REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co stoi za mocniejszym złotym

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wtorkowy wieczór ponownie pokazał, jak duży wpływ na zachowanie się EUR/USD mają czynniki giełdowe. Wystarczyło, że silna wyprzedaż na Wall Street po dość słabych danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (spadek w lipcu aż o 27,2 proc. m/m) została na chwilę powstrzymana, kurs EUR/USD dość szybko odbił się w górę z okolic 1,2588, czyli bliskich wskazywanemu kilka dni temu celowi na 1,26.

REKLAMA

W szybkiej zwyżce w górę (odbicie sięgnęło okolic 1,2718) przeszkodził komunikat agencji S&P, która obniżyła rating dla Irlandii, uzasadniając to zbyt dużymi kosztami wsparcia dla tamtejszego sektora bankowego przez rząd. To na powrót wzbudziło obawy o kondycję całego sektora w Eurolandzie i notowania EUR/USD szybko wróciły do 1,2616. Niemniej rejon 1,26 nie został naruszony, co de facto jest dobrym sygnałem dla strony popytowej (więcej w analizie technicznej). Dodatkowo zwyżkę EUR/USD powinny wspierać dzisiaj dobre informacje z Niemiec. Indeks IFO nastrojów dla biznesu wzrósł w sierpniu do 106,7 pkt., co pokazuje, że perspektywy dla największej gospodarki Eurolandu pozostają dobre. To powinno zniwelować negatywny wpływ wczorajszej decyzji S&P. W kolejnych godzinach kluczowe będą dane z USA – o godz. 14:30 zamówienia na dobra trwałego użytku w lipcu i o godz. 16:00 sprzedaż nowych domów w tym samym okresie. Wstępne prognozy nie są złe, co pozwala zakładać utrzymanie dobrych nastrojów do końca dnia.

REKLAMA

Złoty nie zareagował wczoraj na komunikat Rady Polityki Pieniężnej. Zresztą niewiele on wniósł – nadal można zakładać, iż RPP będzie rozważać możliwość podwyższenia stóp procentowych na jesieni, zwłaszcza, jeżeli w najbliższym okresie zobaczymy odbicie wskaźnika inflacji. Prof. Marek Belka skrytykował też rząd za pewną opieszałość w kwestii kluczowych reform finansów publicznych. Niemniej złoty ma się w ostatnich godzinach całkiem dobrze – po części jest to wynik odreagowania EUR/USD z okolic 1,26, ale i też wynik oczekiwań na kluczowe dane z Niemiec, jakie zostały podane dzisiaj o godz. 10:00. Dobry odczyt wspiera koncepcję, iż polski PKB przekroczy w tym roku poziom 3 proc. O godz. 10:13 za euro płacono 3,9880 zł, a dolar był wart 3,14 zł.

Zobacz także: Kalkulator wymiany walut

REKLAMA

EUR/PLN: Wczoraj rynek uderzył w opór na 4,02, którego nieznacznie naruszył (ten scenariusz był zakładany w raporcie tygodniowym). Jednak późniejszy szybki powrót w dół sugeruje, iż w najbliższych dniach możemy zobaczyć próbę umocnienia złotego. Celem dla ruchu będą okolice 3,9750, które wyznaczane są na podstawie wsparć z pierwszej dekady sierpnia. Wskaźniki przestrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem wokół naszej waluty. W kolejnych dniach możliwy jest tym samym powrót w okolice 4,02.

USD/PLN: Wczorajszy szczyt to 3,1958, więc tym samym można uznać koncepcję wzrostu w rejon 3,20 za zrealizowaną. Szybki powrót poniżej ważnego poziomu 3,15 sugeruje, iż w najbliższych dniach na dolarze utrzyma się duża zmienność notowań. Niemniej silna strefa wsparcia rozciąga się już pomiędzy 3,12-3,1350 i tym samym na zejście do 3,10 raczej nie należy liczyć (chyba, że EUR/USD wzrośnie powyżej 1,28). Dzienne wskaźniki sugerują raczej, iż w kolejnych dniach powinniśmy wracać w stronę 3,20.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Odbicie od wsparć na 1,26 jest realizowane, ale mocny opór to już okolice 1,2730 (minimum z 16 sierpnia). Nie można wykluczyć, jego nieznacznego naruszenia, ale na bardzo krótko. Dzienne wskaźniki sugerują, że w perspektywie kolejnych dni trend spadkowy powinien być kontynuowany. Tym samym EUR/USD powinien zakończyć dzisiejszy dzień poniżej 1,2730, a do skutecznego ataku na wczorajsze minimum (1,2588) powinno dojść najpóźniej w przyszłym tygodniu.

GBP/USD: Trend spadkowy na dziennym wykresie jest widoczny na tyle, aby określić dzisiejsze odbicie jako zwykłą korektę. Mocnym oporem jest rejon 1,55 i raczej nie powinien zostać naruszony. Z kolei zejście poniżej 1,5370 będzie sygnałem do kontynuacji zniżek. Zresztą taki scenariusz potwierdzają dzienne wskaźniki.

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA