Rozwój polskiej gospodarki według OECD
REKLAMA
REKLAMA
W 2011 r. eksperci Organizacji oczekują przyspieszenia wzrostu polskiego PKB do 3,9 proc. Obok Słowacji, pozostajemy najszybciej rozwijającym się krajem w naszym regionie Europy. Wyniki te potwierdzają odporność Polski na zaburzenia związane z kryzysem.
REKLAMA
26 maja 2010 r. OECD zaprezentowało najnowszą edycję publikacji Economic Outlook 87, przedstawiając tym samym wiosenną prognozę makroekonomiczną. Dla Polski obecne prognozy wzrostu gospodarczego są bardziej optymistyczne niż jesienne.
Polecamy: Jak znaleźć wolną przestrzeń na rynku
REKLAMA
Analitycy Organizacji podkreślają dynamikę rozwoju naszej gospodarki w 2010 r., upatrując przyczyny silnego wzrostu w inwestycjach infrastrukturalnych, głównie związanych z mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 r., a także w napływie transferów euro oraz konsumpcji indywidualnej.
W opinii autorów raportu obecny wzrost PKB pobudzany jest przez eksport, konsumpcję publiczną i cykl zapasy. Docenione również wyniki produkcji przemysłowej, które mimo ostrej zimy były korzystne, a także bardzo dobre dane marcowe w sprzedaży detalicznej.
Zgodnie z prognozami OECD bezrobocie już w połowie 2010 r. zacznie spadać, a realne wynagrodzenia nieco wzrosną. Zarówno w roku 2010 jak i 2011, eksperci OECD oczekują spadku jednostkowych kosztów pracy w przetwórstwie, jako efektu znacznego wzrostu produktywności. Do 2011 r. spodziewany jest z kolei spadek inflacji.
Analitycy Organizacji zauważyli również działania Komisji Nadzoru Finansowego zmierzające do poprawy sytuacji na rynku kredytowym, poprzez wprowadzenie Rekomendacji T, dostosowującej procesy zarządzania ryzykiem kredytowym do dobrych praktyk.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.