REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie walczyć z nierzetelnymi płatnikami

REKLAMA

REKLAMA

Narzekasz na problemy z niesolidnymi kontrahentami? Opóźnienia w płaceniu faktur pogarszają płynność finansową twojej firmy? Dowiedz się jak walczyć z nierzetelnymi płatnikami.

O istnieniu biur informacji gospodarczych wie większość prowadzących firmę. Jak wynika z badania MillwordBrown SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników ERIF, BIG jest zdaniem przedsiębiorców jednym z trzech najlepszych sposobów na skuteczną walkę z niespłaconymi długami. Od połowy czerwca, gdy weszła w życie nowa ustawa regulująca działanie BIG, jeszcze łatwiej wykorzystać ich potencjał. 

REKLAMA

Teraz dane nierzetelnego płatnika do biur informacji gospodarczych może dopisać praktycznie każdy. Trzeba tylko spełnić określone warunki.

Gdy wierzycielem jest konsument, konieczny jest wyrok sądu i wysłane 2 tygodnie wcześniej powiadomienie o planowanym wpisie. Osobnych regulacji musi natomiast przestrzegać firma. Gdy jej dłużnikiem jest inny przedsiębiorca, wartość zadłużenia musi być większa niż 500 zł, a gdy z zapłatą spóźnia się osoba fizyczna – 200 złotych. Termin płatności powinien upłynąć co najmniej 60 dni wcześniej. Należy również pamiętać, by na miesiąc przed planowanym wpisem poinformować o tym fakcie dłużnika. Tu wystarczy list polecony.

Odzyskiwanie długów przy pomocy biura informacji gospodarczej jest szybkie, proste i skuteczne.

  • Niemal cała procedura umieszczania nierzetelnego płatnika odbywa się przez Internet;
  • Aby umieścić dane w BIG należy tylko zawrzeć z biurem umowę. Od tego momentu można przekazywać dane o dłużniku wraz z informacjami o jego zobowiązaniu;
  • Większość podmiotów reguluje swoje zobowiązania albo po otrzymaniu ostrzeżenia o wpisie albo po znalezieniu się na czarnej liście BIG-u.

BIG mogą pomóc nie tylko w odzyskiwaniu długów. Poza możliwością wpisania dłużnika do rejestru, dla przedsiębiorców niezwykle istotne jest weryfikowanie potencjalnych partnerów biznesowych pod kątem ich rzetelności płatniczej. W BIG można sprawdzić, czy przyszły kontrahent lub partner biznesowy ma problemy z płaceniem swoich faktur czy nie. Dzięki takiej przezorności można ustrzec firmę przed stratami. Nie trzeba przekonywać, jakie to ważne, gdy weźmie się pod uwagę fakt, iż w 2009 roku upadłość ogłosiło blisko 700 polskich firm. W wielu przypadkach powodem były trudności z odzyskaniem gotówki za sprzedane towary i świadczone usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Windykacja

REKLAMA

Biura informacji gospodarczej mogą zostać także wykorzystane w budowaniu własnej wiarygodności finansowej. W przypadku np. regularnego spłacania rat kredytu można domagać się od wierzyciela wpisania do BIG pozytywnych danych o terminowych spłatach. Informacje o rzetelnym regulowaniu zobowiązań finansowych może być przechowywana przez 10 lat.
Istotną, z punktu widzenia każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą, jest również możliwość pozyskania od biura informacji gospodarczej danych na własny temat. Dla każdego przedsiębiorcy, informacje o tym, kto sprawdzał jego wiarygodność finansową mogą być również przydatne.

Obecność firmy na czarnej liście dłużników to często w praktyce biznesowy wyrok. Jego skutkiem może być np. odcięcie od możliwości zaciągnięcia kredytu. Nie jest to z resztą jedyna konsekwencja. Inne wymierne dolegliwości to utrudnienia w dostępie do leasingu, w podpisaniu umowy najmu np. biura czy magazynu czy lub też w korzystaniu z Internetu, telewizji czy telefonu.

Warto więc korzystać z możliwości, jakie oferują biura informacji gospodarczej. Opłaca się sprawdzać rzetelność płatniczą kontrahentów oraz budować własną finansową wiarygodność. W biznesie bowiem przejrzystość jest w cenie.

Źródło:Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA