REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja gospodarcza jest nienajlepsza

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl

REKLAMA

REKLAMA

Znacząca ilość informacji gospodarczych, jakie napłynęły w mijającym tygodniu okazała się niepomyślna. Wiele krajów nie może poradzić sobie z rosnącymi deficytami budżetowymi, spadają niektóre ważne indeksy ekonomiczne.

Jak podał GUS, lipcowa produkcja przemysłowa w Polsce była o 6,1 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, natomiast w skali roku nastąpił jej wzrost o 10,3 proc. Jest to jednak wynik gorszy od oczekiwań, jak również w porównaniu z odczytem za czerwiec. Zmniejszyła się również w lipcu produkcja pozaprzemysłowa, o 6,7 proc. w porównaniu z wynikiem z poprzedniego miesiąca. A jeszcze w czerwcu odnotowano wzrost o 7,4 proc. Wynik z lipca jest o 10,9 proc. lepszy w porównaniu z tym, sprzed roku. Z kolei, bazowa inflacja konsumencka wyniosła w lipcu 1,2 proc. r/r.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu przeciętne wynagrodzenie brutto w naszej gospodarce było o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu oraz o 2,1 proc. wyższe niż rok wcześniej i wyniosło 3.433,32 zł. Problemy budżetowe naszego kraju skłaniają fiskusa do poszukiwania rezerw w kieszeniach obywateli. Jako jedni z pierwszych ucierpią palacze – stawka akcyzy na wyroby tytoniowe wzrośnie od przyszłego roku o 4 proc.

Zobacz także: Kalkulator wynagrodzeń

Czerwcowy bilans obrotów bieżących Strefy Euro pokazuje na deficyt 4,6 mld euro, w maju był on jeszcze większy i wyniósł 7,4 mld euro. Poprawiła się w czerwcu sytuacja w budownictwie, gdzie zamówienia wzrosły o 2,7 proc. m/m oraz o 3,1 proc. r/r. Wskaźnik inflacji konsumenckiej wzrósł w Eurolandzie z 1,4 proc. w czerwcu do 1,7 proc. w lipcu. Wskaźniki instytutu ZEW za sierpień były wyższe niż miesiąc wcześniej – pierwszy dotyczący oceny bieżącej sytuacji w Strefie Euro (wzrost z -26,5 pkt. do –13 pkt) a drugi to indeks nastrojów (wzrost z 10,7 pkt. do 15,8 pkt.). Pozytywnie zaskoczył wskaźnik ZEW dotyczący bieżącej sytuacji ekonomicznej w Niemczech, który wzrósł z 14,6 pkt. do 44,3 pkt. Spadł jednak o 7 pkt. indeks sentymentu ekonomicznego.

W Wielkiej Brytanii obniżyły się o 0,2 proc. ceny towarów i usług w porównaniu z czerwcowymi, a w skali roku inflacja wyniosła 3,1 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Mieszane dane nadeszły również zza Oceanu. W lipcu wydano w Stanach Zjednoczonych 565 tys. pozwoleń na budowę oraz rozpoczęto 546 tys. budów. W obu przypadkach były to wyniki gorsze od oczekiwań. Poniżej prognoz oraz gorzej niż w lipcu wypadł sierpniowy odczyt indeksu NAHB, dotyczący rynku nieruchomości w USA.

O 1,0 proc., w porównaniu w czerwcem oraz o 7,7 proc. w porównaniu z wynikiem sprzed roku, wzrosła amerykańska produkcja przemysłowa. Jak wynika z komunikatu Labor Department z 7 sierpnia, o 13 tys. zmniejszyła się liczba bezrobotnych Amerykanów i wyniosła 4478 tys. Wg. danych z 14 sierpnia, zarejestrowano w USA 500 tys. bezrobotnych, tj. 12 tys. więcej niż tydzień wcześniej.

Indeks 10 wskaźników wyprzedzających (Leading Economic Indicators, „LEI”) poprawił się lipcu o 0,1 proc., jest to jednak mniej niż się spodziewano lecz lepiej niż w czerwcu, kiedy miał miejsce jego spadek.

Rozczarował sierpniowy odczyt indeksu Fed z Filadelfii, który stracił 7,7 pkt., podczas gdy spodziewano się wzrostu o 7,5 pkt. Wzrósł natomiast o 2 pkt. indeks NY Empire State, odzwierciedlający sytuację gospodarczą w regionie Nowego Jorku, oparty na wynikach ankiety przeprowadzonej wśród tamtejszych menedżerów.

Polecamy serwis: Inwestycje

Nie zważają uwagi inwestorzy na pogarszającą się sytuację w Chinach, gdzie widać oznaki przegrzania rynku nieruchomości a indeks PMI dla przemysłu spadł poniżej 50 pkt. - bezpośrednie inwestycje w tym kraju były w lipcu o blisko 30 proc. wyższe, niż rok wcześniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA