lipcu o blisko 30 proc. wyższe, niż rok wcześniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA